Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Przesłanki uznania danej czynności za eksport towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy o VAT (I FSK 1975/14)

Ważny od: 04.11. 2016 r.

Czynności wykonywane w ramach umowy komisu według przepisów ustawy o VAT (I SA/Wr 894/16)

Ważny od: 04.11. 2016 r.

Wpłata zaliczki podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT a ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej zaliczki (I FSK 582/15)

Ważny od: 03.11. 2016 r.

Dowiedz się, czy zaległe składki ZUS generują dla pracownika przychód

Załóżmy, że pracodawca zapłacił zaległe składki ZUS za pracownika z opóźnieniem. Czy trzeba uwzględnić te kwoty jako przychód z innych źródeł i wykazać je w PIT-8C? Sprawdź stanowisko organu podatkowego i komentarz eksperta.

Ważny od: 02.11. 2016 r.

Sprawdź, czy firma odliczy wydatki na pogrzeb pracownika

Przedsiębiorca wypłacił rodzinie zmarłego pracownika zasądzone przez sąd odszkodowanie, zwrócił koszty pogrzebu. Czy poniesione wydatki może uznać za koszt podatkowy w prowadzonej działalności? Poznaj wyrok NSA.

Ważny od: 31.10. 2016 r.

Dowiedz się, od czego zależy odszkodowanie za dyskryminację

Poznaj najnowszy wyrok Sądu Najwyższego i dowiedz się, czy pracownik może dochodzić niezależnie od siebie roszczeń z tytułu naruszenia prawa przy wypowiedzeniu umowy o pracę oraz z tytułu złamania zakazu nierównego traktowania pracowników.

Ważny od: 28.10. 2016 r.

Kiedy wydatki na odzież sportową można zaliczyć do koszów uzyskania przychodów

Wydatki na odzież służbową, po spełnieniu warunków, mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. A czy trener fitness odliczy wydatki na zakup odzieży sportowej? Poznaj wyjaśnienie izby skarbowej.

Ważny od: 28.10. 2016 r.

Kiedy musisz wstecznie korygować koszty

Obecnie faktury korygujące podatnicy rozliczają w bieżącym okresie rozliczeniowym. Jednak czasami konieczna jest korekta wsteczna. Sprawdź wyjaśnienie organu podatkowego.

Ważny od: 27.10. 2016 r.

Przekazanie nieruchomości wspólnikowi w zamian za nabycie przez spółkę jego udziałów w celu ich umorzenia na gruncie ustawy o VAT (I FSK 436/15)

Ważny od: 27.10. 2016 r.

Wyjaśnienie ZUS w sprawie opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

Firma, którą rozliczasz zatrudnia pracowników w szczególnych w warunkach lub o szczególnym charakterze? Sprawdź, czy powinien opłacać za nich składki na FEP, w sytuacji kiedy pracują na ½ etatu i pobierają emeryturę. Poznaj najnowszą interpretację z ZUS w tej sprawie.

Ważny od: 27.10. 2016 r.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów w sklepie internetowym lub przy płatności kartą płatniczą (I SA/Łd 674/16)

Ważny od: 26.10. 2016 r.

Czynności polegające na sprzedaży towarów przez Internet - opodatkowania podatkiem VAT obrotu ze sprzedaży (I SA/Op 348/16)

Ważny od: 26.10. 2016 r.

Sprawdź, czy odliczysz VAT od remontu wynajmowanego lokalu

Przedsiębiorca wynajmuje pomieszczenie, w którym prowadzi biznes. Zamierza je wyremontować. Czy ma prawo odliczyć VAT od poniesionych wydatków? Poznaj stanowisko organu podatkowego.

Ważny od: 26.10. 2016 r.

Składki na ZUS: Działalność gospodarcza w Polsce i praca na Litwie

Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą podjął pracę najemną w innym kraju członkowskim UE. Jednak, w jakim państwie powinny być opłacane za niego składki, gdy okaże się, że praca będzie wykonywana tylko przez 12 godzin miesięcznie? Poznaj interpretację ZUS na ten temat i dowiedz się, gdzie będą należne składki.

Ważny od: 25.10. 2016 r.

Sprawdź, czym skutkuje zawarcie nieważnej umowy o pracę z członkiem zarządu

Czy Twój pracodawca zawarł z członkiem zarządu nieważną umowę o pracę? Poznaj najnowsze stanowisko Sadu Najwyższego i dowiedz się, czy umowa taka może zostać uznana za skutecznie zawartą. Jeżeli tak, dowiedz się w jakiej sytuacji.

Ważny od: 25.10. 2016 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma