Pytanie: Pracownik pracuje 5 dni w tygodniu 4 godziny dziennie (norma w zakładzie pracy wynosi 40 godzin, 5 dni dla całego etatu). Pracownik ten ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje temu pracownikowi w 2007 r. (w dniach i godzinach) – pyta kadrowa ze Skierniewic.
Pytanie: Pracownica w kwietniu 2007 r. skończyła urlop macierzyński. Obecnie jest na urlopie wychowawczym. Ile prawidłowo należy się tej pracownicy urlopu wypoczynkowego? Zaznaczamy również, że umowę o pracę ma zawartą na czas określony do 30 października 2007 r. Jej staż pracy nie przekracza 10 lat – pisze kadrowa z Olsztynka.
Pytanie: Pracownik po odbytej służbie wojskowej dostał powołanie na 2-tygodniowe ćwiczenia wojskowe. Jak mam potraktować te 2 tygodnie? Jak urlop płatny czy bezpłatny? – pyta księgowa z Grójca.
Pytanie: Mam kłopot z obliczeniem stażu pracy nowo przyjętej pracownicy (potrzebnego do wymiaru urlopu). Pracownica oprócz szkoły oraz kilku okresów przepracowanych w firmach (przedstawiła świadectwa pracy) ostatnio nie pracowała zawodowo, lecz przez długi okres zajmowała się gospodarstwem rolnym, opłacając składki na KRUS. Czy okres pracy w gospodarstwie powinnam wliczyć do stażu pracy? – pyta kadrowa z Głogowa.
Pytanie: Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym i otrzymuję dodatek z tytułu wychowywania dziecka. Czy mogę z innym zakładem pracy niż mój podpisać umowę zlecenia bez obowiązku informowania mojego obecnego pracodawcy? – pyta Czytelniczka z Pruszkowa.
Pytanie: Pracownik zatrudniony w naszej firmie przebywał 20 dni na urlopie bezpłatnym. W związku z tym otrzymał wynagrodzenie mniejsze niż minimalne. Czy miesiąc, w którym pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym, będzie można zaliczyć do staży pracy wymaganego do przyznania emerytury? – pyta kadrowa z Kołobrzegu.
Pytanie: Moje pytanie dotyczy zasiłku chorobowego. Mąż jest zatrudniony na pół etatu od kwietnia 2007 r. Po 20 kwietnia br. uległ wypadkowi w pracy. Otrzymał zwolnienie lekarskie na okres 14 dni. Czy za ten okres przysługuje mu zasiłek chorobowy? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w dwóch firmach po 1/2 etatu. W jednej z nich ma być jeszcze zatrudniony na umowę zlecenia. Czy za umowę zlecenia pobiera się wszystkie składki? Sumuje się je łącznie ze wszystkich umów? Pracownik nie musi informować pierwszego pracodawcy o innych umowach, jeżeli rozlicza się sam w urzędzie skarbowym?
Pytanie: Duża polska firma budowlano-remontowa podpisała ze mną umowę na wykonanie robót. Firma ta wykonuje kontrakt na rzecz innej polskiej firmy. Roboty mają być wykonywane na Litwie i w Holandii. Oprócz stawek za wykonywaną przez moją firmę usługę, w umowie jest zapis, że firma ta będzie pokrywać koszty zakwaterowania moich pracowników, całodzienne wyżywienie, szkolenie bhp oraz koszty dojazdu. Ja ponoszę koszty wynagrodzeń, składek ZUS oraz innych świadczeń należnych pracownikowi zgodnie z Kodeksem Pracy w stosunku do pracowników. Zatrudniłem na umowę o pracę na czas określony powyżej 20 pracowników i oddelegowałem ich do pracy na Litwę i do Holandii. Pobrałem z ZUS E-101 i z NFZ europejskie karty świadczeń zdrowotnych. Czy muszę na piśmie poinformować pracowników o oddelegowaniu do innego kraju (nie znam dokładnej daty zakończenia delegacji, ale raczej poniżej 180 dni)? Czy pracownikom należą się diety za każdy dzień pobytu zagranicą? Co z kosztami uzyskania pracowników (czy je podwyższać)? Jak obliczyć wynagrodzenie za czas delegacji (w umowie o pracę wpisano miesięczne wynagrodzenie i premię uznaniową na czas oddelegowania)? Jak obliczyć podatek dochodowy za tych pracowników i gdzie go płacić (w Polsce czy w miejscu wykonywania pracy)? Czy fakt, że ani ja, ani pracownik nie ponosi kosztów zakwaterowania i wyżywienia, wpływa na przychód do opodatkowania i ze stosunku pracy? Czy w świadectwie pracy muszę podać okres pobytu pracownika zagranicą? Nadmieniam, że po powrocie oddelegowanych pracowników, tych, którzy dobrze wykonywali powierzoną im pracę, chciałbym dalej zatrudniać w Polsce - pisze przedsiębiorca z Krakowa.
Pytanie: Nasza firma polska podpisała kontrakt na wykonanie zlecenia na terenie Norwegii. Zleceniodawcą jest firma norweska, zapewnia ona naszym pracownikom przeloty i zatrudnienie. Wiem, że musimy zarejestrować się jako firma zatrudniająca pracowników na terenie Norwegii i ich wynagrodzenie musi być zgodne z tamtymi przepisami, tam też opłaca się część składek ubezpieczeniowych i podatki. Pracownicy będą wykonywali swoje obowiązki w Norwegii prawdopodobnie ponad pół roku. Bardzo proszę o informację, jak w takim wypadku wygląda oskładkowanie wynagrodzeń w Polsce? – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Dnia 20 marca br. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracą na okres próbny 3-miesięczny i zgłosiliśmy go do ZUS na druku ZUS ZUA. 2 kwietnia br. telefonicznie poprosił o 1 dzień urlopu na żądanie. Od 3 kwietnia br. pracownik nie stawił się do pracy i nie mogliśmy w żaden sposób skontaktować się z nim. 10 kwietnia br. wysłaliśmy listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. 7 maja br. otrzymaliśmy zaświadczenie ze szpitala psychiatrycznego, że pracownik ten przebywa na leczeniu od 25 kwietnia br. z prośbą o potwierdzenie jego ubezpieczenia. Do 7 maja br. nie otrzymaliśmy potwierdzenia odbioru listu z wypowiedzeniem. Za miesiąc marzec br. wypłaciliśmy wynagrodzenie proporcjonalnie za przepracowany okres i dodatkowo premię uznaniową. Za miesiąc kwiecień br. wypłaciliśmy wynagrodzenie za 1 dzień (urlop na żądanie). Za pozostałą część kwietnia pracownik nie otrzymał wynagrodzenia za względu na nieusprawiedliwioną nieobecność. Jeżeli poczta zwróci list z wypowiedzeniem, którego pracownik na pewno nie odbierze, a my otrzymamy zwolnienie lekarskie, kiedy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę? W jaki sposób wyliczyć mu wynagrodzenie za czas choroby? Czy to wynagrodzenie należy się pracownikowi? Kiedy powinnam złożyć ZUA ZWUA i jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: W firmie jedna z pracownic jest w ciąży. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie na 6 dni. Jakie składniki mam wziąć pod uwagę przy ustaleniu podstawy wymiaru jej wynagrodzenia za czas choroby? – pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (wykorzystał 182-dniowy okres zasiłkowy, a następnie, po 2-dniowej przerwie - sobota i niedziela -, przebywał w dalszym ciągu na zwolnieniu lekarskim, o innych numerach statystycznych choroby i wystawionym przez innego specjalistę). W opisanej sytuacji ZUS odmówił wypłaty zasiłku chorobowego, powiadamiając o tym nasz zakład pracy, natomiast pracodawca nie podjął działań zgodnych z zapisem art. 53 Kodeksu pracy. W opisanej sytuacji pracownik został pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego, ale w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy. Czy powstała w ten sposób przerwa będzie skutkowała pozbawieniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych? Czy Powiatowy Urząd Pracy ma prawo odmówić wypłaty zasiłku dla bezrobotnych w tej sytuacji? - pyta księgowa ze Świecia.
Pytanie: Jak rozliczyć zagraniczną delegację kierowcy? Kierowca wyjechał z Polski 6 marca 2007 r. Rozładunek towaru miał miejsce w Słowenii 7 marca 2007 r., a 8 marca 2007 r. załadunek we Włoszech, następnie 9 marca 2007 r. rozładunek w Polsce - pisze księgowa z Torunia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip