Pytanie: Jestem członkiem zarządu oraz główną księgową. Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę jako główna księgowa i zostałam powołana dodatkowo na członka zarządu. Jako członek zarządu firmy od 4 lat mam nienormowany czas pracy. W firmie jestem od 9 do 11 godzin dziennie. W chwili obecnej właściciel nakazał nam (zarządowi), że mamy przychodzić na 7 godz. do pracy. Natomiast w przypadku spraw prywatnych mamy brać 1/2 dnia urlopu. Pracownicy mają prawo do przepustek, które później odpracowują. Czy my jako zarząd mamy jakieś prawa? Czy można wyznaczyć zarządowi sztywną godzinę, a równocześnie wymagać pełnej dyspozycyjności przez 11 czy 12 godzin dziennie? Czy Kodeks pracy daje nam jakieś prawa? Zarząd ma mniejsze prawa niż pracownik, a pracuje dłużej i ponosi odpowiedzialność. Proszę o podanie podstawy prawnej, która by chroniła również zarząd.
Pytanie: Mam pytanie, jak rozliczyć czas pracy pracowników przebywających w podróży służbowej od poniedziałku do piątku. Czy pracownikowi, który przebywał w delegacji od godziny 6.00 rano do 17.00 tego samego dnia należy się dodatek za godziny nadliczbowe albo czas wolny? Jakie przepisy mają zastosowanie w takiej sytuacji?
Pytanie: Jak obliczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe kierowcy, który np. w jednym tygodniu pracuje następująco: poniedziałek: 7 godz., od 19:00 do 2:00, wtorek: 7 godz., od 5:00 do 12:00, środa: 11 godz., od 19:00 do 6:00, czwartek: 13,5 godz., od 5:30 do 19:00, piątek: 10 godz., od 6:00 do 16:00, sobota: 1,5 godz., dzień wolny od pracy. Norma tygodniowa: 40 godz. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jesteśmy firmą produkcyjną, nasz grafik wygląda następująco: są 4 zmiany pracujące po 12 h bez względu na święta i niedziele. Produkcja trwa 24 h na dobę. Jedna zmiana przychodzi na dzień na 12 h, nastepnie kolejnego dnia przychodzi na noc na 12 h. Zmiana ta po nocy ma 2 dni wolnego. Każda zmiana pracuje w systemie równoważnym. W miesiącu zdarza się, że zmiana przekracza dobową normę o 8 h (12 h × 4 zmiany w tygodniu), w takiej sytuacji płacimy 100% dodatek do wynagrodzenia za pracę, pomimo tego, że w następnym tygodniu zmiana ta ma do przepracowania 36 h. Do tego płacimy dodatek w wysokości 20% za noce (między godz. od 22.00 a 6.00 rano) oraz dodatek za przepracowane godziny nadliczbowe w wysokości 50%. Czy postępujemy prawidłowo? Czy za sobotę pracownikowi należy się oprócz dnia wolnego dodatek w wysokości 100% do wynagrodzenia? Jak wygląda wynagrodzenie za niedziele? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy za 3 maja 2008 r. należy oddać dzień wolny i czy może to być 2 maja 2008 r.? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak powinna być przygotowana informacja o dodatkowych warunkach pracy dla pracownika zatrudnionego w sklepie, pracującego od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie, a w sobotę 4 godziny? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniamy kierowcę w pełnym wymiarze czasu pracy od 6.00 do 14.00. Kierowca w ciągu miesiąca wykonuje pracę w siedzibie firmy lub na terenie miasta, w którym znajduje się firma. Niemniej jednak kilka razy w miesiąca wyjeżdża w delegację za granicę wraz z towarem, który zawozi do odbiorców. Czy w tym przypadku wystarczy rozliczyć jego wyjazd w formie delegacji, czy też przysługuje kierowcy wynagrodzenie za godziny nadliczbowe? Transport dokonywany jest samochodem ciężarowym do 3,5 t, a wyjazdy rozpoczynają się w godzinach popołudniowych, np. wyjazd 24 października 2007 r. o godzinie 16.00, a powrót 25 października 2007 r. o godzinie 18.00. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica jest zatrudniona w przedszkolu podlegającemu burmistrzowi miasta na stanowisku woźna oddziałowa. W styczniu 2008 r. miną jej 22 lata pracy. Kiedy należy jej się nagroda jubileuszowa? W jakiej wysokości powinna ją otrzymać? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Chcielibyśmy wprowadzić w firmie równoważny czas pracy dla pracowników produkcyjnych. Praca miałaby odbywać się od poniedziałku do czwartku od 6.00 do 15.00, a w piątek od 6.00 do 10.00, a więc zostałby zachowany 40-godzinny tydzień pracy. Czy takie określenie godzin pracy jest zgodne z Kodeksem pracy? Jak takie godziny pracy odnoszą się do godzin nadliczbowych? Czy nadgodziną jest już godzina pracy od 14.00 do 15.00, za którą przysługuje dodatkowe wynagrodzenie? Jak w tym systemie pracy rozliczyć pracę w sobotę, jeżeli zaszłaby potrzeba świadczenia pracy w tym dniu? Z uwagi na procesy technologiczne nie chcielibyśmy udzielać dni wolnych. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W bieżącym roku święto 11 listopada przypada w niedzielę. Czy pracodawca powinien w związku z tym udzielić dnia wolnego od pracy, jeżeli niedziela jest dniem wolnym dla pracowników? Pracowników obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczenia. Pracownicy wykonują pracę od poniedziałku do piątku w systemie 1-, 2- i 3-zmianowym – 40 godzin tygodniowo, a wynagradzani są w stawce godzinowej. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy spółka z o.o. prowadząca działalność handlową będzie mogła 1 listopada br. prowadzić handel w sklepie spożywczym, jeśli praca w normalnym trybie odbywa się w systemie dwuzmianowym? Jeśli nie, to czy w tym dniu będą mogli pracować członkowie rodziny spółki z o.o., z których część nie jest pracownikami? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip