Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Aktualnie obowiązujące przepisy nie dają pracodawcy prawa do pozyskiwania informacji o szczepieniu na COVID-19 bez zgody pracownika. Przepisy nie dają też prawa do zmian w jego warunkach zatrudnienia lub wynagradzania z powodu niezaszczepienia lub odmowy poinformowania pracodawcy o zaszczepieniu. Wkrótce może się to jednak zmienić.
Od początku roku trwa akcja szczepień przeciw COVID-19. Niestety, nie odniosła ona zbyt wielkiego sukcesu. według aktualnych danych, około 51% populacji Polski jest w pełni zaszczepiona. W zakładach pracy nadal więc mogą razem w jednym miejscu przebywać i pracować zarówno zaszczepieni, jak i osoby, które nie przyjęły żadnej z dopuszczonych szczepionek przeciw COVID-19. Medycy zgodnie stwierdzają, że praktycznie tylko zaszczepienie może skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie i rozwój kolejnych mutacji koronawirusa, chronią też przed ciężkim zachorowaniem na COVID-19.
Czy jednak pracodawca jest w stanie zgodnie z prawem dowiedzieć się, czy dany pracownik jest już zaszczepiony? Czy można podjąć jakiekolwiek działania, aby doprowadzić do tego by zatrudniony przyjął szczepionkę, albo przynajmniej ograniczyć jego obecność w pracy?
Jakie są możliwe dane medyczne do pozyskania przez pracodawcę
Informacja o tym, czy dana osoba przyjęła szczepionkę, czy też nie stanowi informację medyczną, chodzi tu bowiem o podanie określonego medykamentu w związku z zagrożeniem chorobą.
Dane takie odnoszą się ściśle do stanu zdrowia konkretnej osoby i – co za tym idzie stanowią dane określane wcześniej jako „szczególnie wrażliwe”, a dziś są to dane podlegające bezpośredniej regulacji art. 9 ust. 1 Rozporządzenia RODO. Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych, Dz.Urz.UE seria L Nr 119, str. 1).
Zgodnie z tym przepisem zabronione jest przetwarzanie danych dotyczących m.in. zdrowia. Art. 9 ust. 2 RODO ustala wyjątki od powyższej zasady.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.