Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, czy zapewnienie klimatyzowanych pomieszczeń do odpoczynku - takie m.in. działania mogą podjąć pracodawcy, aby zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy w czasie upałów.
O ważnych zmianach dla pracowników i pracodawców w 2020 roku przypomniało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w informacji zawartej na stronie internetowej tego resortu.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy dotyczące nowych zasad prowadzenia akt pracowniczych na potrzeby ZUS. Regulacje pozwolą skrócić obowiązkowy czas ich przechowywania z 50 do 10 lat dzięki elektronizacji. Płatnicy chcący prowadzić dokumentację za pośrednictwem tzw. e-akt będą zobowiązani przekazywać co miesiąc do ZUS nowy zakres danych, dochowując przy tym przewidzianych prawem wymogów, zwłaszcza w zakresie ochrony danych osobowych.
Do 10 stycznia 2014 r. pracodawcy mają obowiązek przyjmować zgłoszenia pracowników odnośnie rozliczenia rocznych dochodów. Jednak nie w każdym przypadku pracodawca będzie miał obowiązek rozliczenia dochodów uzyskanych przez pracownika.
Obowiązek informowania pracowników o przepisach dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu wynika przepisów Kodeksu pracy. Obowiązek ten powinien być realizowany w taki sposób, aby pracownicy mogli łatwo zapoznać się z przepisami dotyczącymi równego traktowania w zatrudnieniu.
Weekendowy system czasu pracy polega na wykonywaniu pracy tylko w piątki, soboty i niedziele. Stosowanie tego systemu może nastąpić tylko na wniosek pracownika. Pobierz wzór wniosku o zastosowanie weekendowego systemu czasu pracy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip