Pytanie: Zamiast urlopu wychowawczego rząd zaproponował przedsiębiorcom możliwość zawieszenia działalności gospodarczej nawet na 36 miesięcy. Co to oznacza w praktyce dla ciężarnej kobiety, która prowadzi działalność gospodarczą i pracuje na etacie? Na jakie będzie mogła liczyć świadczenia? Czy będzie przysługiwało jej becikowe, zasiłek macierzyński? Czy w okresie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego może nie opłacać składek na ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy musi być koniecznie zgoda organu sprawującego nadzór pedagogiczny na zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nauczyciela emeryta? Czy z emerytem można zawrzeć trzecią umowę na czas określony? Czy zgodnie z Kodeksem pracy musi już być zawarta umowa na czas nieokreślony?
Pytanie: Czy pracownikowi pracującemu w nocy, w niedzielę, która jest dla pracownika dniem wolnym od pracy, przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za pracę w nocy i dodatek w wysokości 100% za pracę w dzień wolny od pracy? Czy tych dodatków się nie łączy, naliczając tylko raz dodatek w wysokości 100%? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nauczyciel przepracował w szkole 24 lata, w tym ostatnie 2 w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie. Uzyskał prawo do wcześniejszej emerytury. 31 sierpnia 2007 r. rozwiązał stosunek pracy. Jaką odprawę należy mu wypłacić: 1 czy 3-miesięczną? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy za dzień urlopu bezpłatnego potrąca się nauczycielowi proporcjonalnie dodatek wiejski i mieszkaniowy? Jakie wynagrodzenie i dodatek powinien otrzymywać główny księgowy zatrudniony w szkole, skoro w tabeli wynagradzania nie ma określonej stawki, tylko jest podana górna granica? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Chciałbym dowiedzieć się, czy pracodawca może zmienić umowę o pracę pracownicy, która jest już w ciąży, a konkretnie wynagrodzenie za pracę? Umowę o pracę pracownica ma zawartą od 1 czerwca 2007 r. na czas określony do 2021 r.
Pytanie: Pracownicy pracowali w sobotę, która jest u nas dniem wolnym od pracy. Obowiązuje nas 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Jak należy zrekompensować im pracę w tę sobotę (8 godzin)? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Spółka z o.o., w której pracuję, zmieniła ostatnio adres. Pracownicy, na co dzień zatrudnieni jako handlowcy i magazynierzy, bardzo ciężko pracowali podczas przeprowadzki i urządzania nowej siedziby firmy. Zaczynali pracę o 8.00, kończyli niejednokrotnie o 24.00, pracowali również w soboty i niedziele. Czy za ten okres przysługują pracownikom posiłki regeneracyjne? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Dokonałem zakupu nieruchomości w postaci dworku we Francji. Mam zamiar wykonać tam prace remontowe we własnym zakresie, tzn. wykorzystując swoich pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony w mojej polskiej firmie. W jaki sposób powinienem naliczyć wynagrodzenie za oddelegowanie pracowników do pracy we Francji? Co ze składkami ZUS, ubezpieczeniem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W jaki sposób pracownica powinna przerwać urlop wychowawczy? Czy powinna wcześniej o tym powiadomić pracodawcę, co najmniej 30 dni przed planowym przerwaniem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy dodatek funkcyjny wchodzi do obliczenia nagrody jubileuszowej? W naszej firmie obowiązują ogólne zasady. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Planujemy, aby osoby zatrudnione na umowę zlecenia wysłać na wykonanie pewnych prac na kilka tygodni do innego kraju w UE. Na jakiej zasadzie należy wypłacić im wynagrodzenie? Czy będą należały się im diety, jeśli osoby te będą miały zapewniony nocleg i pełne wyżywienie? Wiem, że delegacje zleceniobiorców są zwolnione z podatku, ale do jakiej kwoty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile urlopu należy się pracownikowi zatrudnionemu od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r. przy uwzględnieniu szkoły wyższej. Nabył on urlop na dzień 31 grudnia 2007 r. Jest to jego pierwsza praca. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ze względu na charakter prowadzonej działalności pracownicy pełnią tzw. dyżury domowe trwające z reguły 14 dni, tj. np: od 1. do 14. każdego miesiąca. W tym okresie występują również dni wolne od pracy, tj. soboty, niedziele i niejednokrotnie święta. Czy za pełnienie dyżuru w wymienione dni oprócz wynagrodzenia za dyżur należy się pracownikowi dzień wolny, jeżeli nawet nie wykonywał w tych dniach żadnej pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip