Wszystko wskazuje na to, że termin do złożenia zeznania CIT-8 za 2020 rok oraz wpłaty wynikającego z niego podatku zostanie przesunięty z 31 marca 2021 r. na 30 czerwca 2021 r. Przy sporządzaniu zeznania CIT-8 za 2020 rok warto zwróć uwagę m.in. na regulacje wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. O czym pamiętać sporządzając CIT-8 za ubiegły rok?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje m.in. w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19 został wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Uprawnieni rodzice będą mogli z niego skorzystać do 28 lutego br.
Minister finansów po raz kolejny zdecydował o wydaniu rozporządzenia przedłużającego przekazanie zaliczek na podatek dochodowy/zryczałtowanego podatku dochodowego PIT. Projekt rozporządzenia obejmuje płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje z powodu COVID-19.
Rząd zdecydował o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem szkół przedszkoli i innych placówek, tym razem do 14 lutego 2021 r. Będzie on przysługiwał na dotychczasowych zasadach
Przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych przez pandemię COVID-19 od 15 stycznia br. mogą składać wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej 2.0. Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Będą one przyjmowane do 28 lutego 2021 roku.
Epidemia COVID-19 postawiła przed przedsiębiorcami liczne wyzwania. Aby im sprostać z jednej strony musieli ponieść wiele dodatkowych wydatków, ale jednocześnie też możliwość uzyskania pomocy i dofinansowania do prowadzonej działalności. Nie wszystkie te zdarzenie są klarowne pod kątem kwalifikacji przychodowo-kosztowej.
Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele firm wpadło w kłopoty finansowe. Wobec ograniczeń działalności wprowadzonych dla wielu branż, niejasnych perspektyw na przyszłość, a także nie zawsze skutecznych pakietów pomocowych, ich właściciele coraz częściej decydują się na likwidację działalności. Ne pozostaje to bez wpływu na podatkowe rozliczenia tych podmiotów.
Epidemia COVID-19 postawiła przed przedsiębiorcami liczne wyzwania. Aby im sprostać z jednej strony musieli ponieść wiele dodatkowych wydatków, ale jednocześnie mieli możliwość uzyskania pomocy i dofinansowania do prowadzonej działalności. Nie wszystkie te zdarzenia są klarowne pod kątem kwalifikacji przychodowo-kosztowej.
Konieczność przebywania pracownika na kwarantannie najczęściej ma swoje przełożenie na wysokość przysługujących mu świadczeń, takich jak chociażby wynagrodzenie za pracę czy należności chorobowe. Sprawdź, jak rozliczać pracownika w takiej sytuacji.
Czym różni się kwarantanna od izolacji? Ile trwają? Czy można wówczas pracować zdalnie? Jakie świadczenia przysługują i jakie konieczne są dokumenty będące podstawą wypłaty? Poznaj m.in. odpowiedzi na te i inne pytania.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział;
Czym różni się kwarantanna od izolacji i jak długo trwają.
Czy można pracować zdalnie na kwarantannie i czy jest to możliwe podczas izolacji;
Jakie świadczenia przysługują;
Jak dokumentować kwarantannę i izolację.
Sąd Okręgowy w Olsztynie przyznał postojowe przedsiębiorcy, który nie osiągał przychodów. To potwierdzenie poglądów zgłaszanych przez Rzecznika MŚP.
Badanie sprawozdań finansowych za rok 2020 stawia przed biegłymi rewidentami wiele nowych wyzwań. W związku z tym, aby ułatwić im przygotowanie do badania, Polska Agencja Nadzoru Audytowego (PANA) opublikowała na swojej stronie internetowej zestawienie komentarzy oraz opracowań artykułów poświęconych zagadnieniom związanym z badaniem sprawozdań finansowych w obliczu pandemii COVID-19.
Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadziła wiele instrumentów wsparcia dla przedsiębiorców. Sposób wykazania w sprawozdaniu finansowym otrzymanej pomocy jest uzależniony od jej charakteru.
Dyrektor KIS w jednej z najnowszych interpretacji rozpatrywał bardzo ciekawy przypadek tymczasowego obniżenia czynszu przez gminę do 1 zł netto za kwiecień i maj 2020 roku. Gmina, przychylając się do prośby dzierżawcy, uwzględniła jego trudną sytuację finansową i negatywne konsekwencje ekonomiczne COVID-19. Sprawdź szczegóły.
Trudna sytuacja epidemiczna, duży wzrost zachorowań i wynikające z tego nowe obostrzenia oznaczają, że wiele dzieci – zamiast iść do szkoły czy przedszkola – pozostanie w domach. W tej sytuacji rząd zdecydował się na przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Poinformowało o tym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip