Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Sprawdź, czy składki ZUS zapłacone po terminie w całości zaliczysz do kosztów podatkowych

Upewnij się, czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki zapłacone w części, w której powinny być sfinansowane przez zleceniobiorcę.

Ważny od: 04.12. 2017 r.

Upewnij się, czy należy opłacać składki od ryczałtów za dojazd do pracy

Ryczałty wypłacane pracownikom jako częściowe pokrycie kosztów dojazdu do i z pracy trzeba oskładkować. Takie jest stanowisko ZUS w kwestii wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne kwoty częściowego zwrotu pracownikom kosztów dojazdu do pracy własnym samochodem.

Ważny od: 01.12. 2017 r.

Sprawdź, czy dla transakcji z gminą trzeba sporządzać dokumentację cen transferowych

Zdarza się, że przedsiębiorstwa prowadzą różna transakcje z gminami. Czy wówczas istnieje obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych? Poznaj stanowisko organów podatkowych i sprawdź zmiany w tym zakresie od 1 stycznia 2018 r.

Ważny od: 30.11. 2017 r.

Zobacz, czy służbowe wyjazdy prywatnym autem korzystają ze zwolnienia z PIT

Dowiedz się, czy zwrot pracownikom kosztów poniesionych w związku z użyciem prywatnego samochodu do celów służbowych powoduje powstanie po stronie zatrudnionych przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Ważny od: 28.11. 2017 r.

Zasiłek macierzyński i firma. Jakie składki na ZUS musi opłacać przedsiębiorca

Czy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego i prowadzenia w tym czasie firmy (uzyskiwania dochodów w tym czasie) przedsiębiorczyni ma nadal obowiązek opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP, FP, zdrowotne i dobrowolne chorobowe? Poznaj najnowsze stanowisko ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 24.11. 2017 r.

Klika działalności i inne numery REGON. Jaki to ma wpływ na składki ZUS za zleceniobiorców

Czy przedsiębiorca prowadzący kilka różnych działalności musi odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne za zleceniobiorców, których zatrudnia? Poznaj najnowsze stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tej sprawie. Sprawdź, jak interpretuje pojęcie „pracodawcy” Sąd Najwyższy.

Ważny od: 23.11. 2017 r.

Kiedy podatnik straci ulgę na dziecko

Aby podatnicy mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej, muszą spełnić określone warunki. Jednym z nich jest wykonywanie władzy rodzicielskiej. Dowiedz się więcej.

Ważny od: 23.11. 2017 r.

Kiedy przedsiębiorca nie odliczy VAT

Zdarza się, że kontrahenci spółki nie wystawiają faktury za usługę kompleksową, ale wyszczególniają elementy składające się na usługę kompleksową. Czy w takiej sytuacji można odliczyć VAT od nabytych kompleksowych usług związanych z organizacją imprez. Poznaj stanowisko sądu i komentarz eksperta.

Ważny od: 23.11. 2017 r.

Czy wypłata zaległych należności za roboty budowlane będzie kosztem

Inwestor wypłacił zaległe wynagrodzenie podwykonawcom budowlanym, z którymi nie rozliczył się generalny wykonawca. Czy dla inwestora będzie to koszt podatkowy? Poznaj stanowisko organów podatkowych.

Ważny od: 17.11. 2017 r.

SN: Emeryturę oblicza się według przepisów obowiązujących w chwili ostatecznego odejścia z pracy

Jeżeli ubezpieczony nabył prawo do emerytury przed zmianą przepisów, a następnie, po ich zmianie złożył wniosek o ustalenie i wypłatę świadczenia, to obliczenie emerytury powinno nastąpić już według nowych unormowań. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 17.11. 2017 r.

TSUE: Warunek przydatności do spożycia może decydować o stawce VAT

Wyroby ciastkarskie i ciastka, których data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia nie przekracza 45 dni są opodatkowane 8% stawką VAT. Do pozostałych wyrobów ciastkarskich i ciastek stosuje się 23 stawkę VAT. Jest to zgodne z dyrektywą unijną – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Ważny od: 15.11. 2017 r.

Zdaniem SN: Spółka zależna płaci składki za pracę w spółce – matce

Wynagrodzenie za wykonanie zleceń w spółce – matce przez pracownika spółki zależnej, powinno być potraktowane jako wynagrodzenie za pracę i oskładkowane przez jego pracodawcę – spółkę zależną. Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego. Poznaj szczegóły i przeczytaj komentarz eksperta.

Ważny od: 14.11. 2017 r.

Sprawdź, czy opłaty za aplikację można zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności

Czy podatniczka może zaliczyć wydatki na aplikację radcowską do kosztów uzyskania przychodu? Poznaj najnowsze stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Ważny od: 10.11. 2017 r.

SN: Przyczyny wypowiedzenia nie tracą ważności w trakcie zwolnienia lekarskiego

Okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą nie ma znaczenia dla oceny zasadności wypowiedzenia umowy o pracę. Jako przyczynę wypowiedzenia należy zatem brać pod uwagę zachowania i czyny pracownika dokonane w okresie roku przed wszczęciem czynności zmierzających do złożenia wypowiedzenia, a nie w ciągu roku wstecz od daty faktycznego złożenia wypowiedzenia. Poznaj szczegóły i wyrok Sądu Najwyższego.

Ważny od: 10.11. 2017 r.

Kiedy zmiany w umowie o pracę menedżera są nieważne

Sąd Najwyższy w wyroku wydanym 5 października br. wypowiedział się na temat nieważności dokonanych zmian w umowę o pracę menadżera. Uznał, że są one nieważne wtedy, gdy uchwała organu spółki jest wadliwa. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 09.11. 2017 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma