Opodatkowanie dostawy towarów transportowanych z Uzbekistanu do Portugalii – jak wykazać w JPK

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 27 maja 2024
Pytanie: Podatnik polski dokonuje sprzedaży towarów, który znajdują się w Uzbekistanie. Towar transportowany jest przez Turcję, a odbiorcą docelowym jest podatnik portugalski. Faktura wystawiona przez podatnika polskiego bezpośrednio na nabywcą w Portugalii. Podatnik portugalski dokonuje odbioru towaru bezpośrednio w porcie i rozlicza swoje nabycie jako import towarów. Podatnik polski odpowiada za towar do portu w Portugali zgodnie z warunkami umowy. W którym momencie rozpoznajemy sprzedaż poza terytorium kraju? Czy w momencie wystawienia faktury? Czy w momencie odbioru towaru przez kontrahenta z Portugalii? W jakim monecie wykazujemy tą transakcję w deklaracji VAT? Czy ta transakcja powinna być rozpoznana jako sprzedaż poza terytorium kraju?

W świetle polskich przepisów VAT dokonywane przez podatników dostawy towarów dzielą się na cztery rodzaje. Są to dostawy towarów na terytorium kraju, dostawy towarów poza terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, eksport towarów.

Cechą charakterystyczną wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz eksportu towarów jest wysyłanie lub transportowanie towarów między, odpowiednio, Polską a innym państwem członkowskim (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT) oraz Polską a terytorium poza Unią Europejską (eksport towarów – zob. art. 2 pkt 8 ustawy o VAT).

Pozostało jeszcze 52% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz