Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Sprawdź, kiedy członek zarządu jest podatnikiem VAT

Najnowsza interpretacja ogólna ministra rozwoju i finansów wyjaśnia, kiedy wykonywane przez członka zarządu czynności podlegają VAT. Sprawdź szczegóły.

Ważny od: 17.10. 2017 r.

Poznaj skutki podatkowe dotyczące niespłaconych zobowiązań w spółce

Sprawdź, czy niespłacone zobowiązania spółki istniejące w dniu zakończenia jej działalności stanowią przychód podlegający opodatkowaniu CIT.

Ważny od: 16.10. 2017 r.

SN: Długi z tytułu składek może spłacać także osoba niebędąca dłużnikiem

Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie przedsiębiorcy, który nie opłacał składek na ubezpieczenia społeczne za siebie i swoich pracowników. W rozpatrywanej sprawie dłużnik składek – przedsiębiorca – celowo przeniósł składniki swojego majątku na osobę trzecią, aby uniknąć egzekucji ze strony ZUS. Sprawdź co postanowił sąd i przeczytaj komentarz eksperta.

Ważny od: 13.10. 2017 r.

Upewnij się, czy robotnik oddelegowany za granicę uniknie podatku

Czy zapewnienie przez pracodawcę bezpłatnego przejazdu na budowę oraz zakwaterowanie stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Więcej na ten temat w komentarzu Adama Szmyta, konsultanta w Accreo Sp. z o.o.

Ważny od: 13.10. 2017 r.

Ulgowe składki na ZUS. Sprawdź, kiedy przysługują

Przedsiębiorca ma prawo do opłacania składek na ZUS w ulgowej wysokości, nawet gdy świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy.

Ważny od: 12.10. 2017 r.

Brak sprzedaży w danym dniu? Sprawdź, co z raportem fiskalnym

Może się zdarzyć, że danego dnia u podatnika nie wystąpi sprzedaż, która podlega ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej. Czy musisz wówczas wydrukować raport dobowy fiskalny? Poznaj aktualne stanowisko organów podatkowych.

Ważny od: 11.10. 2017 r.

SN: Dominujący wspólnik nie może być pracownikiem w spółce

Osoba, która ma większość udziałów w spółce nie powinna być zatrudniona na umowę o pracę. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 11.10. 2017 r.

Zdaniem SN: Zleceniobiorca lub wykonawca dzieła pracujący u swojego pracodawcy jest zawsze pracownikiem dla ZUS

W wyroku z 21 września br. Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat korzystania przez pracodawcę z pracy swoich pracowników poza normalnymi godzinami pracy. Jego zdaniem nie ma wątpliwości, że w takiej sytuacji zachodzi konieczność objęcia ich ubezpieczeniami społecznymi tak jak pracowników. Przeczytaj tekst i poznaj komentarz eksperta.

Ważny od: 09.10. 2017 r.

Kiedy małżonkowie tracą możliwość preferencyjnego rozliczania

Podatnik, który zawiesił biznes opodatkowany stawką liniową, nie może rozliczać się wspólnie z żoną – przypomniał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Sprawdź więcej.

Ważny od: 06.10. 2017 r.

Upewnij się, czy budowa drogi ma związek z prowadzoną inwestycją

Sprawdź, czy wydatki poniesione na drogę dojazdową prowadzącą do realizowanej inwestycji stanowią pośrednie koszty uzyskania przychodu. Więcej  w komentarzu eksperta.

Ważny od: 04.10. 2017 r.

Czym jest jednorazowa transakcja

Od początku tego roku podatnicy nie mogą zaliczać do kosztów podatkowych tej części kwoty transakcji, która została opłacona gotówką ponad limit 15 tys. zł. Wciąż wiele jest jednak niejasności, jak rozumieć jednorazową transakcję. Dowiedz się więcej na ten temat.

Ważny od: 03.10. 2017 r.

Jest ważny wyrok w sprawie monitorowania przez pracodawców komunikacji pracowników

Przeczytaj tekst poznaj najnowszy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i komentarz eksperta.

Ważny od: 29.09. 2017 r.

Działalność gospodarcza i prowadzenie przedszkola. Jak opłacać składkę zdrowotną

Sprawdź, w jakiej wysokości przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie przedszkole powinien opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Co na to ZUS? Dowiedz się, jakie jest jego aktualne stanowisko.

Ważny od: 28.09. 2017 r.

Zbieg do ubezpieczeń. Jak prawidłowo oskładkować umowy

Z tytułu świadczenia usług na podstawie umowy zlecenia zawartej z pracownikiem ubezpieczenia emerytalne i rentowe mają charakter dobrowolny, jeżeli podstawa wymiaru na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w przypadku zaistnienia zbiegu do ubezpieczeń: umowy o pracę i umowy zlecenia wykonywanej na rzecz innego podmiotu niż własny pracodawca.

Ważny od: 25.09. 2017 r.

Sprawdź, kiedy uwzględnić rabat z tytułu skonta

Czy podatnik ma prawo zmniejszać podstawę opodatkowania o kwotę stanowiącą obniżkę cen w formie skonta w momencie wystawienia faktury? Poznaj stanowisko w tej sprawie i sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 25.09. 2017 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma