Zatrudnienie

Obowiązki pracodawcy w związku z delegowaniem pracownika do innego kraju

Pytanie: Duża polska firma budowlano-remontowa podpisała ze mną umowę na wykonanie robót. Firma ta wykonuje kontrakt na rzecz innej polskiej firmy. Roboty mają być wykonywane na Litwie i w Holandii. Oprócz stawek za wykonywaną przez moją firmę usługę, w umowie jest zapis, że firma ta będzie pokrywać koszty zakwaterowania moich pracowników, całodzienne wyżywienie, szkolenie bhp oraz koszty dojazdu. Ja ponoszę koszty wynagrodzeń, składek ZUS oraz innych świadczeń należnych pracownikowi zgodnie z Kodeksem Pracy w stosunku do pracowników. Zatrudniłem na umowę o pracę na czas określony powyżej 20 pracowników i oddelegowałem ich do pracy na Litwę i do Holandii. Pobrałem z ZUS E-101 i z NFZ europejskie karty świadczeń zdrowotnych. Czy muszę na piśmie poinformować pracowników o oddelegowaniu do innego kraju (nie znam dokładnej daty zakończenia delegacji, ale raczej poniżej 180 dni)? Czy pracownikom należą się diety za każdy dzień pobytu zagranicą? Co z kosztami uzyskania pracowników (czy je podwyższać)? Jak obliczyć wynagrodzenie za czas delegacji (w umowie o pracę wpisano miesięczne wynagrodzenie i premię uznaniową na czas oddelegowania)? Jak obliczyć podatek dochodowy za tych pracowników i gdzie go płacić (w Polsce czy w miejscu wykonywania pracy)? Czy fakt, że ani ja, ani pracownik nie ponosi kosztów zakwaterowania i wyżywienia, wpływa na przychód do opodatkowania i ze stosunku pracy? Czy w świadectwie pracy muszę podać okres pobytu pracownika zagranicą? Nadmieniam, że po powrocie oddelegowanych pracowników, tych, którzy dobrze wykonywali powierzoną im pracę, chciałbym dalej zatrudniać w Polsce - pisze przedsiębiorca z Krakowa.

Archiwalny Jak rozstać się z nieobecnym pracownikiem zatrudnionym na okres próbny i jakie świadczenia należy mu wypłacić?

Pytanie: Dnia 20 marca br. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracą na okres próbny 3-miesięczny i zgłosiliśmy go do ZUS na druku ZUS ZUA. 2 kwietnia br. telefonicznie poprosił o 1 dzień urlopu na żądanie. Od 3 kwietnia br. pracownik nie stawił się do pracy i nie mogliśmy w żaden sposób skontaktować się z nim. 10 kwietnia br. wysłaliśmy listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. 7 maja br. otrzymaliśmy zaświadczenie ze szpitala psychiatrycznego, że pracownik ten przebywa na leczeniu od 25 kwietnia br. z prośbą o potwierdzenie jego ubezpieczenia. Do 7 maja br. nie otrzymaliśmy potwierdzenia odbioru listu z wypowiedzeniem. Za miesiąc marzec br. wypłaciliśmy wynagrodzenie proporcjonalnie za przepracowany okres i dodatkowo premię uznaniową. Za miesiąc kwiecień br. wypłaciliśmy wynagrodzenie za 1 dzień (urlop na żądanie). Za pozostałą część kwietnia pracownik nie otrzymał wynagrodzenia za względu na nieusprawiedliwioną nieobecność. Jeżeli poczta zwróci list z wypowiedzeniem, którego pracownik na pewno nie odbierze, a my otrzymamy zwolnienie lekarskie, kiedy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę? W jaki sposób wyliczyć mu wynagrodzenie za czas choroby? Czy to wynagrodzenie należy się pracownikowi? Kiedy powinnam złożyć ZUA ZWUA i jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop? – pyta kadrowa z Torunia.