Pytanie: Ile urlopu należy się pracownikowi zatrudnionemu od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r. przy uwzględnieniu szkoły wyższej. Nabył on urlop na dzień 31 grudnia 2007 r. Jest to jego pierwsza praca. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Właściciel firmy chce upoważnić kierownika administracji do podpisywania w jego imieniu wszelkiej dokumentacji kadrowo-płacowej, np. podpisywanie umów o pracę, dokumenty potwierdzające rozwiązanie umowy o pracę, świadectwo pracy, listy płac, podanie o urlop i wszelkie inne dokumenty, które tworzą akta osobowe. Bardzo proszę o informację, jak powinno brzmieć takie upoważnienie i czy kierownik administracji może podpisywać te wszystkie dokumenty? Jaka jest odpowiedzialność kierownika administracji za składanie swojego podpisu na dokumentach z upoważnienia właściciela firmy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Sklep spożywczo-przemysłowy posiada kilka oddziałów. Z dniem 1 lipca br. likwiduje jeden z nich. Czy należy o tym informować powiatowy urząd pracy? Jeżeli tak, to na jakim formularzu? Czy należy informować o tym sanepid? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik zatrudniony na umowę o pracę od 19 czerwca 2006 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim w terminie od 8 października 2006 r. do 8 kwietnia 2007 r. Po zakończeniu zwolnienia lekarskiego nie przedstawił zdolności do pracy i z uwagi na brak zdolności został zwolniony z pracy. Pracownikowi została przyznana renta. Czy wobec braku orzeczenia o zdolności do pracy przysługuje pracownikowi urlop wypoczynkowy bądź ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę o informację, czy od wynagrodzenia chorobowego pracownika wypłacanego przez pracodawcę należy naliczać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy faktycznie powinnam od wynagrodzenia za czerwiec br., które wypłaciłam na początku lipca, potrącić składkę rentową finansowaną przez pracownika w nowej wysokości, tj. 3,5%? W deklaracji ZUS za czerwiec nie ma możliwości rozliczenia składki rentowej „pracowniczej” w wysokości 3,5%. Jeśli tak naliczę niższą składkę, to lista płac nie będzie zgodna z deklaracją ZUS. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Na podstawie umowy zawartej z Zakładem Karnym, w naszej firmie pracują 4 osoby skazane, zatrudnione na podstawie skierowania do pracy w systemie tzw. bezdozorowym. Nie są zatrudnione na umowę o prace i nie zarabiają więcej niż połowę minimalnego wynagrodzenia. Kto w takiej sytuacji powinien za te osoby opłacać składki do ZUS? Jak wyglądają zasady finansowania składek w takim przypadku, czy tak jak przy wszystkich pracownikach – część powinien sfinansować pracownik, a część pracodawca? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Córka ma 20 lat, w tym roku zdała maturę. Nie pracuje i jest w 5. miesiącu ciąży. Poród ma wyznaczony na początek grudnia. Jeżeli zostanie zatrudniona, to czy po porodzie będzie przysługiwał jej zasiłek macierzyński, urlop wychowawczy i inne świadczenia przysługujące matce samotnie wychowującej dziecko? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak w świetle przepisów o ZUS traktowane jest zatrudnienie współmałżonka przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy stażysta może wykorzystać urlop wypoczynkowy w większym wymiarze niż mu przysługuje? Stażysta odbywa staż 2 miesiące i 3 tygodnie, a chciałby otrzymać 5 dni urlopu? Czy mogę mu go udzielić? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy jest obowiązek wypłaty odprawy pieniężnej z tytułu rozwiązania umowy o pracę na czas określony za 2-tygodniowym wypowiedzeniem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zawarliśmy z pracownikiem posiadającym ważne orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności na stałe umowę o pracę od 5 lutego2007 r. do 31 lipca 2007 r. Pracownik do pracy przychodzi codziennie. Ile dni urlopu powinnam udzielić pracownikowi zatrudnionemu na ¾ etatu? Jaki będzie wymiar tego urlopu w przeliczeniu na godziny?
Pytanie: Na podstawie umowy zawartej z zakładem karnym w naszej firmie pracują 4 skazane osoby zatrudnione na podstawie skierowania do pracy w systemie tzw. bezdozorowym. Nie zarabiają więcej niż połowę minimalnego wynagrodzenia. Kto w takiej sytuacji powinien za te osoby opłacać składki do ZUS? Czy biorąc pod uwagę wysokość wynagrodzeń, w ogóle powinny być opłacane jakieś składki? Jak wyglądają zasady finansowania składek w takim przypadku, czy tak jak przy wszystkich pracownikach część powinien sfinansować pracownik, a część pracodawca? Z drugiej strony przecież osoby te nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, tylko na podstawie umowy zawartej z zakładem karnym. Nasza firma z nimi nie podpisywała żadnych umów.
Pytanie: Ile wynosi stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe w zakładzie pracy zatrudniającym do 9 pracowników? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip