Usługi edukacyjne świadczone przez podatnika mogą korzystać z prawa do odliczenia naliczonego podatku od wartości dodanej, jednak jedynie pod warunkiem, iż podatnik nie jest uważany za podmiot realizujący podobne cele do celów publicznego podmiotu edukacyjnego.
Czy sprzedaż „cegiełek” w ramach zbiórki publicznej podlega opodatkowaniu VAT? Sprawdź.
Jak rozliczyć VAT od zakupu blachy? Sprawdź.
Przekazanie deputatów węglowych na rzecz pracowników, byłych pracowników oraz ich rodzin ma charakter osobisty i nie ma związku z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. W związku z tym towary te podlegają opodatkowaniu VAT.
Jak opodatkować usługi organizowania obozów sportowych dla dzieci i młodzieży w ramach działalności gospodarczej? Sprawdź
Nieodpłatne wydanie towarów na cele osobiste pracownika, np. artykułów spożywczych z okazji świąt czy też paczek dla dzieci podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Kształtowanie wizerunku samorządu jest działaniem na tyle szerokim, że nie można go powiązać z konkretnymi transakcjami opodatkowanymi VAT. Z tego względu gminy nie mają prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na promocję. Takie stanowisko prezentuje Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Czy nabycie usługi szkolenia od niemieckiego podatnika stanowi jej import podlegający opodatkowaniu przez nabywcę? Sprawdź.
Od 1 stycznia 2014 r. podstawa opodatkowania nie będzie obejmowała zwrotów kwot zaksięgowanych na koncie przejściowym.
Czy sprzedaż samochodu w 2014 r. wycofanego w bieżącym roku z działalności, podlegać będzie opodatkowaniu VAT? Sprawdź.
Do przedłużenia umowy dzierżawy dojdzie tylko wtedy, gdy właściciel nieruchomości się na to zgodzi. Odszkodowanie za używanie gruntu po wygaśnięciu takiej umowy nie może być utożsamiane ze zgodą właściciela na korzystanie z tej nieruchomości. Nie jest więc opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Gmina zawarła ze spółką umowę na dzierżawę nieruchomości. Po 3 latach umowa wygasła. W związku z tym, że spółka nie wydała gminie gruntu od 1 września 2009 r., naliczano spółce wynagrodzenie za bezumowne korzystanie.
Gmina spytała ministra finansów, czy odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT. Jej zdaniem pomiędzy właścicielem a spółką zajmującą te nieruchomości nie ma porozumienia wyrażającego wolę świadczenia usługi dzierżawy za wynagrodzeniem. Zatem w tej sytuacji odszkodowanie nie jest opodatkowane VAT.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy.
Sprawa znalazła swój finał przed NSA.
Usługa związana z pozyskaniem danych kontaktowych potencjalnych klientów dla banków lub innych instytucji pośredniczących nie jest odrębną usługą pośrednictwa finansowego. Nie podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług.
Aby stwierdzić, czy dana usługa kompleksowa jest usługą finansową, korzystającą ze zwolnienia z VAT, istotna jest ilość elementów w tej usłudze związanych z usługami finansowymi. Elementów finansowych w usłudze powinno być więcej niż np. marketingowych – uznał NSA w wyroku o sygn. akt I FSK 1513/12.
Czy obciążenie wykonawców robót budowlanych kosztami ubezpieczenia budowy powiększonymi o doliczony narzut podlega opodatkowaniu VAT? Sprawdź.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip