dostawa towarów

Przejściowe magazynowanie towarów w Polsce a WDT

Czy przejściowe magazynowanie towarów w Polsce nie pozbawi możliwości rozliczania transakcji jako WDT

Sprawdź czy towary wywożone do innego państwa członkowskiego UE mogą być przejściowo magazynowane w Polsce – bez uszczerbku dla kwalifikowania transakcji jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.  

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT), to wywóz towarów z terytorium kraju, który następuje w wykonaniu czynności stanowiących dostawę towarów, na terytorium innego państwa członkowskiego. Spełnione przy tym muszą być warunki dotyczące nabywcy, w tym wymóg zidentyfikowania nabywcy na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego państwa członkowskiego (aktywny numer VAT UE).

Z definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wynika, że musi istnieć ścisły związek pomiędzy dostawą (sprzedażą) towarów a ich wywozem. Wywóz towarów powinien następować w wykonaniu ich sprzedaży. Musi być skutkiem dostawy towarów, czyli przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Wywozu z terytorium Polski może dokonać albo sprzedawca albo nabywca, mający siedzibę na terytorium UE (względnie podmioty działające na ich rzecz). Nie jest istotne, który podmiot i na jakim odcinku trasy, odpowiada za przemieszczenie towarów oraz ponosi koszty transportu. 

Ciągłość transportu

Transport towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powinien mieć zasadniczo charakter nieprzerwany. A więc chodzi o transport o charakterze ciągłym. Przedmiotem wywozu muszą być przy tym te same towary. Wyklucza to możliwość dokonywania ich obróbki, przerobu lub uszlachetniania, przed opuszczeniem terytorium kraju. 

Opodatkowanie dostawy towarów na rzecz kontrahenta z UE – jak rozliczyć VAT

Pytanie: Jesteśmy jednostką, która sprzedaje swoje wyroby we własnych sklepach jak również kontrahentom. Kontrahent z UE chce kupić towar i wywieźć swoim transportem z Polski. Po odebraniu towaru nie wiemy, czy towar zostanie wywieziony, prawdopodobnie tak. Czy taka transakcja będzie uznawana za WDT? Nie będziemy mieli żadnych dokumentów świadczących o wywozie. Czy będzie traktowana jako sprzedaż krajowa i opodatkowana stawką VAT obowiązującą w naszym kraju? Czy wykazać taka sprzedaż w informacji VAT- UE?

Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (dalej WDT) dochodzi przede wszystkim na skutek dostaw towarów wywożonych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT).

Kiedy WDT można opodatkować WDT stawką 0%

WDT są opodatkowane stawką 0%, jeżeli spełnione są warunki określone przepisami art. 42 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, ze warunkiem stosowania stawki 0% jest udokumentowanie - przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (tj. za okres rozliczeniowy powstania obowiązku podatkowego) - faktu, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju (zob. art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Zakup od holenderskiego kontrahenta towaru transportowanego do Polski – jak rozliczać dostawy

Pytanie: Polski podatnik (sp. z o.o.) zakupił towar od kontrahenta z Holandii i sprzedał towar kontrahentowi z Polski. Transport do nabywcy z Polski organizował kontrahent z Holandii. Czy dla spółki zakup mam potraktować jako WNT, a sprzedaż do kontrahenta z Polski jako sprzedaż krajową?

W przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie (art. 22 ust. 2 ustawy o VAT).

Miejscem dokonania tej dostawy jest na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Pozostałe dostawy towarów są dostawami towarów, które uznaje się za dokonane w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów (w przypadku dostaw towarów, które poprzedzają wysyłkę lub transport towarów – zob. art. 22 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT) lub w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów (w przypadku dostaw towarów, które następują po wysyłce lub transporcie towarów – zob. art. 22 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Dostawa ruchoma

O tym, która dostawa ma charakter ruchomy, decydują okoliczności danej dostawy łańcuchowej.