W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Wybraną metodę amortyzacji stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. W niektórych sytuacjach podatnik może dokonać jednak korekty. Zobacz, kiedy ma do tego prawo.
Ważny od: 09.01. 2017 r.
Sąd Najwyższy w grudniowym wyroku uznał, że brak obowiązku uzasadnienia dla wypowiedzenia umów o pracę na czas określony nie jest problemem prawnym, uzasadniającym zmiany w prawie. Co to oznacza?
Ważny od: 05.01. 2017 r.
Załóżmy, że Twoja firma planuje wprowadzić program motywacyjny dla kadry menadżerskiej oraz członków zarządu. Działanie to ma na celu zwiększenie motywacji tych osób do osiągania najlepszych wyników finansowych. Sprawdź, czy za przyznane gratyfikacje pieniężne należy opłacić składki na ZUS.
Ważny od: 03.01. 2017 r.
Ważny od: 28.12. 2016 r.
Twoja firma naruszyła prawa pracownika do nieprzerwanego odpoczynku dobowego? Teraz na podstawie ugody sądowej musisz wypłacić pracownikom sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia. Sprawdź czy od tych kwot należy zapłacić podatek i składki na ubezpieczenia społeczne.
Ważny od: 27.12. 2016 r.
Twoja firma przekazuje partnerom biznesowym drobne prezenty? Upewnij się, kiedy bezpiecznie taki wydatek odliczysz od przychodów.
Ważny od: 22.12. 2016 r.
Spółka, którą rozliczasz zawarła z osobą prowadzącą działalność gospodarczą umowę o świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem? Sprawdź, czy w razie rozwiązania z tą osobą umowy trzeba będzie opłacać składki na ZUS od wypłacanego mu odszkodowania.
Ważny od: 21.12. 2016 r.
Sposób zaliczenia do kosztów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, ponoszonych kwot na środek trwały zależy od charakteru wydatków. Kiedy mamy do czynienia z remontem, a kiedy z ulepszeniem? Poznaj wyjaśnienie organu podatkowego.
Ważny od: 21.12. 2016 r.
Twoja firma zatrudnia pracowników ochrony? Pamiętaj, że orodzaju zawieranych umów nie decyduje poziom opłacalności przedsięwzięcia.
Ważny od: 16.12. 2016 r.
Kiedy marynarz może skorzystać z metody proporcjonalnego odliczenia? Do tej pory pojawiały się rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. Poznaj najnowszą interpretację ministra finansów.
Ważny od: 15.12. 2016 r.
Aby skorzystać z ulgi na złe długi, trzeba spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest potwierdzanie, że dłużnik jest czynnym podatnikiem VAT. Czy wydruk ze strony Ministerstwa Finansów w ramach usługi „Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT” jest wystarczający? Poznaj stanowisko organów podatkowych.
Ważny od: 13.12. 2016 r.
Załóżmy, że zleceniobiorca będzie odbywać podróż służbową z czasowego miejsca wykonania zadania do innej miejscowości. Zleceniodawca wypłaci mu z tego tytułu diety i zwrot wydatków za korzystanie z samochodu niebędącego jego własnością. Sprawdź, czy należności te należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek. Poznaj najnowszą interpretację ZUS w tej sprawie.
Ważny od: 09.12. 2016 r.
Minister finansów zmienił niekorzystną interpretację w sprawie rozliczania wydatków na służbowe samochody. Poznaj szczegóły i sprawdź komentarz eksperta.
Ważny od: 08.12. 2016 r.
Ważny od: 08.12. 2016 r.
Upewnij się, kiedy składka zdrowotna powinna być opłacana. Sprawdź, czy jest należna za osobę prowadząca działalność gospodarczą będąca wspólnikiem spółki komandytowej z prawem do zasiłku. Poznaj najnowsze stanowisko ZUS.
Ważny od: 07.12. 2016 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.