Od 1 września br. zmieniają się limity zarobkowe dla rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód miesięczny przekroczy 8.003,20 zł.
Pierwsze wypłaty 14. emerytury rozpoczną się 25 sierpnia. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku. Pieniądze będą wypłacane razem z emeryturą lub rentą, tą samą drogą.
Z dniem 1 czerwca br. zmieniły się limity przychodów dla dorabiających rencistów oraz emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Jest to związane ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2022 roku, ogłoszonym przez Prezesa GUS.
Pytanie: Czy od wynagrodzenia osoby zatrudnionej na umowę zlecenia - w świetle przepisów Polskiego Ładu – można nie odprowadzać PIT, jeżeli osoba ta złoży zleceniodawcy oświadczenie, że jej roczne przychody w danym roku podatkowym nie przekroczą 30.000 zł (osoba ta uzyskuje przychody tylko z tego zlecenia oraz z emerytury)?
W marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzował wszystkie świadczenia długoterminowe. Ponad 8,5 milionów osób, m.in. emerytów i rencistów otrzyma wyższe świadczenia.
Ulga dla klasy średniej wciąż powoduje sporo niejasności. Czy trzeba składać wniosek o stosowanie ulgi dla klasy średniej? Jak obliczyć ulgę? Kiedy pracownik ma prawo skorzystać z ulgi dla klasy średniej w 2022 roku. Sprawdźmy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip