Pracodawca może, a w pewnych sytuacjach nawet musi jednostronnie zmienić umówioną pracę w zakresie przedmiotu jej świadczenia. Dokonuje tego na dwa sposoby:
Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko te należności, które zostały wymienione w Kodeksie pracy. Tutaj znajdziesz wzór oświadczenia pracownika o zgodzie na potrącenie.
Pracodawca nie będzie miał już obowiązku informowania Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej o rodzaju działalności.
Dnia 14 sierpnia 2012 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości. Projekt zakłada nie tylko skrócenie czasu oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale także ograniczenie obowiązków obciążających pracodawców. Są to podstawowe cele proponowanej nowelizacji przepisów ustawowych.
Prezydent RP podpisał ustawę z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W najbliższych dniach ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, a po 14 dniach od ogłoszenia wejdzie w życie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip