Obecnie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT. Tym samym niepotrzebna jest już definicja towaru używanego. Ustawodawca nie uzależnił warunku zastosowania zwolnienia z VAT od okresu używania nabytej ruchomości.
Trwała zabudowa meblowa wystąpi wtedy, gdy jej demontaż spowoduje zarówno uszkodzenie mebli, jaki i pomieszczenia, w którym została zamontowana. Wydana interpretacja została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Minister finansów wydał 31 marca 2014 r. interpretację ogólną w sprawie opodatkowania trwałej zabudowy meblowej wykonywanej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Jej wydanie nastąpiło w związku z podjęciem uchwały przez NSA w składzie siedmiu sędziów w ubiegłym roku (sygn. akt I FPS 2/13). Sąd uznał wówczas że dla wykonania trwałej zabudowy stanowiącej świadczenie kompleksowe należy stosować stawkę 8%. Zdaniem NSA, przeważającym świadczeniem jest wykonania usługi modernizacji (montażu), a nie dostawa towaru w związku z tym stosować należy stawkę obniżoną.
Czy przy sprzedaży towarów handlowych, termin płatności na fakturze nie może przekraczać 30 dni? Sprawdź.
Czy dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, uprawnia do odliczenia VAT od dokonanych zakupów? Sprawdź.
Jak zafakturować sprzedaż materiałów niemieckiemu nabywcy, wykorzystanych następnie przez spółkę do świadczenia usługi na ruchomym majątku rzeczowym? Sprawdź.
Od 1 października kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku w handlu tzw. towarami wrażliwymi. W praktyce stosowanie nowych przepisów może budzić wątpliwości. Jak chociażby to, jakie zasady opodatkowania zastosować do zaliczki zapłaconej we wrześniu na poczet towarów, których dostawa nastąpi w październiku.
Nowelizacja, która od dzisiaj obowiązuje już rodzi dość dużo problemów praktycznych, które wynikają z licznych niedoróbek legislacyjnych. Jedna z nich dotyczy z rozszerzenia katalogu tzw. „towarów wrażliwych” wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.
Sprawdź też:
Dopiero realizacja karty podarunkowej, czyli nabycie towaru lub usługi przez klienta, który płaci za pomocą karty podarunkowej, jest czynnością podlegającą VAT, która wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego.
Zakup towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Od przedstawionej zasady występują jednak wyjątki - sprawdź, jakie!
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip