Opłata za wydanie danych przez administratora może zostać pobrana, jeżeli żądania osoby, której dane dotyczą, są ewidentnie nieuzasadnione lub nadmierne – w szczególności ze względu na swój ustawiczny charakter. Czy zatem taka czynność podlega VAT?
Podejmujący rynkowe działania przedsiębiorcy niejednokrotnie zderzają się w obrocie gospodarczym z problemem, jak traktować (a w związku z tym, jak opodatkować) te działania, jeśli składa się na nie kilka świadczeń lub czynności. Ma to doniosłe znaczenie, ponieważ od rozstrzygnięcia, czy przedsiębiorca ma do czynienia z jednym świadczeniem złożonym albo z niesamodzielnym świadczeniem o charakterze pomocniczym, czy z kilkoma świadczeniami, które należy rozpatrywać niezależnie, może zależeć prawo do skorzystania ze zwolnienia z VAT lub z niższego opodatkowania. W tej problematycznej kwestii wypowiedział się 22 października 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości UE.
Organy podatkowe co raz częściej wydają niekorzystne interpretacja podatkowe, w których uznają, że już sam billboard reklamowy, czy działanie przez pełnomocnika jest przejawem działalności gospodarczej, a w konsekwencji taka dostawa nieruchomości powinna być opodatkowana VAT. Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży nieruchomości?
Czy nieodpłatne udostępnienie przez gminę pomieszczeń na zajęcia z dziećmi i młodzieżą podlega opodatkowaniu VAT? W tej sprawie wypowiedział się dyrektor KIS. Sprawdź jego stanowisko.
Świadczenie zautomatyzowanych, niewymagających dużego wkładu ze strony człowieka usług za pomocą środków komunikacji elektronicznej (Internetu/sieci elektronicznej) uznawane jest za świadczenie usług elektronicznych w rozumieniu przepisów o VAT. Usługi elektroniczne, podobnie jak inne usługi, podlegają opodatkowaniu VAT. Jednak zasady ich opodatkowania są specyficzne i zależą od wielu czynników.
Wiele firm przekazuje na początku roku swoim kontrahentom kalendarze. Sprawdźmy, jakie ma to skutki w VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip