VAT z tytułu sprzedaży towarów nabytych „nie na firmę”

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 czerwca 2024
Pytanie: Osoba będąca czynnym podatnikiem VAT w tym VAT UE, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Sprzedaje towary ze stawką 0% do czynnych podatników VAT w krajach UE. Zdarzają się sytuacje, że towar jest kupowany z krajów UE i krajów trzecich (poprzez aukcje internetowe) nie na firmę, nie ma faktury zakupu. Czy w takiej sytuacji podatnik może wprowadzić ten towar do firmy po cenie zakupu i następnie sprzedać towar ze stawką VAT 0% dla czynnego podatnika VAT w UE? Czy kupując towar nie na firmę jest obowiązek rozliczenia podatku VAT od tego zakupu?

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatne dostawy towarów (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Polski ustawodawca – w przeciwieństwie do ustawodawcy unijnego – nie wskazał, że dostawy te muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze (zob. art. 2 ust. 1 lit. a Dyrektywy 2006/112/WE). Tym niemniej nie ulega wątpliwości, że tylko odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju dokonywane przez podatników działających w takim charakterze podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

O działaniu w charakterze podatnika decydują nie okoliczności dokonywania zakupu towarów, lecz okoliczności sprzedawania towarów. Jednocześnie w przypadku podatnika prowadzącego działalność handlową w zasadzie każda sprzedaż towaru handlowego (w tym nabytego „nie na firmę”) jest dokonywana w okolicznościach wskazujących na działanie w charakterze podatnika.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz