Nowelizacja unijnych przepisów w zakresie podatku od towarów i usług przyniosła zmiany dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Chociaż można spotkać się z opiniami o dodatkowych i trudnych obowiązkach, to w rzeczywistości zmiany są ułatwieniem obrotu wewnątrzunijnego, a dotychczasowe reguły nie ulegają istotnym zmianom.
Podatnik czynny PL VAT i UE VAT – firma X wykonuje konstrukcje stalowe na terenie Polski (występuje jako podwykonawca firmy Y). Firma Y jest słowackim czynnym podatnikiem VAT UE i wykonuje usługi transportu i montażu dla unijnego kontrahenta Z ze Słowacji. Konstrukcja wykonana w Polsce przez podatnika – firmę X będzie przetransportowana i zamontowana przez firmę Y (Słowacką) na terenie Słowacji. Czy w tej sytuacji jako firma X podatnik musi wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem dla firmy słowackiej Y za wykonanie konstrukcji?
Podatnik zamówił towar od firmy z Norwegii. Towar przyszedł, a tylko jego 10% pochodziło bezpośrednio z Norwegii, bo pozostałe 90% z magazynu w Niemczech. Jedyny dokument, jaki otrzymał na tę drugą część towaru to dane firmy, z którą norweska firma współpracuje i która była odpowiedzialna za dostawę – w tym NIP unijny tej firmy. W jaki sposób rozliczyć taką dostawę w JPK_VAT i deklaracjach VAT-7 i VAT-UE? Czy podać NIP unijny firmy pośredniczącej w JPK i VAT-UE? Czy żądać dodatkowych dokumentów od firmy norweskiej? Podatnik otrzymał tylko fakturę na całe zamówienie od firmy norweskiej z norweskim NIP oraz e-mail z danymi firmy odpowiedzialnej za dostawę z Niemiec.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip