W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Sprzedaż posiłków dla nauczycieli jest zwolniona z VAT. Czy tak samo będzie w przypadku wyżywienia dla pracowników administracji i obsługi szkoły? Znamy aktualne stanowisko organów podatkowych, sprawdź praktyczne skutki.
Ważny od: 01.09. 2016 r.
Obowiązek wystawiania faktur o charakterze transgranicznym wyłącznie w określonym języku narusza prawo UE – tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawdź, co w praktyce oznacza ten wyrok dla polskich podatników.
Ważny od: 31.08. 2016 r.
Pracownica, która uległa wypadkowi przy pracy pobierała zasiłek chorobowy, a później świadczenie rehabilitacyjne. W czasie pobierania tego ostatniego świadczenia podjęła pracę w innej firmie. ZUS się dopatrzył i wydał decyzję pozbawiając ją tego świadczenia. Problem polegał jednak na tym, żedecyzja ZUS została wydana prawie po16 latach po uzyskaniu spornych świadczeń. Czy ZUS miał prawo do żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń po tylu latach? Poznaj najnowsze stanowisko Trybunału Konstytucyjnego.
Ważny od: 31.08. 2016 r.
Ważny od: 30.08. 2016 r.
Złożenie apelacji od wyroku sądu ubezpieczeń społecznych, uchylającego decyzję ZUS i tylko częściowo uwzględniającego żądania ubezpieczonego jest możliwe. Poznaj najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.
Ważny od: 29.08. 2016 r.
Przedsiębiorca zatrudniający osoby na podstawie umowy zlecenia zawarł samoistne umowy o korzystanie z wytworzonych przez nich utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przeczytaj tekst i sprawdź, czy umowa o korzystnie z utworu (licencyjna) niewykonywana w ramach umowy zlecenia podlega oskładkowaniu.
Ważny od: 26.08. 2016 r.
Ważny od: 23.08. 2016 r.
Załóżmy, że pracownicy Twojej firmy wyjechali do pracy za granicę. Przedsiębiorstwo zapewnia bezpłatny transport i noclegi. Czy takie wydatki stanowią dla zatrudnionych przychód podlegający PIT? Poznaj najnowsze stanowisko NSA.
Ważny od: 22.08. 2016 r.
Przedsiębiorca okleił służbowe auto informacjami o firmie. Czy ma prawo odliczyć pełny VAT? Poznaj stanowisko sądu i komentarz eksperta.
Ważny od: 19.08. 2016 r.
Zatrudniona w firmie księgowa w pełnym wymiarze czasu pracy uzyskała orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Zgodnie z przepisami należałoby takiej osobie skrócić czas pracy i to zarówno w wymiarze dobowym jak i tygodniowym. Co w sytuacji, kiedy osoba ta posiada orzeczenie, ale nie dostarczyła pracodawcy zaświadczenia lekarskiego? Czy wobec braku dokumentu nie ma obowiązku skracania czasu pracy? Czy osoba ta może pracować po godzinach? Przeczytaj tekst i poznaj najnowsze stanowisko sądu w tej sprawie.
Ważny od: 16.08. 2016 r.
Załóżmy, że spółka powstała w wyniku przekształcenia ze spółdzielni pracy. Dowiedz się, jakie dane podawać na wystawianych duplikatach.
Ważny od: 11.08. 2016 r.
W Twojej spółce prokurent został powołany na mocy uchwały zarządu? Dowiedz się, czy należy opłacać składki na ZUS od jego wynagrodzenia wypłacanego.
Ważny od: 11.08. 2016 r.
Co raz częściej zdarza się, że jeden zleceniobiorca ma zawartą umowę z różnymi płatnikami. W takim przypadku mamy do czynienia ze zbiegiem do ubezpieczenia. Upewnij się, jak w takiej sytuacji ustalić łączną podstawę wymiaru składek dla celów określenia obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy zlecenia w sytuacji, kiedy wynagrodzenia z dwóch umów jest wypłacane kwartalnie a z trzeciej raz na miesiąc.
Ważny od: 10.08. 2016 r.
Jeżeli Twoja jednostka zamierza archiwizować faktury papierowe w wersji elektronicznej, to sprawdź, czy taka dokumentacja pozwoli na zaliczanie wydatków do kosztów podatkowych.
Ważny od: 10.08. 2016 r.
Umowa o dzieło musi określać dzieło, jako efekt zawartej umowy, ale może także nakazywać wykonywanie dzieła z materiałów zamawiającego, a także ściśle kontrolować proces powstania dzieła
Ważny od: 09.08. 2016 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.