Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Podatnicy w tym roku po raz pierwszy mogą skorzystać z odliczeń na działalność badawczo-rozwojową. Konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jeden z nich dotyczy zatrudnienia pracowników. Poznaj komentarz eksperta.
Jeżeli w umowie o pracę nie jest wskazane, że dany pracownik został zatrudniony do prac badawczo-rozwojowych, to przedsiębiorstwo nie ma prawa do skorzystania z ulgi – tak wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
Spółka prowadzi działalność w zakresie opracowywania innowacyjnych rozwiązań dotyczących obsługi ruchu turystycznego. Przedsiębiorstwo nie było pewne, czy jest uprawnione do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych kosztów pracy pracowników w zakresie projektów badawczo rozwojowych. Spółka wyjaśnia, że w opisach stanowisk pracy nie jest wprost wskazane, że pracownicy biorą udział w projektach badawczo-rozwojowych. Dopiero w przyszłości zamierza wprowadzić odpowiednie zapisy.
Organ podatkowy stwierdził, że przepisy podatkowe wprowadzające ulgę na działalność badawczo-rozwojową, posługują się pojęciem „pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej”. Oznacza to, że nie chodzi tu o „jakichkolwiek” pracowników podatnika prowadzącego działalność badawczo-rozwojową, ale o pracowników zatrudnionych ściśle w tym celu.
KOMENTARZ EKSPERTA
Tomasz Krywan
doradca podatkowy
Przepisy art. 18d ustawy o CIT oraz art. 26e ustawy o PIT przewidują możliwość odliczania od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jest to tzw. ulga B+R.
W ramach tej ulgi odliczane mogą być, między innymi, należności z tytułu umów o pracę oraz finansowane przez płatnika składki na ubezpieczenie społeczne od tych należności, jeżeli te należności i składki dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Komentowana interpretacja zawiera wiele wskazówek, co do zakresu tych odliczeń.
Rada dla podatników
Z punktu widzenia korzystania z ulgi B+R, konieczne jest, aby cel zatrudnienia konkretnego pracownika na potrzeby realizacji działalności badawczo-rozwojowej był jasno i precyzyjnie określony. Jako najlepszy sposób określenia tego celu jest dokonanie odpowiednich zapisów w umowie o pracę.
Organ podatkowy w komentowanej interpretacji odniósł się również do sytuacji, gdy w zakres obowiązków określonego pracownika, zatrudnionego w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, wchodzą czynności związane nie tylko z tą działalnością. W przypadkach takich organ podatkowy uznał, że w ramach ulgi B+R odliczana może być tylko część należności i składek dotyczących wynagrodzenia pracownika ustalana na podstawie ewidencji czasu pracy pracownika.
Wyjaśnienia powyższe uznać według mnie należy za prawidłowe. Wszelkie ulgi podatkowe są bowiem odstępstwem od zasady powszechności opodatkowane, a w konsekwencji dotyczące je przepisy interpretowane powinny być ściśle zgodnie z ich literalnym brzmieniem. W szczególności wykluczona jest rozszerzająca interpretacja takich przepisów (do której prowadziłoby przyjęcie odmiennych od wskazanych powyżej wniosków).
Więcej na ten temat czytaj także w tekstach:
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 stycznia 2017 r., nr 2461-IBPB-1-1.4510.335.2016.2.EN
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.