W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Sprzedawca ma obowiązek wydać nabywcy paragon fiskalny zawierający jego NIP w każdej sytuacji, gdy nabywca tego zażąda, niezależnie od wartości sprzedaży – orzekł NSA. Sprawdź komentarz eksperta.
Ważny od: 17.01. 2017 r.
Jednoosobowy wspólnik spółki z o.o. będący wyłączonym członkiem zarządu jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę opłacał składki z tytułu wynagrodzenia. Poznaj stanowisko ZUS i dowiedz się, czy jego postępowanie było właściwe. Upewnij się, czy ma obowiązek opłacać składki za żonę, która przejmie jego funkcję.
Ważny od: 16.01. 2017 r.
Ważny od: 13.01. 2017 r.
Czy kontrola krzyżowa jest możliwa podczas czynności sprawdzających? Sprawdź uchwałę NSA i komentarz eksperta
Ważny od: 12.01. 2017 r.
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy będące podstawą wypłat ryczałtów za noclegi kierowców w kabinach ich samochodów są niezgodne z Konstytucją w odniesieniu do kierowców w transporcie międzynarodowym. Co z kierowcami wykonywującymi przewozy w krajowym transporcie drogowym? Poznaj szczegóły i przeczytaj komentarz eksperta.
Ważny od: 11.01. 2017 r.
Ważny od: 11.01. 2017 r.
Czy w przypadku faktur korygujących, które są wysyłane do kontrahentów elektronicznie, potwierdzeniem otrzymania korekty może być otrzymanie automatycznego komunikatu zwrotnego? Poznaj komentarz eksperta do wyroku sądu.
Ważny od: 11.01. 2017 r.
Ważny od: 11.01. 2017 r.
Rozliczasz firmę, która prowadzi działalność w Polsce i za granicą? Upewnij się, czy powinieneś wliczać do podstawy wymiaru składek na ZUS świadczenia w naturze przyznawane pracownikom.
Ważny od: 10.01. 2017 r.
Ważny od: 10.01. 2017 r.
Wybraną metodę amortyzacji stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. W niektórych sytuacjach podatnik może dokonać jednak korekty. Zobacz, kiedy ma do tego prawo.
Ważny od: 09.01. 2017 r.
Sąd Najwyższy w grudniowym wyroku uznał, że brak obowiązku uzasadnienia dla wypowiedzenia umów o pracę na czas określony nie jest problemem prawnym, uzasadniającym zmiany w prawie. Co to oznacza?
Ważny od: 05.01. 2017 r.
Załóżmy, że Twoja firma planuje wprowadzić program motywacyjny dla kadry menadżerskiej oraz członków zarządu. Działanie to ma na celu zwiększenie motywacji tych osób do osiągania najlepszych wyników finansowych. Sprawdź, czy za przyznane gratyfikacje pieniężne należy opłacić składki na ZUS.
Ważny od: 03.01. 2017 r.
Ważny od: 28.12. 2016 r.
Twoja firma naruszyła prawa pracownika do nieprzerwanego odpoczynku dobowego? Teraz na podstawie ugody sądowej musisz wypłacić pracownikom sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia. Sprawdź czy od tych kwot należy zapłacić podatek i składki na ubezpieczenia społeczne.
Ważny od: 27.12. 2016 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.