Zaliczka w euro omyłkowo przelana na konto złotówkowe zamiast walutowe nie odzwierciedla zdarzenia gospodarczego. W konsekwencji w takiej sytuacji przedsiębiorca nie wystawia faktury zaliczkowej.
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy zajmującego się sprzedażą koksu. Firma umówiła się ze swoim kontrahentem, że ten wpłaci zaliczkę w euro na rachunek walutowy spółki. Omyłkowo partner biznesowy przelał pieniądze na rachunek przedsiębiorcy prowadzony w złotówkach, zamiast na walutowy.
Jeżeli otrzymana zaliczka i zrealizowana sprzedaż odbywa się w tym samym miesiącu, przedsiębiorca może zrezygnować z wystawiania faktury zaliczkowej.
Fakturę wystawia się odpowiednio nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, jak również nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty (jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty).
Jaką datę sprzedaży podać na fakturze wystawionej przed otrzymaniem zaliczki? Sprawdź.
W przypadku gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wówczas wystawia się fakturę zaliczkową, nie później niż 7. dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Skorzystaj z aktywnego wzoru faktury zaliczkowej.
Faktura zaliczkowa nie dokumentuje poniesienia żadnego kosztu ani nabycia majątku zaliczanego do środków trwałych lub wyposażenia. Jak zatem należy ją zaewidencjonować? Czy z faktury zaliczkowej można odliczyć VAT?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip