Pytanie: Spółka zmieniła nazwę we wrześniu 2007 r., a w listopadzie zakupiła od kontrahenta unijnego logo firmy. Nabycie to chce potraktować jako WNT i księgować w koszty reklamy, odliczając VAT naliczony. Logo eksponowane jest w hali firmy. Moje wątpliwości dotyczą momentu zaliczenia tego wydatku do kosztów podatkowych. Czy powinnam to zrobić w roku poniesienia, czy też rozliczać w kilku latach? Firma już 3 raz zmieniała nazwę.
Pytanie: Czy notę dotyczącą importu usług możemy potraktować jak fakturę, jeżeli spełnia wymogi faktury (na dokumencie pisze nota a nie faktura)? Nota dotyczy usługi wykonanej przez zagranicznego kontrahenta, były to prace na majątku ruchomym. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Rozliczam spółkę z o.o. (VAT-UE). Spółka zakupiła od firmy z USA licencję na film, który będzie kopiowany i sprzedawany dalej. Licencja nie została oclona. Czy mogę ją zakwalifikować jako import usług, wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć i odliczyć VAT?
Pytanie: Rozliczam spółkę jawną (VAT–UE). Jak należy rozliczyć uczestnictwo w targach branżowych zorganizowanych przez kontrahenta z Wielkiej Brytanii zarejestrowanego dla celów VAT-UE, które fizycznie odbyły się w Rosji? Od kontrahenta z Anglii otrzymaliśmy fakturę dokumentującą sprzedaż usługi organizacji targów.
Pytanie: 26 stycznia 2007 r. dokonaliśmy płatności do firmy z Singapuru za oprogramowanie komputerowe (do dystrybucji - sprzedajemy je firmom krajowym, które je u nas zamawiają). Oprogramowanie jest w formie elektronicznej, do ściągnięcia ze strony internetowej producenta. My nie jesteśmy stroną umowy licencyjnej, zawieranej pomiędzy producentem oprogramowania, a użytkownikiem końcowym. Fakturę kontrahent z Singapuru wystawił z datą 1 lutego 2007 r., wpłynęła do nas 13 lutego 2007 r. Z jaką datą powstał u nas obowiązek podatkowy w imporcie usług? - pyta księgowa z Torunia.
Pytanie: Czy przychód osoby prawnej z tytułu nieodpłatnej umowy użyczenia samochodu na cele działalności gospodarczej od firmy zagranicznej, która ma w Polsce tylko swoje przedstawicielstwo, należy opodatkować VAT? – pyta księgowa z Poznania.
Pytanie: Otrzymaliśmy od pracownika rozliczenie zagranicznej podróży służbowej. Wśród kosztów znajdują się m.in. paragony i faktury z hotelu m.in. za używanie Internetu w hotelu (opodatkowane niemieckim podatkiem od wartości dodanej - 19%) oraz karty telefoniczne zakupione w Niemczech. Czy istnieje obowiązek rozliczenia importu usług od tych transakcji? – pyta księgowa z Poznania.
Pytanie: Posiadamy z zagranicznym partnerem umowę dotyczącą analizy wiarygodności kontrahentów zagranicznych oraz ubezpieczenia naszych wierzytelności naszych klientów. Otrzymałam od tego kontrahenta fakturę, na której napisane jest, że dotyczy „ubezpieczenia wierzytelności handlowych oraz opłaty za analizę wiarygodności kredytowej klientów”. Czy do tej faktury mam wystawić fakturę wewnętrzną? Jeśli tak, to z jaką stawką? – pyta księgowa z Gdyni.
Pytanie: Firma polska prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych (vatowiec) zakupiła od firmy niemieckiej usługę polegającą na jednokrotnym udostępnieniu materiałów szkoleniowych przez Internet dla potrzeb sprzedawanego produktu. Czy jest to import usług? Jak prawidłowo należy wspomnianą usługę rozliczyć? Faktura została wystawiona i zapłacona w lutym 2007 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip