Nie jest to prezent o małej wartości.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak rozliczyć przekazanie w prezencie alkoholu słowackiemu kontrahentowi.
Polecamy też:
Kiedy wydatki na spotkania z kontrahentami można zaliczyć do kosztów podatkowych
Jednym z popularnych narzędzi reklamowych stosowanych przez przedsiębiorców jest sponsoring. Taka forma reklamy powszechnie wykorzystywana jest do zwiększania rozpoznawalności marki wśród docelowych klientów. W praktyce pojawiają się wątpliwości, w jakich przypadkach sponsoring podlega opodatkowaniu VAT. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczać VAT od umów sponsoringowych, unikając niepotrzebnych komplikacji podatkowych.
Po przeczytaniu tekstu:
Polecamy też:
Czy koszty sponsoringu mogą zmniejszyć podstawę opodatkowania spółki komunalnej?
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatne dostawy towarów (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Polski ustawodawca – w przeciwieństwie do ustawodawcy unijnego – nie wskazał, że dostawy te muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze (zob. art. 2 ust. 1 lit. a Dyrektywy 2006/112/WE). Tym niemniej nie ulega wątpliwości, że tylko odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju dokonywane przez podatników działających w takim charakterze podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
O działaniu w charakterze podatnika decydują nie okoliczności dokonywania zakupu towarów, lecz okoliczności sprzedawania towarów. Jednocześnie w przypadku podatnika prowadzącego działalność handlową w zasadzie każda sprzedaż towaru handlowego (w tym nabytego „nie na firmę”) jest dokonywana w okolicznościach wskazujących na działanie w charakterze podatnika.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak rozliczyć sprzedaż towarów, które wcześniej zostały zakupione „nie na firmę”
Polecamy inne porady dotyczące VAT:
Dokumentowanie prawa do stawki 0% dla WDT
Jak zmiana stawek VAT od 1 kwietnia wpłynie na wydane WIS
Rozliczenie importu usług od kontrahenta słowackiego
Opodatkowanie VAT usługi transportowej świadczonej w państwie trzecim
W świetle polskich przepisów VAT dokonywane przez podatników dostawy towarów dzielą się na cztery rodzaje. Są to dostawy towarów na terytorium kraju, dostawy towarów poza terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, eksport towarów.
Cechą charakterystyczną wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz eksportu towarów jest wysyłanie lub transportowanie towarów między, odpowiednio, Polską a innym państwem członkowskim (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT) oraz Polską a terytorium poza Unią Europejską (eksport towarów – zob. art. 2 pkt 8 ustawy o VAT).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak rozliczyć na potrzeby VAT opodatkowanie dostawy towarów transportowanych z Uzbekistanu do Portugalii.
Polecamy też:
Świadczenie usług poza terytorium kraju a proporcja VAT dla celów odliczeń częściowych
Rozliczenie dostawy towarów wysyłanych poza Unię Europejską
Opodatkowanie dostaw towarów wysyłanych z Austrii bezpośrednio do Islandii
Jaka stawka VAT przy sprzedaży towarów między trzema krajami?
Z art. 3b ust. 1 ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej wynika między innymi obowiązek pobierania przez przedsiębiorców prowadzących jednostkę handlu detalicznego, jednostkę handlu hurtowego lub jednostkę gastronomiczną opłat za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wysokość tych opłat określa rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 7 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami (Dz.U. z 2023 r. poz. 2679).
Opodatkowanie VAT
Podstawąopodatkowania podatkiem VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku VAT (art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT).
Opłata recyklingowa a VAT
W przypadku mającej podobny charakter tzw. opłaty recyklingowej strona rządowa stoi na stanowisku, że opłata ta stanowi element podstawy opodatkowania podatkiem VAT (https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00278). Takie też jest stanowisko reprezentowane przez organy podatkowe (zob. przykładowo interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 listopada 2021 r., nr 0112-KDIL3.4012.291.1.MBN oraz z 29 grudnia 2021 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.695.2021.1.MPE), jak również przez część sądów administracyjnych (zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 lipca 2022 r., sygn. akt I SA/Po 70/22).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych podlegają opodatkowaniu VAT.
Polecamy też:
Dodatkowa opłata za odbiór odpadów ponad określony limit – skutki w VAT
Nowe przepisy dla przedsiębiorców ograniczające stosowanie wyrobów z tworzyw sztucznych
Czy uchwalona przez gminę dodatkowa opłata za odbiór opon i odpadów budowlano-rozbiórkowych ponad określony limit podlega opodatkowaniu VAT? Poznaj stanowisko skarbówki w tej sprawie.
Gmina miała wątpliwość, czy występuje tu wynagrodzenie za odpłatne świadczenie usług, czy też opłata ma charakter daniny publicznej i w związku z tym nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Prezentując swoje stanowisko, gmina przekonywała jednak, że opłata ta powinna być wyłączona z VAT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
KSeF w JST – sprawdź, jak przygotować się na nowe obowiązki w fakturowaniu
Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT).
Miejsce świadczenia usług związanych z nieruchomościami
Z przepisów tych wynika między innymi szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Miejscem świadczenia takich usług jest miejsce położenia nieruchomości (zob. art. 28e ustawy o VAT).
Do usług związanych z nieruchomościami należą przy tym między innymi usługi zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jaką stawką VAT opodatkować usługę noclegową świadczoną dla podatnika VAT UE z innego państwa członkowskiego.
Polecamy też:
Rachunek za nocleg a brak NIP sprzedawcy – czy można ująć w KPiR
Świadczenie usług wykonania instalacji elektrycznej na nieruchomości położonej w Niemczech a VAT
Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT
Miejsce świadczenia usług związane z nieruchomościami
Z przepisów tych wynika szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Na podstawie art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia takich usług jest miejsce położenia nieruchomości. W konsekwencji miejsce świadczenia wskazanej usługi wstawienia okien znajduje się na terytorium Niemiec. Świadczenie tych usług podlega zatem opodatkowaniu podatkiem VAT w Niemczech.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak wystawić fakturę za usługę wystawiania okien dla polskiej firmy, która ma niemiecki NIP i tam rozlicza VAT.
Polecamy też:
Świadczenie usług wykonania instalacji elektrycznej na nieruchomości położonej w Niemczech a VAT
Stawka VAT właściwa dla usług podwykonawcy świadczącego usługi związane z budową statku
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy od 1 lipca 2024 r. podlegające opodatkowaniu czynności nieodpłatne trzeba wykazywać w KSeF.
Polecamy więcej komentarzy dotyczących KSeF:
Czy podział działek, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i w rezultacie sukcesywna sprzedaż może świadczyć o prowadzeniu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT? W tej sprawie wypowiedział się NSA. Sprawdź skutki wyroku i poznaj komentarz eksperta.
Sprawa dotyczyła podatnika, który złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podatnik otrzymał od rodziców (w drodze darowizny) nieruchomość stanowiącą działkę rolną. Nieruchomość została oddana w dzierżawę. Podatnik wystąpił o decyzję o warunkach zabudowy, a następnie dokonał podziału nieruchomości na kilkadziesiąt mniejszych działek wraz z dwiema drogami wewnętrznymi, mającymi na celu zapewnienie wydzielonym działkom dostępu do drogi publicznej.
Część działek została przekazana nieodpłatnie na rzecz gminy celem poszerzenia przylegającej drogi gminnej. Do wydzielonych działek podatnik nie doprowadził urządzeń infrastruktury technicznej. Podatnik sprzedał kilka działek, zaś w przyszłości chciałby kolejne działki przy pomocy biura nieruchomości, gdyż nieruchomości w tej lokalizacji nie cieszą się zdaniem podatnika dużym zainteresowaniem. Podatnik prowadzi przy tym działalność gospodarczą polegającą na robotach związanych z budową rurociągów przemysłowych i sieci rozdzielczych. Podatnik jest współwłaścicielem domu jednorodzinnego, na który został zaciągnięty kredyt hipoteczny i jest wyłącznym kredytobiorcą.
W domu tym realizuje własne cele mieszkaniowe i zamieszkuje w nim na stałe. Kwotę ze sprzedaży działek podatnik zamierza przeznaczyć na spłatę kredytu na dom, w którym aktualnie mieszka oraz przeprowadzenie wymaganych prac remontowo-wykończeniowych. Pozostałą kwotę ze sprzedaży działek podatnik planuje przeznaczyć, z uwzględnieniem tzw. ulgi mieszkaniowej, na zakup mieszkania lub działki budowlanej wraz z budową domu mieszkalnego na potrzeby własne, w którym będzie mieszkał. Celem zakupu drugiej nieruchomości (lokalu mieszkalnego lub działki) ma być możliwość zamieszkania przez wybrane dni tygodnia, a nieruchomość ta znajduje się w innym regionie. Poza wspomnianymi działkami podatnik nie posiadał wcześniej innych nieruchomości, które zostały sprzedane.
Na tle tak opisanego stan faktycznego, podatnik zadał Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) następujące pytania:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie stanowisko zajął NSA i czy podział działek, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i w rezultacie sukcesywna sprzedaż może świadczyć o prowadzeniu działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT.
Czytaj też:
Opodatkowanie VAT odszkodowania za działki przeznaczone pod budowę drogi krajowej
Sprzedaż działek powstałych z podziału działki stanowiącej majątek prywatny podatnika
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.