W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Załóżmy, że pracownik żąda zasądzenia różnicy pomiędzy wynagrodzeniem i innymi świadczeniami objętymi treścią łączącej strony umowy o pracę a faktycznie wypłaconymi. Czy takie żądanie można uznać za roszczenie o ustanowienie nowych warunków pracy i płacy? Przeczytaj koniecznie ten tekst i poznaj stanowisko Sądu Najwyższego!
Ważny od: 04.08. 2010 r.
Banki wymagają coraz większych zabezpieczeń w przypadku udzielania kredytów lub pożyczek. Kwestia zaś nieodpłatnych świadczeń w postaci poręczeń na rzecz spółki wzbudza wiele kontrowersji na gruncie przepisów o podatkach dochodowych. Zapoznaj się z najnowszą interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy i sprawdź, czy zdaniem organu podatkowego nieodpłatne poręczenie lub inne podobne zabezpieczenie przez udziałowca spółki kapitałowej, stanowi dla tej spółki podlegający opodatkowaniu przychód z nieodpłatnych świadczeń.
Ważny od: 03.08. 2010 r.
Ważny od: 30.07. 2010 r.
Ważny od: 30.07. 2010 r.
Skutki przyznawania i otrzymywania premii pieniężnych budzą wątpliwości. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 11 czerwca 2010 r. (sygn. I FSK 968/09, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/) zajął stanowisko w kwestii, czy dopuszczalne jest traktowanie premii pieniężnych jako wynagrodzeń za świadczenie usługi. Poznaj szczegóły sprawy.
Ważny od: 28.07. 2010 r.
Wciąż wielu pracowników, którzy do końca 2003 r. otrzymali akcje pracownicze jest przekonanych, że dochód uzyskany ze sprzedaży tych akcji jest zwolniony z podatku. Uznają niesłusznie ofertę publiczną za tożsamą z obrotem publicznym papierami wartościowymi. Upewnij się zatem, jakie warunki, zdaniem NSA, muszą być spełnione by można było mówić o publicznej ofercie nabycia akcji.
Ważny od: 27.07. 2010 r.
Przeczytaj tekst i sprawdź, kiedy można uznać, że pracodawca dopuszcza się naruszenia godności pracownika. Dowiedz się, czy każdy akt o charakterze dyskryminacyjnym wobec pracownika jest naruszeniem jego godności. Zobacz, jakie stanowisko w tej kwestii zajął Sąd Najwyższy.
Ważny od: 27.07. 2010 r.
W przypadku otrzymywania zapłaty przed wydaniem towaru paragony powinny być wystawiane, co do zasady, z chwilą otrzymania tej zapłaty. Co w sytuacji, gdy nie jest to możliwe? Poznaj wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 czerwca 2010 r. (sygn. III SA/Wa 274/10) i komentarz naszego eksperta.
Ważny od: 26.07. 2010 r.
Ważny od: 21.07. 2010 r.
Czy w ramach określonego stosunku pracy możliwe jest przyrzeczenie zawarcia kolejnej umowy o pracę, na konkretnych warunkach, po rozwiązaniu stosunku pracy na mocy aktualnej umowy o pracę? Kto jest upoważniony do wyrażenia takiego przyrzeczenia? Czy wyrażenie zgody na nawiązanie nowego stosunku pracy z tym samym pracodawcą stanowi podstawę domniemania wyrażenia woli rozwiązania za porozumieniem stron wcześniej zawartej umowy o pracę? Sprawdź, jakie stanowisko zajął w tej sprawie Sąd Najwyższy.
Ważny od: 20.07. 2010 r.
Od wielu lat, aby udowodnić prawo pracownika - twórcy do 50% kosztów uzyskania przychodów organy podatkowe wymagają odpowiednich zapisów w umowie o pracę oraz prowadzenia ewidencji czasu pracy twórczej. Stanowisko takie utrwaliło się tym bardziej, że było potwierdzane przez sądy administracyjne. Dlatego prawomocny wyrok WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1314/09) wydany w 2010 r. można uznać za przełomowy. Wynika z niego bowiem, że dla udowodnienia zasadności stosowania 50% kosztów podatkowych można powoływać się również na inne dowody niż umowa o pracę. Muszą być jednak spełnione pewne warunku - jakie, dowiesz się z tekstu.
Ważny od: 20.07. 2010 r.
Przepisy VAT nie zawierają przepisu wyłączającego opodatkowanie VAT dostaw (sprzedaży) towarów objętych procedurą tranzytu. Czy w tej sytuacji dostawy takie mogą podlegać opodatkowaniu VAT w Polsce? Stanowisko w tej kwestii zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 kwietnia 2010 r. (sygn. III SA/Wa 224/10). Sprawdź szczegóły sprawy.
Ważny od: 16.07. 2010 r.
Brak definicji „kursu faktycznie zastosowanego” powoduje nieustanne problemy interpretacyjne. Wątpliwości pojawiają się w szczególności w przypadku rozliczania transakcji wyrażonych w walutach obcych, w sytuacji, gdy nie dochodzi do przewalutowania na złotówki. WSA w Gdańsku niestety potwierdził w ostatnim wyroku negatywne stanowisko organów podatkowych w tym zakresie. Sprawdź argumentację sądu i komentarz naszego eksperta.
Ważny od: 13.07. 2010 r.
Ważny od: 12.07. 2010 r.
Ważny od: 12.07. 2010 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.