W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Czy wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie najmu trzeba opodatkować VAT? Poznaj wyjaśnienie NSA i sprawdź, jakie konsekwencje ma dla Ciebie ten wyrok.
Ważny od: 08.08. 2016 r.
Załóżmy, że jednoosobowy przedsiębiorca, którego rozliczasz zatrudnił osobę na umowę o pracę. ZUS w trakcie kontroli zakwestionował niestety pracowniczą formę zatrudnienia uznając, że osoba nie mogła być wówczas zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Konsekwencją tego był także brak tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia w ZUS i brak podstaw do ewentualnych wypłat świadczeń ubezpieczeniowych. Sprawa trafiła do sądu, a pracownik skorzystał z pomocy radcy prawnego. Sprawdź co z kosztami oraz jakie stanowisko prezentuje SN.
Ważny od: 08.08. 2016 r.
Obniżka skierowana tylko do określonego grona odbiorców ma swoje konsekwencje podatkowe. Dowiedz się, jakie.
Ważny od: 04.08. 2016 r.
Ważny od: 02.08. 2016 r.
Podatnik rozliczał się liniowo, ale złożył nieskuteczne oświadczenie o przejściu na ryczałt ewidencjonowany. Czy ma szanse na skorzystanie z preferencji? Poznaj stanowisko NSA i komentarz eksperta.
Ważny od: 27.07. 2016 r.
Rozliczana przez ciebie firma zatrudnia bezrobotnego i otrzymałeś refundację do wynagrodzenia? Upewnij się, czy przedsiębiorstwo nie uzyskuje przychodu.
Ważny od: 21.07. 2016 r.
Ważny od: 20.07. 2016 r.
Rozliczana przez Ciebie firma otrzymała dotację na środek trwały? Pamiętaj, że masz obowiązek skorygować koszty uzyskania przychodów. Jak to zrobić? – wyjaśnia Łukasz Komorowski, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Mazars.
Ważny od: 20.07. 2016 r.
Sąd Najwyższy orzekł, że norm cywilnoprawnych nie stosuje się w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, chyba, że wyraźny przepis ustawowy to dopuszcza. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat aktualnie prezentowanego stanowiska sądu.
Ważny od: 19.07. 2016 r.
Wydatki o charakterze remontowym przedsiębiorca może bezpośrednio zaliczyć do kosztów prowadzonego biznesu. Sprawdź, jakie są różnice między ulepszeniem, a remontem.
Ważny od: 19.07. 2016 r.
Czy świadczenia otrzymane od pracodawcy w ramach programu dobrowolnych odejść podlegają PIT? Sprawdź najnowszą interpretację ministra finansów i komentarz eksperta.
Ważny od: 18.07. 2016 r.
Okazuje się, że zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej przez inną niż pracodawca spółkę z tej samej grupy kapitałowej (holdingu) nie oznacza automatycznie, że praca wykonywana dla spółki - zleceniodawcy, czy nawet holdingu jako całości jest pracą wykonywaną na rzecz pracodawcy. Sprawdź, czy w takiej sytuacji istnieje obowiązek opłacania składek na ZUS od wynagrodzenia z tytułu zlecenia wykonywanego na rzecz innego podmiotu niż pracodawca.
Ważny od: 18.07. 2016 r.
W Twojej firmie pracownicy twierdzą, że są dyskryminowani ze względu na płacę albo warunki pracy? Upewnij się, czy mają rację i pomóż swojemu pracodawcy w rozwiązaniu tego problemu. Dowiedz się, kiedy dyskryminacja ma miejsce, a kiedy nie. W tekście znajdziesz najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie oraz komentarz eksperta.
Ważny od: 14.07. 2016 r.
Pracownicy korzystają z obiektów sportowych, których koszty najmu opłaca Twoja firma? Upewnij się, czy nie masz w związku tym obowiązków podatkowych.
Ważny od: 13.07. 2016 r.
Załóżmy, że podatnik otrzymał dopłatę na środek trwały. Upewnij się, w którym momencie trzeba skorygować koszty podatkowe.
Ważny od: 12.07. 2016 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.