Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Czy zawsze podatnik opodatkowany 19% PIT traci szanse na wspólne rozliczenie z żoną

Przedsiębiorca zawiesił biznes opodatkowany podatkiem liniowym, w tym czasie nie uzyskiwał dochodów. Sprawdź, czy może rozliczyć PIT wspólnie z małżonką.

Ważny od: 31.01. 2018 r.

Sprawdź, czy dodatkowe atrakcje na imprezach firmowych zaliczysz do kosztów podatkowych

Organy podatkowe pozwalają zaliczać do kosztów podatkowych tylko wydatki ściśle związane z organizacją imprez firmowych. Koszty np. występów artystycznych uznawane są już za reprezentację. A jakie jest stanowisko NSA?

Ważny od: 30.01. 2018 r.

SN o odpowiedzialności członka zarządu w niewypłacalnej spółce z o.o

Członek zarządu ponosi odpowiedzialność za długi niewypłacalnej spółki powstałe po powołaniu do zarządu. Będzie tak nawet wtedy, gdy wniosek upadłościowy zostanie oddalony – orzekł SN w uchwale. Sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 26.01. 2018 r.

Firma nie musi wypłacać rodzinie zmarłego pracownika odprawy pośmiertnej. Sprawdź kiedy!

Zdaniem Sądu Najwyższego wystarczy, aby pracodawca wykupił dla pracownika ubezpieczenie NNW, które obejmuje prawo do odszkodowania na wypadek śmierci i wówczas może się zwolnić  z przynajmniej części obowiązku zapłaty odprawy pośmiertnej członkom rodziny zmarłego pracownika. Poznaj pełne uzasadnienie Sądu Najwyższego i przeczytaj komentarz eksperta.

Ważny od: 25.01. 2018 r.

Sprawdź, czy wydatki na czynsz można odliczyć

Podatnik wynajmuje mieszkanie w innej miejscowości, aby świadczyć usługi dla klienta. Czy wydatki na czynsz zaliczy do kosztów podatkowych? Poznaj aktualne stanowisko dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej.

Ważny od: 25.01. 2018 r.

Pracownica adoptowała dziecko. Jak interpretować przepisy o zasiłkach

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że przepisy ustawy zasiłkowej należy interpretować na korzyść rodzica przysposabiającego dziecko. Zatem data przyjęcia na wychowanie dziecka powinna być raczej poszukiwana w okresie ubezpieczenia, tak aby rodzicowi mógł przysługiwać zasiłek macierzyński.

Ważny od: 24.01. 2018 r.

Po wyroku TSUE mogą pojawić się kłopoty z rozliczaniem leasingu

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-164/16 zalicza do leasingu finansowego to, co na gruncie polskiej ustawy o VAT jest kwalifikowane jako leasing operacyjny. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 23.01. 2018 r.

Zdaniem SN: Delegowanie przywróconego sądownie pracownika do innej pracy jest dopuszczalne

Dysponowanie pracą pracownika jest zakreślone bardzo szeroko. Sąd Najwyższy w ostatnio wydanym orzeczeniu dopuszcza bowiem faktyczną zmianę stanowiska pracy na pewien, ustalony kodeksowo czas – niemal natychmiast po przywróceniu do pracy. Ale skierowanie do innej pracy musi być uzasadnione obiektywnymi potrzebami pracodawcy. Poznaj szczegóły omawianej sprawy, uzasadnienie Sądu Najwyższego oraz komentarz eksperta.

Ważny od: 23.01. 2018 r.

Kiedy są należne składki od premii rocznej wypłaconej członkowi zarządu

ZUS zajął stanowisko w sprawie odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od premii rocznej wypłaconej członkowi zarządu, który jest jednocześnie menadżerem i pracownikiem. Poznaj je.

Ważny od: 22.01. 2018 r.

Poznaj korzystny wyrok WSA dotyczący zwrotu VAT

Pewność stosowania prawa wymaga formułowania rozstrzygnięcia o przedłużeniu w sposób konkretny, niewymagający doszukiwania się tego, jaką datę przesunięcia zwrotu organ miał na uwadze w przyjętych przez siebie okolicznościach. Sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 19.01. 2018 r.

Catering na spotkania biznesowe. Sprawdź, co z VAT

Przedsiębiorca odliczy VAT od usług cateringowych zamawianych na spotkania firmowe z kontrahentami. Czy odliczenie VAT przysługuje też wtedy, gdy w spotkaniu biorą udział pracownicy?

Ważny od: 18.01. 2018 r.

SN: Regulamin nie jest porozumieniem zbiorowym, ale aktem zakładowego prawa pracy

Sąd Najwyższy wypowiedział się w sprawie postanowień zawartych w regulaminie wynagradzania w sytuacji, kiedy w firmie jest związek zawodowy. Przypomniał, że regulamin wydaje pracodawca, który ma jedynie obowiązek dokonania uzgodnień treści regulaminu ze związkowcami, ale który nie musi ich pytać o zgodę w zakresie wprowadzania postanowień tego aktu. Nie podlega on bowiem negocjacjom tak jak układ zbiorowy. Poznaj szczegóły i komentarz eksperta.

Ważny od: 17.01. 2018 r.

Najnowsza interpretacja ogólna: zobacz, kiedy outsourcing usług medycznych z VAT

Minister Rozwoju i Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą zakresu zwolnienia z VAT usług wykonywanych w związku ze świadczoną przez podmioty lecznicze usługą w zakresie opieki medycznej. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby zastosować zwolnienie z podatku.

Ważny od: 16.01. 2018 r.

Sprawdź, czy kwoty wydane na posiłki dostarczone przez firmę cateringową na spotkania służbowe można odliczyć

Przedsiębiorca zamawia na spotkania posiłki. Czy takie wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych? Poznaj stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Ważny od: 03.01. 2018 r.

SN: Każdy związek można wybrać jako reprezentanta do sprawy przeciwko ZUS

Praktycznie każdy związek zawodowy może reprezentować pracownika czy osobę ubezpieczoną jeżeli zainteresowany o to poprosi. Nie ma znaczenia czy strona postępowania (pracownik, ubezpieczony) jest członkiem związku zawodowego, czy też pracuje w zakładzie pracy w którym dany związek działa. Takie wnioski płyną z uchwały Sądu Najwyższego. Poznaj szczegóły.

Ważny od: 29.12. 2017 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma