Usługi polegające na zapewnieniu posiłków, świadczone przez wnioskodawcę za pośrednictwem jednostki oświatowej (szkoły) na rzecz uczniów korzystają ze zwolnienia z VAT. Czy tak samo będzie w przypadku nauczycieli i pozostałych pracowników placówki? Przedstawiamy najnowsze pismo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Gmina prowadzi przedszkole, pobiera opłaty za czesne i koszty wyżywienia dzieci. Czy takie opłaty podlegają VAT? Sprawdź wyjaśnienie organu podatkowego.
Jaką stawkę zastosować do sprzedaży gotowych posiłków i dań przez restauracje – 5, czy 8%. Minister finansów wydał właśnie interpretację ogólną w tej sprawie. Poznaj komentarz eksperta i stosuj VAT we właściwej wysokości.
Minister finansów wydał ogólną interpretację podatkowa, która ma rozwiać wątpliwości przy określeniu odpowiedniej stawki VAT (5 % lub 8 %) przez sprzedawców gotowych posiłków i dań przez restauracje.
Nieodpłatnie przekazane przez spółkę w celach reklamowych kartony z produktami firmowymi to próbki towarów, które w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu VAT. Sprawdź komentarz eksperta.
Chodziło o spółkęzajmującą się produkcją i sprzedażą mrożonych produktów spożywczych planowała wysyłanie do klientów próbek towarów.
Przedsiębiorstwo uważało, że przekazanie potencjalnym klientom:
1) kartonu zawierającego kilka, kilkanaście sztuk tego samego towaru,
2) kartonu zawierającego miks produktów, zawierającego kilka, kilkanaście sztuk różnych towarów (np. pieczywo, wyroby amerykańskie (donuty, muffiny), ciastka i przekąski czy ciasta
jest przekazaniem próbki towaru, ma na celu promocję towaru i nie podlega opodatkowaniu VAT. Organ podatkowy przyznał spółce rację.
Podatnik, który otrzyma w darowiźnie udziały w spółce, nie ma obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług. Wyjaśnił organ podatkowy. Sprawdź komentarz eksperta.
Chodziło o sytuację, gdzietrzy spokrewnione osoby założy spółkę jawną. Jeden ze wspólników zdecydował się przekazać w darowiźnie swoje udziały córce (która także jest wspólnikiem). Wątpliwości dotyczyły tego, czy w takiej sytuacji kobieta będzie musiała zapłacić VAT. Jak wyjaśnił organ podatkowy - w związku z nabyciem całości lub części udziału w spółce jawnej w ramach umowy darowizny po stronie podatniczki nie powstanie obowiązek zapłacenia podatku od towarów i usług.
Na skutek zmiany przez ministra finansów interpretacji ogólnej już niebawem komornicy będą mieli obowiązek zapłaty podatku VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip