Pracownik wobec, którego był stosowany mobbing w pracy otrzyma odszkodowanie nawet wtedy, kiedy nie rozwiązał stosunku pracy. Taką m.in. zmianę przewiduje projekt Kodeksu pracy, który został skierowany przez Prezydenta RP do Sejmu. Co jeszcze się zmieni?
Nowelizacja Kodeksu pracy obowiązuje już kilka miesięcy, ale nie wszystko jest jeszcze jasne. I pewnie długo nie będzie. Stąd pracodawcy mają ciągle wątpliwości, m.in. jaki okres wypowiedzenia podać w składanym wypowiedzeniu - „dwa tygodnie czy miesiąc, i dlaczego?” Wątpliwości te rozwiewa Karol Sienkiewicz, rada prawny. Poznaj szczegóły.
Trwają prace nad zmianą Kodeksu pracy wprowadzającą obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Zmiany mają wejść w życie 1 września 2016 r.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
W Dzienniku Ustaw pod pozycją 1502 został opublikowany jednolity tekst Kodeksu pracy.
Zostało już niewiele czasu, aby pracownicy – rodzice skorzystali z płatnych dwóch dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Kto nie skorzysta z tego przywileju w danym roku kalendarzowym, straci go. Te dni bowiem nie przechodzą na następny rok.
Być może już niedługo tak się stanie, a to za sprawą resortu pracy, który chce zebrać część obecnie obowiązujących rozporządzeń do Kodeksu pracy. Jaka będzie z tego korzyść?
Uchwalona przez Sejm 5 stycznia 2011 r. nowelizacja Kodeksu pracy została przyjęta przez Senat bez poprawek i wejdzie w życie 21 marca 2011 r. Jedną ze zmian, jakie wprowadza, to zniesienie obowiązku przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich w stosunku do ponownie przyjmowanych pracowników. O tej zmianie oraz o zmianie dotyczącej wydawania świadectwa pracy przeczytasz w tekście.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją RP ustawy wprowadzającej kolejny dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip