Pytanie: Spółka w sierpniu podpisała umowę na sprzedaż towaru z podmiotem krajowym. Towar będzie odbierany sukcesywnie do 31 października 2023 r. Po odbiorze każdej partii towaru w ciągu 7 dni będą uruchamiane środki za dostarczoną partię towaru. Zgodnie z umową, faktura sprzedażowa na całą ilość ma być wystawiona do 31 sierpnia 2023 r. Jaka powinna być wskazana data sprzedaży?
Może się zdarzyć, że przedsiębiorca kupi towar, wpłaci zaliczkę, a mimo to zamówienie do niego nie dotrze. Pojawia się wówczas pytanie, czy otrzymana przez podatnika rekompensata od kontrahenta będzie stanowiła przychód z działalności gospodarczej? Sprawdźmy to.
Od 1 lipca 2023 r. podmioty będące członkami grup VAT mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz innego członka tej samej grupy VAT. Ewidencję według wzoru struktury JPK_GV(1) należy przesyłać do urzędu skarbowego za okresy miesięczne.
Pytanie: Otrzymaliśmy od naszego klienta notę obciążeniową – kara za nieterminowe dostarczenie towaru wolnego od wad. Nasz producent, u którego zamówiliśmy towar, nie dostarczył towaru na czas. W związku z tym my również wystawiliśmy notę obciążeniową do producenta. Czy powinnam przyjąć stanowisko, że zapłacona przez nas kara nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, ale też otrzymana kara od producenta nie stanowi przychodu podatkowego?
Zdaniem TSUE transakcja związana z umożliwieniem przepływu energii elektrycznej stanowi dostawę towarów, bowiem transakcja ta upoważnia użytkownika stacji ładowania do konsumpcji, w celu napędu pojazdu, przekazywanej energii elektrycznej, która zgodnie z art. 15 ust. 1 dyrektywy 2006/112 jest zrównana z rzeczą.
Dostawa ciągła nie doczekała się swej definicji w regulacjach prawnych. Ponieważ brak wyjaśnienia tego pojęcia w ustawach podatkowych, rolę podmiotu, który podjął się próby dokonania określenia, czym jest ciągła dostawa, wzięło na siebie sądownictwo administracyjne. Jednak definicje takie były i są tworzone na potrzeby konkretnych rozstrzygnięć, powstających na gruncie określonych stanów faktycznych, nie mogą więc mieć one uniwersalnego charakteru. Lecz na dzień dzisiejszy innych po prostu nie ma.
Warunkiem powstania obowiązku podatkowego w stosunku do dostawy dokonanej etapami jest możliwość jej wyodrębnienia zarówno pod względem daty, jak i przedmiotu (zakresu dostawy).
Pytanie: Pytanie dotyczy spółki komandytowej. Spółka jest czynnym płatnikiem VAT (JPK miesięczne) i VAT-UE. Spółka otrzymała w styczniu 2023 roku z urzędu skarbowego wezwanie do wyjaśnienia różnic wykazanych w transakcjach unijnych z jednym z kontrahentów za III kwartał 2022 roku. Okazało się, że nie wykazaliśmy na JPK_VAT faktury zakupowej od kontrahenta unijnego. Jest to faktura o treści „50% opłaty za dostawę i uruchomienie systemu magazynowania energii”. Dostawa i uruchomienie systemu trwały parę miesięcy. Poprzednie faktury o tej treści wykazywaliśmy na JPK_VAT w poz. 15 dostawa towarów, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 5 ustawy (wypełnia nabywca). Moje pytanie dotyczy VAT należnego i naliczonego. VAT należny rozliczymy w JPK_VAT za lipiec 2022 roku, bo z tej daty mamy fakturę. W jakim okresie wykazać w JPK VAT naliczony? Nie składaliśmy VAT-UE, bo według nas do tego rodzaju transakcji nie składamy VAT-UE, tylko rozliczamy VAT w JPK_VAT w poz. 15 jak powyżej.
Transakcje wewnątrzwspólnotowe muszą być ujmowane w księgach rachunkowych zgodnie z ich treścią ekonomiczną. Właściwa ewidencja jest bowiem niezbędna przy ustalaniu przychodów w przypadku WDT i kosztów nabytych towarów w przypadku WNT.
Dokonywanie dostawy towarów na rzecz krajowych i zagranicznych kontrahentów wiąże się z koniecznością ustalenia miejsca świadczenia tych czynności, a w konsekwencji miejsca/kraju ich opodatkowania. To samo dotyczy nabycia towarów od zagranicznych kontrahentów. Pamiętaj, że ustalając miejsce świadczenia dla tych czynności, musisz stosować szczególne zasady przewidziane w ustawie o VAT, które są zależne od rodzaju realizowanej dostawy (nabycia).
Zdaniem TSUE pojęcie dostawy towarów może obejmować dostarczanie klientom oprogramowania komputerowego drogą elektroniczną, jeżeli dostawie tej towarzyszy udzielenie bezterminowej licencji na korzystanie z tego oprogramowania.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip