Czy opłaty za autostrady (np. z Niemiec), to import usług? Czy z takich faktur można odliczyć VAT?
Jeden z pracowników firmy został oddelegowany na intensywny kurs języka niemieckiego w Monachium. Podatnik otrzymał fakturę z dwoma pozycjami: kurs w dniach .... + VAT 0% oraz zakwaterowanie w dniach ...+ VAT 5%. W jaki sposób należy ująć tę fakturę w deklaracji VAT-7? Czy jest to dla nas import usług?
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych. W lipcu br. przekroczyła przychód 20.000 zł i jest zobowiązana do rejestrowania sprzedaży na kasie od lipca 2019 r. Kasę tę zakupiono w maju 2019 r. Nie jest to kasa online. Urząd Skarbowy został zawiadomiony o zarejestrowaniu kasy w lipcu i nadał jej numer ewidencyjny. Czy w związku z tym, podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup kasy zakupionej w maju pomimo, że nie jest to kasa online i rejestrowanie rozpoczęło się w lipcu i rozliczyć tę ulgę w deklaracji za lipiec br.? Podatnik ten zakupuje również w USA dostęp do witryny z grafiką, zdjęciami itp. Otrzymuje fakturę. Czy należy naliczać od tej transakcji VAT należny i naliczony tak jak się to robi przy tego typu zakupach z państw UE?
Pytanie: Czy opłaty za autostrady (np. z Niemiec) to import usług? Czy z takich faktur można odliczyć VAT?
W przypadku refakturowanych usług, gdy są one przedmiotem importu usług, data wystawienia refaktury nie decyduje o dacie powstania obowiązku podatkowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip