Otrzymane przez fundację wsparcie na wykonywanie doradztwa w ramach projektu wpływa na wartość świadczonej usługi i zwiększa obrót. Tym samym podlega opodatkowaniu VAT.
Sąd uznał, w ustnym uzasadnieniu wyroku, że dotacja ma bezpośredni wpływ na kwotę należną, ponieważ otrzymane wsparcie powoduje, że nabywca zobowiązany jest zapłacić tylko 10%, natomiast cała reszta jest pokrywana z tej dotacji.
Pytanie do eksperta: W jaki sposób określić, czy otrzymane dofinansowanie bezpośrednio przekłada się na cenę towarów lub usług?
Komentuje Aleksandra Trzópek, doradca podatkowy w GALT TAX sp. z o.o. spółka doradztwa podatkowego
Otrzymane przez fundację wsparcie na wykonywanie usługi w ramach projektu wpływa na wartość świadczonej usługi i zwiększa obrót. Tym samym podlega opodatkowaniu VAT.
Sprawa dotyczyła fundacji, która podpisała z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umowę o udzielenie wsparcia na świadczenie usług informacyjnych i doradczych realizowanej na podstawie wniosku o dofinansowanie. Fundacja nie była pewna, czy otrzymane wsparcie stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.
Dostawa systemu komputerowego, która obejmuje: dostawę sprzętu, oprogramowania, instalację systemu, szkolenie pracowników oraz serwis gwarancyjny podlega opodatkowaniu VAT jako pojedyncza transakcja w kraju w którym następuje instalacja.
Sprawa dotyczyła spółki, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dostarcza systemy pozwalające na kontrolowanie przepływu osób lub pojazdów do miejsc takich jak parkingi, lotniska, centra handlowe, obiekty sportowe, parki rozrywki, targi i wystawy, wyciągi narciarskie itp. Firma chciała wiedzieć, czy ma prawo do odliczenia, w deklaracji VAT składanej w Polsce, całości VAT wykazanego na fakturze wystawionej przez podwykonawcę, tj. VAT naliczonego w odniesieniu do każdej z pozycji na tej fakturze, w tym oprogramowania i serwisu gwarancyjnego.
Usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeżeli są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Nie mogą to być ogólne normy Kodeksu pracy, czy regulacje unijne, ponieważ odrębne przepisy muszą być powiązane ściśle z konkretnym zawodem.
Sprawa dotyczyła spółki, która w ramach swojej działalności prowadzi usługi szkoleniowe dotyczące podatków przeznaczone dla pracowników działów księgowości. Wykładowcami są doradcy podatkowi. Spółka nie jest jednostką objęta systemem oświaty. Świadczone przez nią usługi stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT).
Pytanie do eksperta: W jakich sytuacjach szkolenia prowadzone przez prywatne firmy mogą korzystać ze zwolnienia z podatku?
Komentuje Marek Wojda, doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy
Usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, jeżeli są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, a kształcenie jest bezpośrednio powiązane z daną branżą lub zawodem i wynika ze szczególnych przepisów dotyczących danej specjalności.
Sprawa dotyczyła spółki, która jest czynnym podatnikiem VAT i w ramach swojej działalności prowadzi usługi szkoleniowe dotyczące podatków przeznaczone dla pracowników działów księgowości. Firma spytała ministra finansów, czy szkolenia, które organizuje mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.
Wyrok komentuje Marek Wojda, doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy
Transport pracowników firm współpracujących ze spółką bez opłat jest odpłatnym świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Sprawa dotyczyła spółki, która prowadzi działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej. Dla celów VAT działalność ta kwalifikowana jest jako świadczenie usług, w związku z którymi spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego. W miejscowości, w której zlokalizowany jest zakład produkcyjny przedsiębiorstwa nie ma wystarczającej liczby osób do pracy, dlatego spółka musi poszukiwać pracowników również w innych miejscowościach. Z uwagi na utrudniony dojazd do zakładu przedsiębiorstwo zawarło umowę z zewnętrzną firmą transportową, na podstawie której przewozi ona pracowników zamiejscowych spółki, w określonych godzinach i z określonych punktów położonych w okolicach ich miejsca zamieszkania do pracy i z powrotem.
Podatnik chciał wiedzieć, czy zorganizowanie nieodpłatnych dojazdów do pracy dla pracowników firm współpracujących powinny być traktowane jako odpłatne świadczenie usług, podlegające VAT?
Obecnie, aby można było zastosować zwolnienie z VAT, w sytuacji gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nie należy się kierować danymi z ewidencji gruntów i budynków – wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej z 14 czerwca 2013 r.
W interpretacji ogólnej z 14 czerwca 2013 r. minister finansów wyjaśnił, jak opodatkować dostawę terenów niezabudowanych w stanie prawnym obowiązującym do 31 marca 2013 r. oraz po tej dacie.
Organizowanie szkoleń zawodowych kierowanych do osób dorosłych, korzysta ze zwolnienia z VAT po spełnieniu określonych w ustawie o VAT warunków. Szkolenia komputerowe przeznaczone dla osób realizujących obowiązek szkolny nie mają charakteru zawodowego.
Spółka prowadzi szkolenia przeznaczone dla osób w różnym wieku o różnym poziomie wykształcenia. Szkolenia są bezpłatne i dotyczą głównie obsługi oprogramowania komputerowego, a także psychologii sprzedaży oraz podnoszeniem kwalifikacji osób pracujących. Spór w sprawie dotyczył m.in. tego, czy organizowanie przez spółkę szkoleń zawodowych, kierowanych do osób dorosłych korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT oraz tego, czy usługi świadczone na rzecz uczniów są usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip