Pytanie: Za ile dni należy wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop za 2007 r., jeżeli pracownica zatrudniona na czas nieokreślony chorowała nieprzerwanie 182 dni, do 19 marca 2007 r., a od 20 marca 2007 r. przyznano jej świadczenie rehabilitacyjne na 5 miesięcy i dopiero po 3 miesiącach (zgodnie z art. 53 Kodeksu pracy) możemy z nią rozwiązać umowę o pracę? - pyta kadrowa z Zielonej Góry.
Pytanie: Jakie mam obowiązki wobec urzędu skarbowego w związku z zatrudnieniem rencisty? Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych, jestem płatnikiem VAT i prowadzę PKPiR - pisze przedsiębiorca z Mławy.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się na zasadach ogólnych, jestem płatnikiem VAT i prowadzę PKPiR. Od 1 kwietnia 2007 r. chciałbym zatrudnić pracownika, który jest rencistą (II grupa, renta stała). Od czego mam zacząć? Jakie dokumenty muszę złożyć do ZUS? Jakie mam obowiązki wobec ZUS, a jakie rencista podejmujący u mnie pracę? Czy odprowadzam za niego wszystkie składki jak za pracownika nieposiadającego renty? Jaka jest wówczas stopa ubezpieczenia wypadkowego? - pyta przedsiębiorca z Łodzi.
Pytanie: Polska firma - usługi dla rolnictwa, chce wysłać część pracowników do Belgii. Firma podpisała kontrakt na zbiór owoców z plantacji znajdującej się w Belgii na 3 miesiące. Oddelegowuje swoich pracowników na taki czas, jak w kontrakcie. Delegowani pracownicy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę i wykonują ją w Polsce, a w Belgii tylko czasowo. Czy do całkowitego przychodu pracownika można zaliczyć wynagrodzenie zasadnicze (2.616 zł) + należne mu diety (45 euro za dzień) + inne należności z tytułu podróży służbowej? Diety i inne należności z tytułu podróży służbowej nie podlegają składkom na ZUS i podatkowi dochodowemu. Czy można je zatem uwzględnić w liście płac jako przychód pracownika nieopodatkowany i niepodlegający składkom na ZUS? - pyta księgowa z Gdyni.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na cały etat. Jest to piekarz, który pracuje 4 godziny w porze dnia i 4 godziny w porze nocnej. Pracuje 40 godzin tygodniowo. Wynagrodzenie minimalne wynosi dla niego 936 zł plus 20% dodatku za każdą godzinę przepracowaną w nocy. Czy mogę ustalić dla niego na cały 2007 r. podstawę 1.029,60 zł, tak bym nie musiała przeliczać godzin co miesiąc? Nie chcę również, aby było to krzywdzące dla pracownika – pisze kadrowa z Grudziądza.
Pytanie: Pracownik w 1997 r. ukończył ZSZ o profilu handlowym. Od września 1994 r. do 30 czerwca 1997 r. był zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego na stanowisku sprzedawca. Pracę w tym charakterze wykonuje nadal, tj. od ? lutego 1998 r. W jaki sposób dokonać wyliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego? - pyta kadrowa z Puław.
Pytanie: Pracownik od 18 września 2002 r. do 30 czerwca 2003 r. był zatrudniony w celu nauki zawodu na stanowisku sprzedawcy. W 2005 r. pracownik ten ukończył ZSZ o profilu handlowym. Od 1 września 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. pracował na 3/4 etatu. Od dnia 17 stycznia 2006 r. pracuje nadal na cały etat. W jaki sposób dokonać wyliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego dla tego pracownika? – pyta kadrowa z Sochaczewa.
Pytanie: Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą, która osiągnęła wiek emerytalny, może przejść na emeryturę bez konieczności bycia zatrudnionym na umowę o pracę? - pyta księgowa z Olsztyna.
Pytanie: Na jakiej podstawie i w jakiej wysokości zostanie ustalony -przyznany zasiłek macierzyński w przypadku pracownicy:a) zatrudnionej na czas nieokreślony w wymiarze 1/2 etatub) będącej na zasiłku wychowawczym – pyta księgowa z Włocławka.
Pytanie: Jaki powinien być wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, który pracuje od 1 czerwca 2003 r. Nigdzie wcześniej nie pracował, tylko złożył w mojej firmie dyplom uzyskania tytułu zawodowego 28 lutego 2004 r. (tj. data na tym dyplomie) wystawionym przez Szkołę Policealną Promocji Zdrowia Publicznego SOP w Krakowie? - pyta kadrowa z Grudziądza.
Pytanie: Czy pracownica, która przebywa na urlopie wychowawczym do 30 września 2007 r., może wrócić szybciej do pracy? Czy po powrocie do pracy pracodawca może ją zwolnić? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? – pisze kadrowa z Olsztynka.
Pytanie: Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r. (sygn. akt K 40/04) dotyczy tylko zakładowego funduszu świadczeń socjalnych czy również zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Przy jakiej liczbie pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę trzeba zatrudnić specjalistę BHP na etat? - pyta kadrowa z Giżycka.
Pytanie: Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym płatnym może pracować na umowę o dzieło u innego pracodawcy? Jeżeli tak, to czy jest jakaś granica w otrzymywanym wynagrodzeniu? - pyta księgowa z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip