okres zasiłkowy

Okres zasiłkowy w 2024 roku – najczęściej popełniane błędy

Okres zasiłkowy w 2025 roku – sprawdź najczęściej popełniane błędy na praktycznych przykładach

Zasady obliczania okresu zasiłkowego nie są skomplikowane w sytuacji, kiedy niezdolność do pracy ma charakter ciągły. Problemy pojawiają się, gdy pomiędzy zaświadczeniami lekarskimi pojawiają się przerwy. Sprawdź, jakich 9 najczęściej popełnianych błędów unikać przy obliczaniu okresu zasiłkowego w 2025 roku. Skorzystaj z praktycznych przykładów i czytelnego zestawienia.

Okres zasiłkowy jest to czas, przez który osoba zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego, która jest niezdolna do pracy z powodu choroby, może korzystać ze świadczenia pieniężnego, czyli zasiłku chorobowego. Okres zasiłkowy wynosi maksymalnie 182 dni. Jednak w przypadku choroby spowodowanej gruźlicą lub niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży, okres ten jest wydłużony do 270 dni.

Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie poprzednie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy. Co więcej, nawet jeśli między poszczególnymi okresami choroby wystąpi przerwa, ale nie przekroczy ona 60 dni, kolejne zwolnienie lekarskie jest traktowane jako kontynuacja poprzedniego okresu zasiłkowego – niezależnie od rodzaju schorzenia, które spowodowało niezdolność do pracy.

Wyczerpanie okresu zasiłkowego – obowiązki pracodawcy

Wyczerpanie okresu zasiłkowego – obowiązki pracodawcy wobec ZUS i pracownika

Zdarza się, że pracownik z powodu długiej choroby wyczerpuje okres zasiłkowy. Powinien złożyć wtedy wniosek do ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Przy czym w okresie wyczekiwania pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, na co powinien przygotować się pracodawca, gdy pracownik wyczerpie okres zasiłkowy.

Okresu zasiłkowego nie należy kojarzyć z rokiem kalendarzowym. W ramach roku kalendarzowego rozlicza się bowiem liczbę dni, za które zatrudnionemu przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Tak więc za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia. Chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Przy czym 14-dniowy okres, za jaki pracownikowi, który ukończył 50. rok życia, przysługuje wynagrodzenie chorobowe, dotyczy niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 lat.

Okres zasiłkowy a ciąża – kiedy wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego

Pytanie: Co należy zrobić jeżeli pracownica w trakcie zasiłku chorobowego w 2023 zaszła w ciążę? Okres zasiłku 182 dni upływa we wrześniu 2023 roku. Pracownica cały czas przebywa na zwolnieniu lekarskim teraz od innego lekarza (wcześniej była inna choroba niezwiązana z ciążą). Ciąża jest zagrożona i pracownica nie wróci do pracy. Planowy termin porodu wyznaczono na marzec 2024 roku. Co powinna zrobić pracownica i kiedy, jakie dokumenty złożyć po upływie 270 zasiłku dni do pracodawcy: czy do ZUS (pracodawca zatrudnia ponad 20 osób)? Czy dni zasiłku chorobowego będą się sumować, skoro rozpocznie się nowy rok, a przerwy nie było? Czy pracownica powinna złożyć wniosek o zasiłek rehabilitacyjny?