Ustalenie, która dostawa w transakcji łańcuchowej ma charakter „ruchomy” i może korzystać ze stawki 0% VAT, wymaga analizy modelu organizacji transportu, warunków Incoterms i momentu przejścia prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby prawidłowo zastosować preferencyjną stawkę VAT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
WDT czy transakcja trójstronna – sprawdź rozliczenie
Jaki jest wpływ międzynarodowych reguł Incoterms na rozliczanie VAT
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak udokumentować straty związane z kradzieżą.
Polecamy też:
Sprawdź czy towary wywożone do innego państwa członkowskiego UE mogą być przejściowo magazynowane w Polsce – bez uszczerbku dla kwalifikowania transakcji jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT), to wywóz towarów z terytorium kraju, który następuje w wykonaniu czynności stanowiących dostawę towarów, na terytorium innego państwa członkowskiego. Spełnione przy tym muszą być warunki dotyczące nabywcy, w tym wymóg zidentyfikowania nabywcy na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego (aktywny numer VAT UE).
Z definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wynika, że musi istnieć ścisły związek pomiędzy dostawą (sprzedażą) towarów a ich wywozem. Wywóz towarów powinien następować w wykonaniu ich sprzedaży. Musi być skutkiem dostawy towarów, czyli przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Wywozu z terytorium Polski może dokonać albo sprzedawca albo nabywca, mający siedzibę na terytorium UE (względnie podmioty działające na ich rzecz). Nie jest istotne, który podmiot i na jakim odcinku trasy, odpowiada za przemieszczenie towarów oraz ponosi koszty transportu.
Ciągłość transportu
Transport towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powinien mieć zasadniczo charakter nieprzerwany. A więc chodzi o transport o charakterze ciągłym. Przedmiotem wywozu muszą być przy tym te same towary. Wyklucza to możliwość dokonywania ich obróbki, przerobu lub uszlachetniania, przed opuszczeniem terytorium kraju.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Dokumentowanie prawa do stawki 0% dla WDT
Nawet czasowe przemieszczenie towarów może stanowić WDT
WDT czy transakcja trójstronna – sprawdź rozliczenie
WNT – co zrobić, gdy unijny sprzedawca błędnie rozliczy sprzedaż. Podcast
Po przeczytaniu tekstu:
Poznasz, jakie są skutki w VATnieodpłatnego przekazania mieszkania na cele osobiste.
Polecamy też:
Data sprzedaży na fakturze wystawianej przed dokonaniem dostaw towarów
Przekazanie samochodu do majątku prywatnego po wykupie z leasingu
Wycofanie samochodu na cele prywatne. Poznaj konsekwencje w VAT
Wycofanie samochodu z majątku firmy – jakie skutki podatkowe
Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (dalej WDT) dochodzi przede wszystkim na skutek dostaw towarów wywożonych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT).
Kiedy WDT można opodatkować WDT stawką 0%
WDT są opodatkowane stawką 0%, jeżeli spełnione są warunki określone przepisami art. 42 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, ze warunkiem stosowania stawki 0% jest udokumentowanie - przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (tj. za okres rozliczeniowy powstania obowiązku podatkowego) - faktu, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju (zob. art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy dochodzi do WDT;
Kiedy można zastosować 0% stawkę VAT w WDT;
Czy w informacjach podsumowujących VAT-UE wykazuje się WDT.
Polecamy też:
Błąd na fakturze dotyczącej WDT – jak poprawić
Wykazanie faktury dokumentującej WDT pomyłkowo wystawionej ze stawką 8%
Faktury dokumentujące nietransakcyjne WDT – czy trzeba wystawiać w KSeF
Ustalenie miejsca dostawy towarów ma duże znaczenie dla rozliczenia VAT. Zapraszamy do obejrzenia szkolenia video, w którym ekspert na konkretnych przykładach wyjaśni zasady dotyczące ustalenia miejsce dostawy towarów i nabycia wewnątrzwspólnotowego.
Mirosław Siwiński, doradca podatkowy, radca prawny, partner w Advicero Tax Nexia wyjaśni m.in.:
Polecamy też:
Zakup od holenderskiego kontrahenta towaru transportowanego do Polski – jak rozliczać dostawy
Opodatkowanie dostaw towarów wysyłanych z Austrii bezpośrednio do Islandii
Powstanie obowiązku podatkowego oraz kurs przeliczeniowy w przypadku WNT
Sprawdź, jak rozliczać wewnątrzwspólnowe nabycie towaru (WNT). Podcast
Jak przeliczać faktury do rozliczenia WNT? Przykład z wyjaśnieniem
W przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie (art. 22 ust. 2 ustawy o VAT).
Miejscem dokonania tej dostawy jest na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Pozostałe dostawy towarów są dostawami towarów, które uznaje się za dokonane w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów (w przypadku dostaw towarów, które poprzedzają wysyłkę lub transport towarów – zob. art. 22 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT) lub w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów (w przypadku dostaw towarów, które następują po wysyłce lub transporcie towarów – zob. art. 22 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).
Dostawa ruchoma
O tym, która dostawa ma charakter ruchomy, decydują okoliczności danej dostawy łańcuchowej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak rozliczyć na potrzeby VAT zakup od holenderskiego kontrahenta towaru transportowanego do Polski.
Polecamy też:
Opodatkowanie dostaw towarów wysyłanych z Austrii bezpośrednio do Islandii
Data sprzedaży na fakturze wystawianej przed dokonaniem dostaw towarów
Rozpoznanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów udokumentowanej fakturą przed jej dokonaniem
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.