Pytanie: Pracownik był zatrudniony do 30 czerwca 2007 r. Wypłaciliśmy mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 26 dni zamiast za 13. Na świadectwie pracy wykazano 26 dni, za które otrzymał ekwiwalent pieniężny. Pracownik poprosił o zmianę świadectwa pracy, jednak nie ma z nim kontaktu, aby ustalić, co zrobić z nadpłatą ekwiwalentu za 13 dni. Czy pracownik może wyrazić zgodę na zatrzymanie pieniędzy i pozostawienie w świadectwie pracy 26 dni ekwiwalentu? Czy świadectwo pracy należy sprostować do 13 dni wypłaconego ekwiwalentu, a pracownik musi zwrócić nam różnicę wypłaconych pieniędzy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile dni urlopu wypoczynkowego w roku bieżącym przysługuje pracownicy zatrudnionej na stanowisku referenta: od 1 września 2006 r. do 31 stycznia 2007 r. w połowie wymiaru czasu pracy, a od 1 lutego 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. w wymiarze 0,6 etatu? Nadmieniam, że jest to pierwsza praca pracownicy, która ukończyła: 4-letnie liceum ogólnokształcące i 3-letnie studia licencjackie. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Do 28 lipca 2007 r. przebywam na urlopie wychowawczym. Nie chcę wracać do pracy, ale słyszałam, że jeżeli sama zwolnię się z pracy na mocy porozumienia stron, to nie otrzymam zasiłku dla bezrobotnych od razu, tylko po 3 miesiącach, a zależy mi na tym zasiłku. Jak rozwiązać umowę o pracę, aby zasiłek dla bezrobotnych otrzymać od razu? Czy jest to możliwe? Nadmieniam, że wcześniej przepracowałam 2 lata na czas nieokreślony. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica powróciła z urlopu wychowawczego do pracy. Ponieważ na jej miejsce firma zatrudniła inną osobę, chce wypowiedzieć jej umowę. Czy zwalnianej pracownicy należy się odprawa pieniężna? Pracownica była zatrudniona na czas nieokreślony od 2000 r. Firma zatrudnia 20 osób. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak policzyć ilość należnych dni urlopowych dla pracownika, który równocześnie pracuje i studiuje? Pracownik został zatrudniony w naszej firmie 15 lipca 2005 r. (jego pierwsza praca na pełny etat) z tytułem technika budownictwa, 14 czerwca 2006 r. uzyskał tytuł inżyniera budownictwa. Pracownik ten cały czas był zatrudniony w firmie na umowę o pracę na pełny etat. Czy od 15 lipca 2007 r. należy mu się urlop w wymiarze 26 dni rocznie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym bez prawa do zasiłku wychowawczego może być zatrudniona na umowę o pracę? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Słyszałam, że najlepiej jest zatrudnić kierowcę w równoważnym systemie czasu pracy, ale czy to trzeba zapisać w umowie o pracę czy w innym dokumencie? Czy to prawda, że zawód kierowcy jest zaliczany do zawodów wykonywanych w warunkach szkodliwych? Jeśli tak, to jak to zapisać w umowie o pracę lub gdzie indziej? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniliśmy jedną osobę na umowę o pracę. Jakie szkolenie bhp taka osoba powinna przejść? Czy szkolenie takie może być odbyte przez Internet (e-learning)? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nauczycielka zatrudniona w mojej szkole na czas nieokreślony przebywała na urlopie bezpłatnym od 1 września 2006 r. do 31sierpnia 2007 r. 23 sierpnia 2007 r. urodziła dziecko. Od którego dnia powinnam zacząć płacić jej zasiłek macierzyński i z jakiego okresu naliczyć podstawę tego zasiłku? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Od 16 stycznia 1991 r. pracuję jako główna księgowa w 2 przedszkolach na 1/2 etatu. Od momentu podjęcia pracy otrzymywałam dodatek stażowy w 2 placówkach. Do danych GUS mam wyznaczony jeden zakład pracy. W tej chwili jednostka nadrzędna uważa, że powinnam pobierać dodatek stażowy z jednego zakładu pracy. A drugi zakład pracy jest moim dodatkowym miejscem zatrudnienia i tam nie powinnam otrzymywać dodatku. Czy urząd miejski ma rację? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak potraktować dzień świąteczny w przypadku, gdy wypadnie on w trakcie urlopu bezpłatnego? Czy doliczać go do urlopu bezpłatnego, czy nie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik pracował od 1 września 2003 r. do 31 sierpnia 2005 r. w wymiarze 11/18 etatu. Natomiast od 18 kwietnia 2005 r. do 4 lipca 2005 r. w wymiarze 0,66 etatu. Pracownik ukończył studia. Jaki jest jego staż do ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego? Czy do stażu pracy mogę wliczyć poprzednie okresy zatrudnienia? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy należy wymagać od pracownika skierowanego do odbycia stażu z powiatowego urzędu pracy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy? Pracownik ten nie jest zatrudniony na umowę o pracę. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Moja córka jest zatrudniona w 2 szkołach. W jednej szkole od 1 września 2006 r. do 31 sierpnia 2007 r., w drugiej od 29 stycznia 2007 do 20 czerwca 2007 r. W drugiej szkole zatrudniona jest na czas zastępstwa na 12/18 godz. tygodniowo na stanowisku nauczyciela języka polskiego. Czy w drugiej szkole będzie przysługiwał jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeśli tak, to w jakim wymiarze? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jakie dokumenty należy przekazać do ZUS w celu przyznania pracownikowi zasiłku macierzyńskiego? Zatrudniam 1 pracownicę, która 1 września br. chce przejść na urlop macierzyński, a ponieważ jest to dla mnie nowa sytuacja, nie wiem, co należy robić. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip