Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Karty medyczne i multisport. Sprawdź, czy odprowadza się od nich składki na ZUS

Pracodawca współfinansujący pracownikom karty medyczne i multisport powziął wątpliwość czy jako płatnik składek powinien odprowadzać składki na ZUS od wartości przychodu, który pracownik uzyskuje w związku z udostępnieniem tych kart. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 11.05. 2017 r.

Upewnij się, czy prezesa spółki trzeba zgłosić do ubezpieczeń

Spółka podpisała z prezesem firmy umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania. Osoba ta jest na emeryturze i nie prowadzi działalności. Sprawdź, czy należy ją zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych.

Ważny od: 09.05. 2017 r.

Koszty dotyczące legalizacji pracy w Polsce. Sprawdź co z podatkiem

Upewnij się, czy sfinansowanie przez spółkę wydatków związanych z legalizacją pracy oraz innych obowiązków imigracyjnych i rejestrowych stanowi dla pracowników nieodpłatne świadczenie i powoduje powstanie przychodu ze stosunku pracy.

Ważny od: 08.05. 2017 r.

Poznaj stanowisko ZUS w sprawie oskładkowania ryczałtów wypłacanych kierowcom

Państwowa Inspekcja Pracy stoi aktualnie na stanowisku, aby kierowcom zatrudnionym w transporcie międzynarodowym naliczać i wypłacać diety oraz ryczałty. Sprawdź, czy należy je wliczyć do podstawy wymiaru składek. Dowiedz się, jakie jest stanowisko ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 05.05. 2017 r.

Czy można zsumować wynagrodzenie i zasiłek i od całości obliczyć składkę zdrowotną i zaliczkę na PIT

Jeżeli w jednym miesiącu pracownik choruje i pobiera zasiłek pracodawca obniża składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na PIT w tej części, którą oblicza się od przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składki. Liczenie osobno składki zdrowotnej i zaliczek od wynagrodzenia i zasiłku chorobowego powoduje konieczność sporządzania osobnych list płac na wynagrodzenie od pracy oraz na wypłacane zasiłki chorobowe ZUS. Czy można to sobie ułatwić i zsumować wszystkie przychody? Poznaj stanowisko ZUS w tej sprawie. Dowiedz się także, jak uchwałę na ten temat wydał Sąd Najwyższy.

Ważny od: 02.05. 2017 r.

Ryczałty za noclegi dla kierowców nadal obowiązują

Brak wypłaty ryczałtów za noclegi dla kierowców w transporcie międzynarodowym, którzy mają możliwość przenocowania w kabinie swoich pojazdów nie jest zgodny z przepisami. Kwestię ryczałtów powinien w pierwszej kolejności uregulować sam przewoźnik – pracodawca w przepisach zakładowych.

Ważny od: 28.04. 2017 r.

Pomniejszenie przychodu wyłącznie o podatek od towarów i usług rozliczany na podstawie ustawy o VAT (I SA/Lu 99/16)

Ważny od: 26.04. 2017 r.

Przerwa w bezrobociu nie powoduje utraty prawa do świadczenia

Twoja firma zwolniła pracownika w związku z redukcją zatrudnienia, a Ty chcesz pomóc pracownikowi w uzyskaniu informacji na jakie świadczenia może liczyć? Przeczytaj tekst i poznaj szczegóły. Sprawdź, jakie zdanie na ten temat ma Sąd Najwyższy.

Ważny od: 26.04. 2017 r.

Podatek od wartości dodanej - art. 2 pkt 11 ustawy o VAT (I SA/Gd 211/17)

Ważny od: 26.04. 2017 r.

Płatność gotówką do 15 tys. zł. Poznaj korzystne stanowisko organu podatkowego

Przedsiębiorca zawarł umowy ramowe. Za poszczególne transakcje otrzymuje faktury o wartości poniżej 15 tys. zł, za co płaci gotówką. Czy można zaliczyć takie wydatki do kosztów podatkowych, jeżeli łączna wartość dostaw wynikających z zawartych umów ramowych przewyższa ten limit? Sprawdźmy.

Ważny od: 25.04. 2017 r.

Pracownik doleciał z opóźnieniem na umówione spotkanie. Czy firma może domagać się odszkodowania?

Wielu pracowników, udających się w delegacje służbowe za granicę, korzysta z transportu lotniczego. Często jednak przewoźnik zawodzi i albo odwołuje lot albo odbywa się on z dużym opóźnieniem. Sprawdź, co w takiej sytuacji może zrobić Twoja firma?

Ważny od: 24.04. 2017 r.

Trzeba wiedzieć jak skutecznie odwołać pracownika z urlopu

Nie ma odwołania z urlopu, gdy wiadomość o odwołaniu nie doszła do pracownika w sposób wyraźny i jednoznaczny. Tak orzekł Sądy Najwyższy. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 21.04. 2017 r.

Upewnij się, czy połączenie spółek w trakcie roku wymaga CIT-8

Spółka w ciągu roku zamierza połączyć się z innym podmiotem. Czy spółka przejmująca będzie miała obowiązek złożenia deklaracji CIT-8? Poznaj stanowisko organu podatkowego i sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 20.04. 2017 r.

Pojęcie pierwszego zasiedlenia budynku (budowli, części budynku lub budowli) (I SA/Kr 91/17)

Ważny od: 20.04. 2017 r.

Zdaniem SN: Prace budowlane nie na zlecenie

Umowy dotyczące wykonania prac budowlanych nie mogą być uznawane za umowy zlecenia. To dlatego, że z reguły prowadzą do realizacji konkretnych efektów i celów, bez których nie mogłaby zostać zrealizowana inwestycja. Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w najnowszy wyroku. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 14.04. 2017 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma