Pytanie: Spółka zgłosiła do ubezpieczeń społecznych pracownika 10 dni po terminie. ZUS ZUA powinien być złożony 15. dnia miesiąca, a został złożony 25. danego miesiąca. Czy w tym przypadku ZUS zastosuje jakieś sankcje wobec płatnika? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy można zatrudnić osobę na umowę o pracę, która jest już zatrudniona na taką umowę w innej firmie? Jakie składki należy za nią odprowadzać? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od 1 lipca br. uległa zmianie wysokość składki rentowej. Składki na ZUS za pracowników opłacam za czerwiec do 15 lipca, a pensję pracownikom za czerwiec też wypłacam w lipcu (dokładnie 10. dnia miesiąca). Jak wyliczyć tę składkę na dokumentach ZUS? Czy tak jak było do 30 czerwca br., czy już uwzględniając zmiany wprowadzone 1 lipca br.? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę o wskazanie sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe dla pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy, który ma stawkę godzinową płaconą w wysokości 6,10 zł/godz. Pracownik przepracował w maju 28 godzin nadliczbowych. W jednym dniu pracownik pracował 7 godz., a w innym dniu 12,5 godz. Pracował również w wolne soboty. Nadmieniam, że nie udzielamy dnia wolnego za pracę w soboty – pisze kadrowa z Torunia.
Pytanie: Czy przy rozwiązaniu umowy o pracę na czas nieokreślony za porozumieniem stron pracownikowi będzie przysługiwać odprawa pieniężna, jeżeli zakład pracy zatrudnia więcej niż 20 osób? Czy jest jakaś różnica pomiędzy rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron w zależności od tego, czy inicjatywa będzie ze strony pracodawcy, a nie pracownika? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica w kwietniu 2007 r. skończyła urlop macierzyński. Obecnie jest na urlopie wychowawczym. Ile prawidłowo należy się tej pracownicy urlopu wypoczynkowego? Zaznaczamy również, że umowę o pracę ma zawartą na czas określony do 30 października 2007 r. Jej staż pracy nie przekracza 10 lat – pisze kadrowa z Olsztynka.
Pytanie: Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym i otrzymuję dodatek z tytułu wychowywania dziecka. Czy mogę z innym zakładem pracy niż mój podpisać umowę zlecenia bez obowiązku informowania mojego obecnego pracodawcy? – pyta Czytelniczka z Pruszkowa.
Pytanie: We wrześniu 2007 r. kończę 55 lat. Mam 30 lat pracy, w tym 18 lat w warunkach szczególnych (dokumenty poświadczające pracę w szczególnych warunkach złożone są w ZUS). Obecnie do końca tego roku mam przyznaną rentę. Czy we wrześniu 2007 r. będę mógł składać dokumenty w ZUS o przyznanie wcześniejszej emerytury – pyta Czytelnik z Warszawy.
Pytanie: Moje pytanie dotyczy zasiłku chorobowego. Mąż jest zatrudniony na pół etatu od kwietnia 2007 r. Po 20 kwietnia br. uległ wypadkowi w pracy. Otrzymał zwolnienie lekarskie na okres 14 dni. Czy za ten okres przysługuje mu zasiłek chorobowy? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w dwóch firmach po 1/2 etatu. W jednej z nich ma być jeszcze zatrudniony na umowę zlecenia. Czy za umowę zlecenia pobiera się wszystkie składki? Sumuje się je łącznie ze wszystkich umów? Pracownik nie musi informować pierwszego pracodawcy o innych umowach, jeżeli rozlicza się sam w urzędzie skarbowym?
Pytanie: Duża polska firma budowlano-remontowa podpisała ze mną umowę na wykonanie robót. Firma ta wykonuje kontrakt na rzecz innej polskiej firmy. Roboty mają być wykonywane na Litwie i w Holandii. Oprócz stawek za wykonywaną przez moją firmę usługę, w umowie jest zapis, że firma ta będzie pokrywać koszty zakwaterowania moich pracowników, całodzienne wyżywienie, szkolenie bhp oraz koszty dojazdu. Ja ponoszę koszty wynagrodzeń, składek ZUS oraz innych świadczeń należnych pracownikowi zgodnie z Kodeksem Pracy w stosunku do pracowników. Zatrudniłem na umowę o pracę na czas określony powyżej 20 pracowników i oddelegowałem ich do pracy na Litwę i do Holandii. Pobrałem z ZUS E-101 i z NFZ europejskie karty świadczeń zdrowotnych. Czy muszę na piśmie poinformować pracowników o oddelegowaniu do innego kraju (nie znam dokładnej daty zakończenia delegacji, ale raczej poniżej 180 dni)? Czy pracownikom należą się diety za każdy dzień pobytu zagranicą? Co z kosztami uzyskania pracowników (czy je podwyższać)? Jak obliczyć wynagrodzenie za czas delegacji (w umowie o pracę wpisano miesięczne wynagrodzenie i premię uznaniową na czas oddelegowania)? Jak obliczyć podatek dochodowy za tych pracowników i gdzie go płacić (w Polsce czy w miejscu wykonywania pracy)? Czy fakt, że ani ja, ani pracownik nie ponosi kosztów zakwaterowania i wyżywienia, wpływa na przychód do opodatkowania i ze stosunku pracy? Czy w świadectwie pracy muszę podać okres pobytu pracownika zagranicą? Nadmieniam, że po powrocie oddelegowanych pracowników, tych, którzy dobrze wykonywali powierzoną im pracę, chciałbym dalej zatrudniać w Polsce - pisze przedsiębiorca z Krakowa.
Pytanie: Nasza firma polska podpisała kontrakt na wykonanie zlecenia na terenie Norwegii. Zleceniodawcą jest firma norweska, zapewnia ona naszym pracownikom przeloty i zatrudnienie. Wiem, że musimy zarejestrować się jako firma zatrudniająca pracowników na terenie Norwegii i ich wynagrodzenie musi być zgodne z tamtymi przepisami, tam też opłaca się część składek ubezpieczeniowych i podatki. Pracownicy będą wykonywali swoje obowiązki w Norwegii prawdopodobnie ponad pół roku. Bardzo proszę o informację, jak w takim wypadku wygląda oskładkowanie wynagrodzeń w Polsce? – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Dnia 20 marca br. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracą na okres próbny 3-miesięczny i zgłosiliśmy go do ZUS na druku ZUS ZUA. 2 kwietnia br. telefonicznie poprosił o 1 dzień urlopu na żądanie. Od 3 kwietnia br. pracownik nie stawił się do pracy i nie mogliśmy w żaden sposób skontaktować się z nim. 10 kwietnia br. wysłaliśmy listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. 7 maja br. otrzymaliśmy zaświadczenie ze szpitala psychiatrycznego, że pracownik ten przebywa na leczeniu od 25 kwietnia br. z prośbą o potwierdzenie jego ubezpieczenia. Do 7 maja br. nie otrzymaliśmy potwierdzenia odbioru listu z wypowiedzeniem. Za miesiąc marzec br. wypłaciliśmy wynagrodzenie proporcjonalnie za przepracowany okres i dodatkowo premię uznaniową. Za miesiąc kwiecień br. wypłaciliśmy wynagrodzenie za 1 dzień (urlop na żądanie). Za pozostałą część kwietnia pracownik nie otrzymał wynagrodzenia za względu na nieusprawiedliwioną nieobecność. Jeżeli poczta zwróci list z wypowiedzeniem, którego pracownik na pewno nie odbierze, a my otrzymamy zwolnienie lekarskie, kiedy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę? W jaki sposób wyliczyć mu wynagrodzenie za czas choroby? Czy to wynagrodzenie należy się pracownikowi? Kiedy powinnam złożyć ZUA ZWUA i jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Zatrudniam od 2 stycznia 2007 r. kobietę na 1/4 etatu z wynagrodzeniem 250 zł. Czy pracownica ta może skorzystać z urlopu wychowawczego? Dziecko ma ukończone 9 miesięcy, a dochód na członka rodziny nie przekracza 500 zł. Pobiera zasiłek rodzinny - pyta kadrowa z Głogowa.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip