Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Moment zaliczenia kosztów pośrednich do kosztów uzyskania przychodów (IPPB1/415-779/10-2/ES)

Ważny od: 04.11. 2010 r.

Przychód i koszty jego uzyskania w przypadku sprzedaży samochodu będącego środkiem trwałym (IPPB1/415-680/10-4/ES)

Ważny od: 04.11. 2010 r.

Ustalenie wartości samochodu na potrzeby zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego (III SA/Po 495/10)

Ważny od: 03.11. 2010 r.

Wysokość kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia przez Spółkę udziałów (ITPB3/423-413b/10/PST)

Ważny od: 03.11. 2010 r.

Podatek VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (IPPP3/443-813/10-2/SM)

Ważny od: 03.11. 2010 r.

Dowody księgowe przechowywane w formie elektronicznej a dowody do udokumentowania kosztów podatkowych (IPPB5/423-511/10-4/JC)

Ważny od: 03.11. 2010 r.

Czy prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy należy do katalogu dóbr osobistych?

Pojecie naruszenia dóbr osobistych nie jest katalogiem zamkniętym. Czy za dobro osobiste można uznać także prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy? Czy działanie pracodawcy, które polega na wydawaniu pracownicy polecenia wykonywania ciężkich prac fizycznych z naruszeniem zasad bhp, wzbronionych kobietom i nienależących do zakresu jej podstawowych obowiązków pracowniczych, może być kwalifikowane, jako naruszenie jej godności pracowniczej? Zobacz, jak te kwestie rozstrzygnął Sąd Najwyższy

Ważny od: 03.11. 2010 r.

Przychód podatkowy z tytułu nadwyżki wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego ponad wartość wydanych udziałów (ILPB3/423-661/10-2/JG)

Ważny od: 02.11. 2010 r.

Czy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pełnomocnika pracownika jest skuteczne?

Niewłaściwa reprezentacja pracodawcy przy rozwiązywaniu umowy o pracę nie powoduje nieważności tej czynności prawnej, chyba że pracodawca nie potwierdzi, że miał wolę dokonania tej czynności. Czy podobna zasada dotyczy wadliwego umocowania pełnomocnika pracownika przy dokonywaniu rozwiązania umowy o pracę z pracodawcą? Poznaj stanowisko, jakie zajął w tej kwestii Sąd Najwyższy.

Ważny od: 27.10. 2010 r.

Miejsce świadczenia usług magazynowania i przechowywania towarów w podatku VAT (I SA/Po 572/10)

Ważny od: 19.10. 2010 r.

Czy za ciągłą dyskryminację w zatrudnieniu pracownik ma prawo do kilku odszkodowań?

Jeśli pracodawca dopuści się względem pracownika dyskryminacji w zatrudnieniu pracownikowi przysługuje z tego tytułu odszkodowanie. Problematyczna jest sytuacja, kiedy zachowanie mające charakter dyskryminacji pracodawcy ma charakter ciągły. Czy oznacza to, że pracownik może domagać się z tego tytułu kilku odszkodowań? Warto też wiedzieć, czy pracownik może domagać się zasądzenia odszkodowania z tytułu dyskryminacji w zatrudnieniu, która może nastąpić w przyszłości. Poznaj wyrok, jaki wydał w tych sprawach Sąd Najwyższy.

Ważny od: 13.10. 2010 r.

Czy stres wywołany wystawieniem przez nauczyciela wielu ocen niedostatecznych może być uznany za wypadek przy pracy?

U pracowników dotkniętych chorobami serca ważny wpływ na przebieg choroby ma unikanie stresu i napięcia. Czy silna sytuacja stresowa, jakiej doświadczył w pracy pracownik cierpiący na chorobę serca, a następnie doznanie przez niego zawału serca może być uznane za wypadek przy pracy? Poznaj stanowisko, jakie zajął w tej kwestii Sąd Najwyższy.

Ważny od: 06.10. 2010 r.

Ważne informacje od RIO

Jedna z regionalnych izb obrachunkowych wystosowała do jednostek samorządu terytorialnego pismo, w którym wyjaśnia najczęściej pojawiające się w ostatnim czasie wątpliwości związane z działalnością JST. Izba ustosunkowała się m.in. do wątpliwości dotyczących wykonywania przez JST zadań związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną, dotyczących dofinansowania zadań w ramach pomocy materialnej dla uczniów oraz zmian w funduszu sołeckim.

Ważny od: 30.09. 2010 r.

Jakie są skutki nieprecyzyjnych zapisów dotyczących miejsca pracy w umowie o pracę?

Często ma miejsce sytuacja, gdy pracownik wykonuje pracę w Polsce, ale pracodawca wysyła go także do wykonywania pracy poza granicami kraju. Jak należy w takiej sytuacji ukształtować umowę o pracę, aby dokładnie regulowała miejsce wykonywania pracy i jakie są skutki nieprecyzyjnego zapisania w umowie kwestii miejsca pracy? Warto też wiedzieć, czy jeśli pracownik złożył wniosek o czas wolny w zamian za wypracowane godziny nadliczbowe ma prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Poznaj stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.

Ważny od: 30.09. 2010 r.

VAT jako podatek terytorialny - terytorium kraju a terytorium wspólnoty (I SA/Bd 695/10)

Ważny od: 29.09. 2010 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma