Pytanie: Zatrudniamy pracownika na umowę o pracę. Pracownik zamiast 8 godzin pracy przepracował w przypadku kilku dni w miesiącu 6 godzin (wyjścia prywatne). Jak może odrobić nieprzepracowane godziny? Słyszałam, że odliczyć od wynagrodzenia nieprzepracowanych godzin nie można, urlopu wypoczynkowego ani urlopu bezpłatnego nie można też wykorzystać (8 godzin = 4 × 2 godziny w każdym niedopracowanym dniu). Czy w takim przypadku pracownik może zostać w pracy przez kilka dni o jedną lub dwie godziny dłużej i zaliczyć te godziny na poczet brakujących godzin? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracodawca ma obowiązek prowadzenia listy obecności dla pracowników, jeżeli nie ma takiego zapisu w regulaminie pracy? Czy są przepisy, które narzucają taki obowiązek na pracodawcę, a jeżeli tak, to jakie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy do dodatku stażowego wlicza się okres pobierania z pomocy społecznej zasiłku stałego z tytułu opieki nad dzieckiem specjalnej troski? Osoba, która pobierała w pomocy społecznej ww. zasiłek, miała odprowadzone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe przez 4 lata. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył jej, że ma łącznie 22 lata składkowe i nieskładkowe. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W bieżącym roku święto 11 listopada przypada w niedzielę. Czy pracodawca powinien w związku z tym udzielić dnia wolnego od pracy, jeżeli niedziela jest dniem wolnym dla pracowników? Pracowników obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczenia. Pracownicy wykonują pracę od poniedziałku do piątku w systemie 1-, 2- i 3-zmianowym – 40 godzin tygodniowo, a wynagradzani są w stawce godzinowej. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy spółka z o.o. prowadząca działalność handlową będzie mogła 1 listopada br. prowadzić handel w sklepie spożywczym, jeśli praca w normalnym trybie odbywa się w systemie dwuzmianowym? Jeśli nie, to czy w tym dniu będą mogli pracować członkowie rodziny spółki z o.o., z których część nie jest pracownikami? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zajmuję się rozliczaniem spraw kadrowych w niewielkiej firmie elektrycznej. Czy pracowników zatrudnianych na stanowiskach elektromonterów powinnam kierować na badania psychologiczne, czy badaniom takim podlega tylko kierowca? Jakie stanowiska pracy wymagają przejścia pozytywnych badań psychologicznych? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak rozliczyć pracowników pracujących w soboty i w niedziele w restauracji? Czy za przepracowany weekend należą im się 2 dni wolnego? Czy nadal istnieją pracujące wolne soboty? Jeśli tak, to ile ich jest w miesiącu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracodawca choruje przez część miesiąca (pełna podstawa do ubezpieczenia społecznego wynosi 1.586,60 zł). Jego podstawa wymiaru ubezpieczeń społecznych wyniesie 300 zł. Czy musi zapłacić składkę na Fundusz pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracodawca refunduje koszty nauki pracownikom, którzy studiują zaocznie. Czy do kosztów nauki mam zaliczyć tylko czesne, czy też inne koszty, które ponosi pracownik (np. opłata za obronę pracy)? W umowie, którą rozliczana przeze mnie firma zawarła z pracownikiem, jest zapis: „pracodawca ponadto przyznaje pracownikowi następujące dodatkowe świadczenia: refundacja 50% kosztów nauki”.
Pytanie: Dnia 1 września br. zatrudniliśmy ucznia klasy I na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Uczeń przyniósł od 17 września 2007 r. do 20 września 2007 r. zwolnienie lekarskie. Czy powinnam wypłacić wynagrodzenie pracownikowi młodocianemu za okres zwolnienia, czy dopiero po przepracowaniu miesiąca nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego? Zaznaczam, że uczeń ukończył gimnazjum i uczęszcza do szkoły zawodowej. Sprawdź, jaka jest odpowiedź na zadane pytanie.
Pytanie: Zakład pracy wypłaca pracownikom co miesiąc premię uznaniową, jest ona uzależniona od wydajności pracownika, dlatego co miesiąc jest wypłacana w innej wysokości. Jeżeli pracownik jest chory lub przebywa na urlopie wypoczynkowym, premia jest mniejsza. Czy tak przyznawaną premię należy uwzględnić przy ustalaniu podstawy do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego i wynagrodzenia urlopowego? Pracownicy wynagradzani są w stawce godzinowej. Jaki zapis powinien być zawarty w regulaminie zakładu, żeby takiej premii nie wliczać przy ustaleniu podstawy do chorobowego? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przepracował u nas 3 lata, ma 3-miesięczne wypowiedzenie z winy pracodawcy - likwidacja stanowiska pracy. Czy powinien dostać odprawę pieniężną w wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia? Czy odprawa jest zwolniona ze składek na ZUS, czy naliczam tylko podatek? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy używanie przez pracownika samochodu prywatnego do celów służbowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i składkom na ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak prawidłowo sporządzić informację do umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy o dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, urlopie wypoczynkowym, wynagrodzeniu, porze nocnej itd. dla pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu? Pracownik ten pracuje po 2 godziny dziennie lub co drugi dzień po 4 godziny (w zależności od potrzeb). Nie pracuje w nocy. Wynagrodzenie pobiera ostatniego dnia każdego miesiąca. Ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniam 3 osoby, które wysyłam w delegację do Niemiec. Jednak ZUS odmówił mi wydania druków E 101 dla moich pracowników, otrzymałem go tylko ja jako właściciel firmy. Jednak, aby zrealizować umowę z niemieckim inwestorem, muszą do pracy w Niemczech wyjechać także moi pracownicy. Jak rozwiązać ten problem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip