Pytanie: Jak rozliczyć pracowników pracujących w soboty i w niedziele w restauracji? Czy za przepracowany weekend należą im się 2 dni wolnego? Czy nadal istnieją pracujące wolne soboty? Jeśli tak, to ile ich jest w miesiącu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik odbywał szkolenie służbowe w dniach sobota – niedziela. Czy należą mu się dni wolne? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy dla zatrudnionego kierowcy wykonującego transport krajowy i międzynarodowy prowadzi się kartę miesięczną czasu pracy i roczną kartę ewidencji obecności w pracy? Kierowca w samochodzie posiada tachograf, gdzie jest ewidencjonowany czas pracy, postoju, wypoczynku. Czy jest obowiązek dokonywania wydruków z tachografu i jak często? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ile dni urlopu wypoczynkowego w roku bieżącym przysługuje pracownicy zatrudnionej na stanowisku referenta: od 1 września 2006 r. do 31 stycznia 2007 r. w połowie wymiaru czasu pracy, a od 1 lutego 2007 r. do 31 grudnia 2007 r. w wymiarze 0,6 etatu? Nadmieniam, że jest to pierwsza praca pracownicy, która ukończyła: 4-letnie liceum ogólnokształcące i 3-letnie studia licencjackie. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Słyszałam, że najlepiej jest zatrudnić kierowcę w równoważnym systemie czasu pracy, ale czy to trzeba zapisać w umowie o pracę czy w innym dokumencie? Czy to prawda, że zawód kierowcy jest zaliczany do zawodów wykonywanych w warunkach szkodliwych? Jeśli tak, to jak to zapisać w umowie o pracę lub gdzie indziej? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy pracownikowi pracującemu w nocy, w niedzielę, która jest dla pracownika dniem wolnym od pracy, przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za pracę w nocy i dodatek w wysokości 100% za pracę w dzień wolny od pracy? Czy tych dodatków się nie łączy, naliczając tylko raz dodatek w wysokości 100%? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownicy pracowali w sobotę, która jest u nas dniem wolnym od pracy. Obowiązuje nas 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Jak należy zrekompensować im pracę w tę sobotę (8 godzin)? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ze względu na charakter prowadzonej działalności pracownicy pełnią tzw. dyżury domowe trwające z reguły 14 dni, tj. np: od 1. do 14. każdego miesiąca. W tym okresie występują również dni wolne od pracy, tj. soboty, niedziele i niejednokrotnie święta. Czy za pełnienie dyżuru w wymienione dni oprócz wynagrodzenia za dyżur należy się pracownikowi dzień wolny, jeżeli nawet nie wykonywał w tych dniach żadnej pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jestem właścicielką restauracji. Zatrudniam 2 osoby na umowę o pracę na pełen etat. Ich średnia tygodniowa liczba godzin przepracowanych wynosi 40 godzin. Teraz będą pracować po 10 godzin dziennie łącznie z sobotami. Czy prawidłowe w tej sytuacji jest uwzględnienie przepracowania 10 godzin dziennie w regulaminie pracy, bez wypłacania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe? Czy lepszym i poprawnym wyjściem z tej sytuacji byłoby uwzględnienie w formie ryczałtu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i pracę w soboty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony w mojej firmie w godz. od 8.00. do16.00. Miejsce pracy: Warszawa, stanowisko: handlowiec, pracownik serwisu. Pracownik odbył podróż służbową (delegacja do Łodzi - spotkanie z klientem). Czas trwania delegacji od godz. 7.00 do 17.00 w tym 4 godziny to przejazd. Czy jest to podróż służbowa? Czy normalne wykonywanie swojej pracy, a jedynie wystąpią nadgodziny? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik przepracował 6 godzin w sobotę (dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy) i nastąpiło przekroczenie normy średniotygodniowej. Pracownik nie otrzymał dnia wolnego od pracy. Czy należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie za tych 6 faktycznie przepracowanych godzin (oczywiście zgodnie z przepisami o godzinach nadliczbowych)? Czy też należy wypłacić za pełnych 8 godzin (czas normatywny dnia pracy), pomimo że pracownik świadczył pracę przez 6 godzin. Zgodnie z przepisami i orzecznictwem w przypadku gdy „oddajemy” pracownikowi wolne za pracę w sobotę, to nie ma znaczenia, czy w sobotę pracownik pracował 1, 2 czy 6 godzin, ponieważ „w naturze” zobligowani jesteśmy zwrócić pracownikowi pełny dzień, tj. 8-godzinny dzień pracy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik pracował 10 maja br. w godz. 7.00-15.00. Następnego dnia pracował w godz. 6.00-14.00. Następnie 13 maja br. pracował w godz. 10.00-18.00 Następnego dnia pracował zaś w godz. 9.00-17.00. Czy jest to prawidłowo ustawiony harmonogram pracy pracownika, jeżeli jest zachowany 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Kierowca samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony ma wpisane w harmonogramie czasu pracy, że pracuje od 8.00 do 18.00 (10 godzin). Kierowca robi sobie przerwę 45 minut i dalej jedzie 2 godziny. Czy jeżeli kierowca pracuje 6 godzin, należy mu się przerwa 15-minutowa wliczana do czasu pracy, a kolejne 30 minut to dyżur? Jak mam to rozliczyć?
Pytanie: Jesteśmy firmą handlową. Zatrudniamy na etacie jednego kierowcę (samochód dostawczy do 3,5 t). W związku z tym, że kierowca ma dużo wolnego czasu, to chcemy zmienić mu stanowisko na „pomoc magazyniera-kierowca”. Czy w związku ze zmianą stanowiska pracownik musi nadal prowadzić ewidencję prowadzenia pojazdu, załadunek, przerwy itp.? Czy taka zmiana stanowiska wymaga skierowania na dodatkowe badania lekarskie? Czy taką zmianę trzeba zgłosić wcześniej do związku zawodowego reprezentującego pracownika? – pyta kadrowa z Warszawy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip