praca zdalna

praca zdalna

Praca zdalna – Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada na 13 pytań pracodawców

Od 7 kwietnia 2023 r. do Kodeksu pracy zostaje wprowadzona praca zdalna. Oznacza to, że pracownik będzie mógł wykonywać pracę całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika (w tym pod adresem zamieszkania pracownika) i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Ustawa przewiduje zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową (częściowo w domu, częściowo w firmie), stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy. Rozwiej swoje wątpliwości przed wprowadzeniem pracy zdalnej. Skorzystaj ze wskazówek Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Korzyści 

W tekście znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy pracownicy mają możliwość wykonywania pracy zdalnej z więcej niż jednego miejsca
  • Czy pracownik może wykonywać pracę zdalną np. z kawiarenki internetowej
  • Czyj wniosek o pracę zdalną jest dla pracodawcy wiążący
  • Co to oznacza, że wniosek o pracę zdalną jest dla pracodawcy wiążący
  • Kiedy pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną
  • W jakich okolicznościach jest dopuszczalne zawarcie indywidualnego porozumienia z pracownikiem określającego zasady wykonywania pracy zdalnej (tylko w okresie przed zawarciem porozumienia ze stroną społeczną bądź wydaniem regulaminu, czy też pomimo niezawarcia porozumienia bądź niewydania regulaminu)
  • Czy w każdym przypadku pracodawca może „cofnąć” pracownika z pracy zdalnej do pracy stacjonarnej
  • Czy należy naliczać koszty odrębnie dla każdego pracownika np. za energię elektryczną
  • Czy pracodawcy muszą zwracać pracownikom koszty np. za wodę i za używaną przez nich w mieszkaniu powierzchnię biurową
  • Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi wykonującemu pracę zdalną biurko i krzesło
  • Czy pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika o pracę zdalną okazjonalną
  • Czy wymiar pracy zdalnej okazjonalnej jest uzależniony od wymiaru czasu pracy?
  • Czy pracownik zdalny może podlegać kontroli trzeźwości

Więcej praktycznych informacji na temat pracy zdalnej znajdziesz tutaj:

Praca zdalna z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r. – pobierz wnioski, procedury, regulamin

Wideoporada: Nowość w aktach osobowych pracownika – część E

Sprawdź aktualne wzory dokumentów dotyczące pracy zdalnej:

Wiążący wniosek o pracę zdalną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Wniosek o okazjonalną pracę zdalną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Wniosek o pracę zdalną nieobligatoryjną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Regulamin pracy zdalnej z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Praca zdalna w Kodeksie pracy: Zapis w umowie o pracę – praca zdalna

Praca zdalna w Kodeksie pracy - Wniosek o zaprzestanie pracy zdalnej

Procedura ochrony danych osobowych przy pracy zdalnej z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z regulaminem pracy zdalnej

praca zdalna w Kodeksie pracy

Praca zdalna z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r. – pobierz wnioski, procedury, regulamin

Pracodawcy przygotowują się do wdrożenia nowej pracy zdalnej. Przede wszystkim trzeba podjąć decyzję, jak praca zdalna ma wyglądać w danym zakładzie pracy. Warto także przeliczyć koszty takiej pracy. Może się bowiem okazać, że praca zdalna lub hybrydowa będzie w firmie bardzo opłacalna. Kolejnym krokiem jest przygotowanie pełnego zestawu dokumentów. Znajdziesz je w jednym miejscu - na Portalu FK.

Poza uregulowaniem zasad pracy zdalnej (tzn. poza porozumieniem zbiorowym lub indywidualnym, regulaminem lub poleceniem) – trzeba przygotować kilka innych dokumentów. Sprawdź jakie.

Wniosek o pracę zdalną nieobligatoryjną z Kodeksu pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Nowy art. 6719 § 1 pkt 2, § 2 Kodeksu pracy wprowadza pracę zdalną nieobligatoryjną. Aby praca zdalna mogła być wykonywana, konieczne jest uzgodnienie dotyczące wykonywania pracy zdalnej przez pracownika. Uzgodnienie w trakcie trwania stosunku pracy może być dokonane z inicjatywy pracodawcy albo na wniosek pracownika. Pobierz wzór wniosku o pracę zdalną nieobligatoryjną.

Wspomniane uzgodnienie to:

  • osobno spisany dokumenty (czyli np. najpierw był wniosek pracownika, a potem strony spisały uzgodnienie) albo
  • zaakceptowany wniosek zawierający koniecznie datę rozpoczęcia pracy zdalnej i miejsce pracy.

A zatem wystarczy, że pracodawca wyrazi zgodę na wniosku pracownika i już strony mają uzgodnienie, że praca zdalna będzie wykonywana. Ważne jednak, aby z tego wniosku wynikało co najmniej miejsce pracy pracownika. Natomiast pozostałe zasady pracy zdalnej (w tym m.in. kwestie zwrotu kosztów pracy zdalnej czy zasady kontroli pracownika pracującego zdalnie) powinny być określone – zależnie od okoliczności – w porozumieniu ze związkami zawodowymi, w regulaminie albo w porozumieniu z pracownikiem. Dlatego można będzie nie ponawiać ich we wniosku lub porozumieniu z pracownikiem co do pracy zdalnej.

Jeśli to pracownik jest inicjatorem zmiany dotychczasowego sposobu świadczenia pracy i proponuje pracę zdalną, musi w tym celu złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Podobnie jak w przypadku wniosku o okazjonalną pracę zdalną, Kodeks pracy nie określa ani wzoru wniosku, ani jego obowiązkowej treści, ani także terminów jego złożenia.

Wniosek powinien zawierać co najmniej:

  • oznaczenie pracownika ubiegającego się o pracę zdalną (a w przypadku wiążącego wniosku o pracę zdalną także określenie okoliczności uzasadniających jego złożenia),
  • oznaczenie adresata (pracodawca lub osoba upoważniona przez pracodawcę do decydowania w jego imieniu o zgodzie lub jej braku),
  • datę, od kiedy praca zdalna ma się rozpocząć,
  • miejsce, w którym praca zdalna będzie wykonywana (miejsce jej świadczenia musi zostać wskazane przez pracownika i uzgodnione z pracodawcą).

Uzasadnienie nie jest obowiązkowe, lecz w praktyce może pomóc w uzyskaniu akceptacji wniosku. Wniosek nie wymaga także żadnych załączników, a pracownik może je dołączyć, jeśli chce.

Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z regulaminem pracy zdalnej

Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z regulaminem pracy zdalnej jest jednym z 3 załączników do regulaminu pracy zdalnej. Dwa pozostałe dokumenty to Polecenie wykonania pracy zdalnej oraz Wniosek o umożliwienie pracy zdalnej.

Załóżmy, że – po zmianach w KP – pracodawca wprowadził regulamin pracy zdalnej. Przewidział w nim dwie opcje, o które może wnioskować pracownik:

  • po pierwsze o okazjonalną pracę zdalną do 24 dni w roku,
  • po drugie – o regularną pracę zdalną, bez wskazywania limitu dni.

Pracownik, który potrzebuje więcej pracy zdalnej niż 24 dni, może więc poprosić o stalą np. na tydzień, a później o hybrydową na kolejny. Jednak zarówno co do pracy zdalnej okazjonalnej, jak i regularnej ostatecznie to pracodawca (przełożony) decyduje, czy uwzględni wniosek. Przełożony może więc zawsze powiedzieć, że np. obecnie może się zgodzić tylko na pracę zdalną okazjonalną, bo potrzebuje pracownika w zakładzie. Regulamin mógłby natomiast określać np. zasady składania wniosku o pracę zdalną okazjonalną (np. jeden wniosek otwarty lub osobne wnioski na poszczególne terminy), termin złożenia takiego wniosku (co, jak sygnalizuje część praktyków – jest możliwe w ramach uprawnień organizacyjno-porządkowych pracodawcy), osoby uprawnione, aby w imieniu pracodawcy decydować o akceptacji lub odrzuceniu wniosku pracownika itp.

praca zdalna

Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r. – dokumentacja, koszty, zasady bhp

Obecnie obowiązują jeszcze przepisy o telepracy oraz art. 3 ustawy covidowej. Po zmianach te przepisy zostaną uchylone. Sprawdź, w jakim terminie. Na ich miejsce wejdą w życie nowe przepisy o pracy zdalnej. Już teraz pracodawcy muszą rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowych rozwiązań. Warto zacząć od dokumentów zbiorowych – w porozumieniu ze związkami dotyczącym stosowania pracy zdalnej albo w regulaminie pracy zdalnej. Jeśli jednak pracodawca nie posiada takich zbiorowych regulacji, zasady te może uregulować w indywidualnych porozumieniach z pracownikami dotyczących pracy zdanej lub w indywidualnych poleceniach pracy zdalnej.


dokumentacja

Praca zdalna i badanie trzeźwości – będą zmiany w aktach osobowych

Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz.U. z 2018 r. poz. 2369). Obecnie odbywają się konsultacje społeczne nowych przepisów. Nowe przepisy dotyczące badania trzeźwości pracowników i pracy zdalnej nakładają bowiem na pracodawców nowe obowiązki. Prawdopodobnie nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w lutym 2023 roku. Jest to ważna zmiana, ponieważ dotyczy wszystkich pracodawców, którzy będą wprowadzać pracę zdalną z Kodeksu pracy lub będą badać trzeźwość swoich pracowników.

Praca zdalna opublikowana

Kodeks pracy 2023 – badanie trzeźwości pracowników od 21 lutego 2023 r.

Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r.

Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023 r. – jak wdrożyć nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw pod pozycją 240 została opublikowana ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych ustaw. Data ogłoszenia to 6 luty 2023 r. Oznacza to, że przepisy dotyczące badania trzeźwości pracowników wchodzą w życie 21 lutego 2023 r. Natomiast przepisy dotyczące pracy zdalnej wchodzą w życie 7 kwietnia 2023 r. Sprawdź, od czego rozpocząć przygotowania do wdrożenia nowej pracy zdalnej.

Na wniosek pracownika lub z inicjatywy pracodawcy obie strony mogą zgodzić się, że pracownik będzie pracował zdalnie. Zasady takiej pracy należy ustalić w porozumieniu

ze związkami lub w regulaminie pracy zdalnej (zaopiniowanym przez przedstawicieli pracowników).

W razie braku takiego porozumienia lub regulaminu zasady dotyczące pracy zdalnej będą ustalane w indywidualnych porozumieniach zawieranych między pracodawcą a pracownikiem. Strony mogą ustalić m.in., w jakim wymiarze będzie wykonywana praca zdalna.

Każda ze stron będzie mogła złożyć wiążący wniosek o cofnięcie pracy zdalnej. Jeśli jedna ze stron złoży taki wniosek, strony powinny ustalić datę powrotu pracownika do pracy stacjonarnej, przypadającą w ciągu 30 dni od złożenia tego wniosku (w razie nieuzgodnienia tego terminu powrót do pracy stacjonarnej następuje po wspomnianych 30 dniach).

praca zdalna w Kodeksie pracy

6 praktycznych wskazówek, jak wprowadzić kodeksową pracę zdalną w firmie

Nowe przepisy o pracy zdalnej zastąpią dotychczasowe regulacje o telepracy i umożliwią wykonywanie pracy na odległość. Każdy pracodawca będzie mógł wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie dotyczące pracy zdalnej lub hybrydowej. Pracownik zada jednak pytanie, kto poniesie koszty pracy zdalnej: ja czy mój pracodawca. Sprawdź, jak od strony praktycznej przygotować się do pracy zdalnej z Kodeksu pracy.

Warto także przeliczyć koszty takiej pracy, aby ocenić wszystkie „za i przeciw”. Może się bowiem okazać, że praca zdalna będzie w firmie bardzo opłacalna. Mogą z niej wynikać na przykład oszczędności na wynajmowanej powierzchni biura, niższe koszty ogrzewania, możliwość wynajęcia części pomieszczeń lub miejsc parkingowych innym firmom, itp. Trzeba jednak będzie:

  • opracować m.in. zasady zabezpieczenia danych firmowych oraz danych osobowych,
  • ustalić, kto będzie odpowiedzialny za serwis i przeglądy narzędzi pracy zdalnej,
  • przygotować ocenę ryzyka zawodowego dla pracy zdalnej i jej wpływu na zdrowie pracownika,
  • zaktualizować informacje o warunkach zatrudnienia, czy przygotować niezbędne pracownikom szkolenia.