COVID-19

Szczepienia na COVID-19. Czy trzeba informować szefa?

Szczepienia na COVID-19 – czy pracodawcy trzeba pokazać certyfikat

Aktualnie obowiązujące przepisy nie dają pracodawcy prawa do pozyskiwania informacji o szczepieniu na COVID-19 bez zgody pracownika. Przepisy nie dają też prawa do zmian w jego warunkach zatrudnienia lub wynagradzania z powodu niezaszczepienia lub odmowy poinformowania pracodawcy o zaszczepieniu. Wkrótce może się to jednak zmienić.

Od początku roku trwa akcja szczepień przeciw COVID-19. Niestety, nie odniosła ona zbyt wielkiego sukcesu.  według aktualnych danych, około 51% populacji Polski jest w pełni zaszczepiona. W zakładach pracy nadal więc mogą razem w jednym miejscu przebywać i pracować zarówno zaszczepieni, jak i osoby, które nie przyjęły żadnej z dopuszczonych szczepionek przeciw COVID-19. Medycy zgodnie stwierdzają, że praktycznie tylko zaszczepienie może skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie i rozwój kolejnych mutacji koronawirusa, chronią też przed ciężkim zachorowaniem na COVID-19.

Czy jednak pracodawca jest w stanie zgodnie z prawem dowiedzieć się, czy dany pracownik jest już zaszczepiony? Czy można podjąć jakiekolwiek działania, aby doprowadzić do tego by zatrudniony przyjął szczepionkę, albo przynajmniej ograniczyć jego obecność w pracy?

Jakie są możliwe dane medyczne do pozyskania przez pracodawcę

Informacja o tym, czy dana osoba przyjęła szczepionkę, czy też nie stanowi informację medyczną, chodzi tu bowiem o podanie określonego medykamentu w związku z zagrożeniem chorobą.

Dane takie odnoszą się ściśle do stanu zdrowia konkretnej osoby i – co za tym idzie stanowią dane określane wcześniej jako „szczególnie wrażliwe”, a dziś są to dane podlegające bezpośredniej regulacji art. 9 ust. 1 Rozporządzenia RODO. Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych, Dz.Urz.UE seria L Nr 119, str. 1).

Zgodnie z tym przepisem zabronione jest przetwarzanie danych dotyczących m.in. zdrowia. Art. 9 ust. 2 RODO ustala wyjątki od powyższej zasady.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • Jakie dane medyczne pracodawca może pozyskiwać od pracownika i kiedy jest to możliwe;
  • Czy obecnie pracodawca ma prawo do pozyskania informacji o szczepieniu na COVID-19 i jakie są planowane zmiany w tym zakresie.
Spis z natury w czasie COVID-19 – wskazówki, jak bezpiecznie przeprowadzić

Spis z natury w czasie COVID-19 – wskazówki, jak bezpiecznie przeprowadzić

Ze względu na COVID-19 przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury może okazać się trudne do zorganizowania. A jak wiadomo prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja, to podstawa do sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego. Jak przygotować się na bezpieczne przeprowadzenie inwentaryzacji?

Komitet Standardów Rachunkowości w swoich rekomendacjach dotyczących sprawozdawczości w pandemii wskazał, że właściwe przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury w czasie COVID-19 może być utrudnione.

Potencjalne problemy to:

1) trudności w skompletowaniu komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych wynikające z:

• ograniczenia możliwości skorzystania z usług osób trzecich (outsourcing spisu),

• wprowadzenia pracy zdalnej – ograniczenie liczby osób dopuszczonych do pracy w jednostce,

• braków kadrowych szczególnie w związku z chorobą pracowników lub ich rodzin,

• zapewnienia bezpieczeństwa biorącym udział w spisie z natury;

2) ograniczony dostęp do składników podlegających spisowi z natury wynikający z:

• zamknięcia (czas pandemii) obiektów, w których znajdują się rzeczowe aktywa, np. szpitale, domy pomocy społecznej, nie tylko dla osób z zewnątrz, ale także pracowników jednostki,

• niepokoju o zagrożenie zdrowia osób uczestniczących w spisach z natury w pomieszczeniach innych od tych, w których zazwyczaj przebywają,

• pozostawienia składników aktywów w dyspozycji osób trzecich (w tym pracowników) z lokalizacją poza miejscem pracy, m.in. w związku z pracą zdalną.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jak bezpiecznie przeprowadzić spis z natury w czasie COVID-19;

kiedy dopuszczalne jest zastąpienie spisu z natury inwentaryzacją w drodze weryfikacji.

  • jak dobierać członków komisji inwentaryzacyjnej oraz zespołów spisowych.
Zaległy urlop. Wskazówki, komentarze eksperta

Zaległy urlop na podstawie Kodeksu pracy i przepisów COVID-19 – praktyczne wskazówki

Kończy się wrzesień i jest to już ostatni moment na rozliczenie zaległych urlopów pracowników. Warto pamiętać, że przepisy kodeksowe zostały uzupełnione o szczególne uregulowania specustawy COVID-19, która zmodyfikowała tryb udzielania urlopów zaległych na czas pandemii. Urlop zaległy - o czym pamiętać, udzielając go w czasie COVID-19.

Kodeks pracy w zakresie udzielania i wykorzystania urlopów nie pozostawia większych wątpliwości: urlopy mają być udzielane „w naturze”, czyli w formie dni wolnych od pracy w ustalonym przepisami wymiarze. Tylko wyjątkowo i wyłącznie w związku z zakończeniem stosunku pracy dozwolone jest wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.

Jakie są główne zasady udzielania urlopów wypoczynkowych

Pracownik nabywa prawo do pełnego wymiaru urlopowego (proporcjonalnego do wymiaru etatu) z początkiem roku kalendarzowego. Wyjątkiem są pracownicy zatrudnieni po raz pierwszy w życiu na podstawie stosunku pracy.

Osoby te uzyskują prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Zarówno jednak nowych pracowników, jak i pracowników z pewnym stażem pracy obowiązują te same zasady udzielania urlopów.

1. Urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest wyrażony w art. 161 Kodeksu pracy (dalej: kp) jest obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Oznacza to, że pracownik powinien wykorzystać, w miarę możliwości, cały urlop wypoczynkowy, który wynosi 20 lub 26 dni roboczych - w zależności od stażu pracy i nauki. Urlop wypoczynkowy przysługujący za dany rok w tym samym roku.

2. Urlop wypoczynkowy udzielany w jednym ciągu

Drugą zasadą jest udzielanie urlopów w jednym ciągu; podział jest dopuszczalny na wniosek pracownika, przy czym jeden okres urlopowy musi wynosić co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych, co – w zależności od liczby ewentualnych świąt – oznacza konieczność udzielenia urlopu w wymiarze od 8 do 10 dni urlopowych.

3. Planowanie urlopów wypoczynkowych

Trzecią zasadą jest planowanie urlopów, względnie ich udzielanie w uzgodnieniu z pracownikiem  – w sytuacji,  gdy pracodawca nie tworzy planów urlopowych. Oznacza to w praktyce, że pracodawca nie może wysłać pracownika na tzw. „przymusowy” urlop, przysługujący mu w danym roku za dany rok (np. na urlop za rok 2021 w roku 2021).

Od tej zasady – planowego udzielania urlopów lub udzielania ich w porozumieniu z pracownikiem – istnieje jednak  odstępstwo. Mianowicie pracodawca ma prawo skierować pracownika na urlop, nawet bez jego zgody w okresie wypowiedzenia (art. 167[1] kp). Pracownik ma obowiązek taki urlop wypoczynkowy wykorzystać, a pracodawca ma prawo nie dopuścić pracownika do pracy w okresie urlopu udzielonego w czasie wypowiedzenia. Pracownik nie ma roszczenia o dopuszczenie do pracy. Po stronie pracownika sytuacja jest więc „przymusowa”, gdyż udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, zależy  jedynie od woli pracodawcy, której pracownik nie może się sprzeciwić (por. wyrok SN z 26 kwietnia 2011 r., sygn. akt II PK 302/10).

Zaległy urlop  – konieczność udzielenia

Są jednak przypadki, w których pracownik – nawet mimo zaplanowanego i uzgodnionego urlopu – nie może go wykorzystać.

W pierwszej kolejności mamy tu do czynienia z możliwym niewykorzystaniem urlopu na żądanie (w wymiarze 4 dni rocznie), określonego w art. 167[2]-167[3] kp.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • jakie są główne zasady udzielania urlopów wypoczynkowych;
  • jak zmieniły się przepisy dotyczące wykorzystania zaległych urlopów w czasie COVID-19;
  • czy pracodawca może wysłać przymusowo pracownika na urlop zaległy;
  • czy pracownik może odmówić przymusowego wysłania na zaległy urlop.