Przedsiębiorstwo, które urządza spotkanie służbowe, pod pewnymi warunkami poniesione wydatki, może zaliczyć do kosztów podatkowych. Z kolei pracownik biorący udział w takiej imprezie nie osiąga z tego tytułu przychodu podlegającego PIT. Poznaj skutki podatkowe imprezy firmowej, sprawdź ewidencję księgową.
Pracodawca będzie mógł zaliczyć wydatek na imprezy pracownicze, o ile jego poniesienie pozostaje w związku z uzyskiwanymi przychodami bądź źródłem, z którego są osiągane, czyli z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Z początkiem lipca 2015 r. następuje zmiana w przepisach dotyczących odliczania 50% VAT od zakupu paliwa. Nowe zasady znoszą ograniczenia nałożone w kwietniu 2014 r. Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć 50% VAT od wydatków na paliwo do samochodu osobowego używanego do celów mieszanych.
Umowa, która jest nieważna na gruncie prawa cywilnego, może być obciążona podatkiem od towarów i usług. Dla VAT liczy się bowiem aspekt ekonomiczny. Takie stanowisko zajął NSA. Trzeba jednak odróżnić umowę nieważną od nielegalnej.
Czynności, które są nieważne na gruncie prawa cywilnego np. z powodu niezachowania wymaganej formy czy kwalifikacji podmiotowych, jak w tej sprawie, mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tak wynika z wyroku NSA z 26 marca 2015 r., sygn. akt I FSK 2174/13.
Sumy wypłacone przedsiębiorcy za przedterminowe rozwiązanie umowy najmu lokalu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – tak orzekł WSA w Krakowie. Poznaj szczegóły sprawy.
Chodziło o przedsiębiorcę, który zawarł z instytucją finansową umowę na najem lokalu. Instytucja zaproponowała po jakimś czasie wcześniejsze rozwiązania umowy najmu i wypłatę odszkodowania. Umowa nie zawierała jednak postanowień dotyczących możliwości wcześniejszego rozwiązania. Zawarto natomiast porozumienie dotyczące wypłaty odszkodowania w związku z niedotrzymaniem warunków umowy najmu (przedterminowym rozwiązaniem), uzgadniając kwotę odszkodowania. Wątpliwości dotyczyły tego, czy odszkodowanie wypłacone wynajmującemu z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnik uważał, że nie.
Udzielanie osobom zatrudnionym nieoprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych spółki stanowi odpłatne świadczenie usług, które korzysta ze zwolnienia z VAT.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę – przypomniał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
Dowóz osób zatrudnionych do pracy nie podlega VAT. To samo dotyczy transportu pracowników z obcych firm, pod warunkiem że wykonują oni usługi związane z działalnością spółki.
Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność usługową. Zakład produkcyjny jest położony w specjalnej strefie ekonomicznej wiele kilometrów od miejscowości. Aby zapewnić pracownikom punktualny dojazd do pracy firma zorganizowała darmowe dojazdy. Wynajęto w tym celu przewoźnika. Z transportu korzystają pracownicy, a także potencjalni pracownicy, czyli osoby udające się na rozmowę o pracę oraz osoby z firm współpracujących.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy transport takich osób trzeba opodatkować VAT.
Podatnik, który zrezygnował ze zwolnienia z podatku, może ponownie z niego skorzystać po upływie roku, licząc od końca roku, w którym doszło do rezygnacji. Może to nastąpić w dowolnym miesiącu, a nie koniecznie z początkiem stycznia.
Sprawa dotyczyła podatniczki prowadzącej biuro rachunkowe. Osoba ta zrezygnowała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług tak, że została czynnym podatnikiem tego podatku. W ramach świadczonych usług prowadzi podatkowe księgi przychodu i rozchodu, księgi rachunkowe, rejestry VAT, ewidencje środków trwałych, wyposażenia, a także w imieniu zleceniodawców-klientów wysyła deklaracje podatkowe z podpisem elektronicznym, oblicza zaliczki na podatek, rozlicza składki ZUS, sporządza listy płac oraz prowadzi akta osobowe. Nie świadczy usług doradztwa. Po jakimś czasie chciała powrócić do zwolnienia z VAT, spełniała bowiem ustawowe warunki.
Generalną zasadą jest uznawanie świadczenia usług za odrębne i niezależne, a dopiero odstępstwem od niej jest opodatkowanie usługi jako usługi mającej charakter kompleksowy. To wnioski z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt I FSK 614/13).
Spółka występując z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, wskazała, że złożyła ofertę gminie w postępowaniu dotyczącym realizacji przedsięwzięcia związanego z wybudowaniem oraz eksploatacją na terenie gminy drogi publicznej. Wypłata wynagrodzenia z tytułu realizacji umowy następuje z dołu za każdy kolejny kwartał okresu eksploatacji drogi, począwszy od rozpoczęcia okresu eksploatacji całej drogi.
W związku z tym spółka spytała fiskusa, czy obowiązek podatkowy w VAT w odniesieniu do wieloletnich rozliczeń z gminą z tytułu wybudowania i eksploatacji drogi będzie powstawał na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 1, ust. 4 oraz ust. 5 o VAT (w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r. – przyp. red.), tj. w momencie każdorazowego wystawiania faktury VAT z tytułu opłaty za dostępność w okresie eksploatacji drogi?
Czynności wydania nagrody w ramach k ompleksowej usługi związanej z programem lojalnościowym , nie wymaga odrębnego opodatkowania. Wystarczy, że sama usługa kompleksowa podlega VAT.
Kompleksowa usługa związana z programem lojalnościowym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast czynności wykonywane przez spółkę w ramach tej usługi, polegające na wydawaniu nagród, nie wymagają odrębnego opodatkowania.
Firma zawarła umowę w zakresie świadczenia kompleksowej obsługi programu lojalnościowego. Uczestnicy programu za zakupy u partnerów otrzymują punkty. Po zdobyciu odpowiedniej puli, przysługuje wybrana nagroda. Spór dotyczył tego, czy nieodpłatne wydanie towarów (nagród), realizowane w ramach kompleksowej usługi stanowi odpłatną dostawę towarów i w związku z tym podlega odrębnemu od tej usługi opodatkowaniu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip