W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi interpretacji przepisów prawa w zakresie podatku od towarów i usług w odniesieniu do nieodpłatnych usług prawnych, Ministerstwo Finansów zamieściło na swoich stronach wyjaśnienia.
Kontrowersyjnym zagadnieniem opodatkowania VAT jednorazowych transakcji sprzedaży działek pod zabudowę zajął się Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10. Poznaj jego stanowisko w tej kwestii!
Przekazanie nieodpłatnie samochodu użytkowanego w działalności na cele niezwiązane z przedsiębiorstwem, od którego przysługiwało prawo do pełnego odliczenia VAT, podlega opodatkowaniu VAT.
Zdarza się, że podatnicy w ramach prowadzonych działań promocyjnych wydają nieodpłatnie bony (kupony, talony), za które klienci mogą dokonywać zakupów. W takich przypadkach pojawiają się wątpliwości co do sposobu obniżania obrotu z tytułu zakupów dokonywanych przy wykorzystaniu takich bonów. W kwestii tej wypowiedział się niedawno Naczelny Sąd Administracyjny wydając wyrok z 20 kwietnia 2011 r. (sygn. I FSK 653/10).
Czynność cywilnoprawna polegająca na zmianie umowy spółki, za którą uważa się w podatku od czynności cywilnoprawnych podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki, w tym przez wniesienie do spółki aportem znaku towarowego, będzie opodatkowana PCC. Dodatkowo, jako wniesienie aportu - opodatkowana VAT.
Na podstawie ustawy o VAT Twoja spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może udzielać kontrahentom rabatu. W takim przypadku podstawę opodatkowania VAT zmniejsza się m.in. o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont). Abyś mógł skutecznie obniżyć podstawę opodatkowania o udzielony rabat musi on być udokumentowany.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip