W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Upewnij się, czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki zapłacone w części, w której powinny być sfinansowane przez zleceniobiorcę.
Ważny od: 04.12. 2017 r.
Ryczałty wypłacane pracownikom jako częściowe pokrycie kosztów dojazdu do i z pracy trzeba oskładkować. Takie jest stanowisko ZUS w kwestii wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kwoty częściowego zwrotu pracownikom kosztów dojazdu do pracy własnym samochodem.
Ważny od: 01.12. 2017 r.
Zdarza się, że przedsiębiorstwa prowadzą różna transakcje z gminami. Czy wówczas istnieje obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych? Poznaj stanowisko organów podatkowych i sprawdź zmiany w tym zakresie od 1 stycznia 2018 r.
Ważny od: 30.11. 2017 r.
Dowiedz się, czy zwrot pracownikom kosztów poniesionych w związku z użyciem prywatnego samochodu do celów służbowych powoduje powstanie po stronie zatrudnionych przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.
Ważny od: 28.11. 2017 r.
Czy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego i prowadzenia w tym czasie firmy (uzyskiwania dochodów w tym czasie) przedsiębiorczyni ma nadal obowiązek opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP, FP, zdrowotne i dobrowolne chorobowe? Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.
Ważny od: 24.11. 2017 r.
Czy przedsiębiorca prowadzący kilka różnych działalności musi odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne za zleceniobiorców, których zatrudnia? Poznaj najnowsze stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej sprawie. Sprawdź, jak interpretuje pojęcie „pracodawcy” Sąd Najwyższy.
Ważny od: 23.11. 2017 r.
Aby podatnicy mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej, muszą spełnić określone warunki. Jednym z nich jest wykonywanie władzy rodzicielskiej. Dowiedz się więcej.
Ważny od: 23.11. 2017 r.
Zdarza się, że kontrahenci spółki nie wystawiają faktury za usługę kompleksową, ale wyszczególniają elementy składające się na usługę kompleksową. Czy w takiej sytuacji można odliczyć VAT od nabytych kompleksowych usług związanych z organizacją imprez. Poznaj stanowisko sądu i komentarz eksperta.
Ważny od: 23.11. 2017 r.
Inwestor wypłacił zaległe wynagrodzenie podwykonawcom budowlanym, z którymi nie rozliczył się generalny wykonawca. Czy dla inwestora będzie to koszt podatkowy? Poznaj stanowisko organów podatkowych.
Ważny od: 17.11. 2017 r.
Jeżeli ubezpieczony nabył prawo do emerytury przed zmianą przepisów, a następnie, po ich zmianie złożył wniosek o ustalenie i wypłatę świadczenia, to obliczenie emerytury powinno nastąpić już według nowych unormowań. Poznaj szczegóły.
Ważny od: 17.11. 2017 r.
Wyroby ciastkarskie i ciastka, których data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni są opodatkowane 8% stawką VAT. Do pozostałych wyrobów ciastkarskich i ciastek stosuje się 23 stawkę VAT. Jest to zgodne z dyrektywą unijną – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Ważny od: 15.11. 2017 r.
Wynagrodzenie za wykonanie zleceń w spółce – matce przez pracownika spółki zależnej, powinno być potraktowane jako wynagrodzenie za pracę i oskładkowane przez jego pracodawcę – spółkę zależną. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego. Poznaj szczegóły i przeczytaj komentarz eksperta.
Ważny od: 14.11. 2017 r.
Czy podatniczka może zaliczyć wydatki na aplikację radcowską do kosztów uzyskania przychodu? Poznaj najnowsze stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Ważny od: 10.11. 2017 r.
Okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą nie ma znaczenia dla oceny zasadności wypowiedzenia umowy o pracę. Jako przyczynę wypowiedzenia należy zatem brać pod uwagę zachowania i czyny pracownika dokonane w okresie roku przed wszczęciem czynności zmierzających do złożenia wypowiedzenia, a nie w ciągu roku wstecz od daty faktycznego złożenia wypowiedzenia. Poznaj szczegóły i wyrok Sądu Najwyższego.
Ważny od: 10.11. 2017 r.
Sąd Najwyższy w wyroku wydanym 5 października br. wypowiedział się na temat nieważności dokonanych zmian w umowę o pracę menadżera. Uznał, że są one nieważne wtedy, gdy uchwała organu spółki jest wadliwa. Poznaj szczegóły.
Ważny od: 09.11. 2017 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.