emeryt

Składka zdrowotna przy działalności gospodarczej emeryta z umiarkowaną niepełnosprawnością

Pytanie: Czy emeryt z umiarkowaną niepełnosprawnością prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowany na zasadach ogólnych, spełnia kryteria (według art. 82 ust.10 ustawy zdrowotnej) do obniżenia składki zdrowotnej do wysokości płaconej zaliczki na podatek dochodowy? Czy w rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej – przy braku dochodu skutkującego opodatkowaniem – może obniżyć składki zdrowotne do zera?
Emeryt będzie mógł liczyć na dwie waloryzacje emerytury w ciągu roku

Kiedy emeryt będzie mógł liczyć na dwie waloryzacje emerytury w ciągu roku

W drugiej połowie marca w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiły się założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest wprowadzenie stałego mechanizmu drugiej waloryzacji emerytur w sytuacji wzrostu inflacji w pierwszym półroczu powyżej 5%. Projekt ustawy powinien zostać przyjęty w drugim kwartale 2024 roku przez Radę Ministrów. Dzięki temu druga waloryzacja będzie mogła zostać przeprowadzona już w tym roku, jeśli zostaną spełnione przesłanki inflacyjne, a wcześniej ustawa stanie się częścią porządku prawnego. Sprawdź szczegóły.

Waloryzacja emerytur i rent ma miejsce w Polsce corocznie, począwszy od 1 marca. Zgodnie z propozycją, w przepisach pojawiłby się nowy mechanizm, na czas wysokiej inflacji, dzięki któremu świadczenia zostałyby zwaloryzowane dwukrotnie – poza marcem również we wrześniu. Druga waloryzacja miałaby miejsce przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5%.

Sąd Najwyższy o prawie emerytów do świadczeń socjalnych u byłego pracodawcy

Sąd Najwyższy o prawie emerytów do świadczeń socjalnych u byłego pracodawcy

Emeryt, który uprzednio przeszedł na emeryturę i podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, nadal jest emerytem – byłym pracownikiem w rozumieniu przepisów ustawy o ZFŚS. Emeryt ma zatem prawo do świadczeń socjalnych u byłego pracodawcy także wtedy gdy zatrudnił się w innym zakładzie. Tak wynika z uchwały Sadu Najwyższego 21 lutego 2024 r.  (sygn. akt III PZP 3/23).

SN wskazał, że art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS wskazuje, kogo należy uznać za osobę uprawnioną do  świadczeń z funduszu socjalnego. Do tych osób zalicza się przede wszystkim pracowników i członków ich rodzin, emerytów i rencistów – byłych pracowników, a także członków rodzin tych emerytów i rencistów.

Poza tymi wskazaniami ustawa nie przewiduje żadnych dodatkowych przesłanek, które wskazywałyby na możliwość różnicowania statusu tych osób. Nie ma też warunków negatywnych, które uniemożliwiałyby pracownikowi, emerytowi albo renciście korzystanie ze świadczeń socjalnych. Ograniczenia te nie mogą w szczególności wynika z  postanowień regulaminów, gdyż rozstrzygający jest przepis ustawy. Żaden regulamin ZFŚS nie może wprowadzać treści, które byłyby w jakiejkolwiek kolizji lub sprzeczności z przepisem ustawowym.