W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.
Pracodawcy często wysyłają swoich pracowników na szkolenia. Taki wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych, ale tylko jeśli szkolenie może przyczynić się do podniesienia kwalifikacji pracowników lub poprawienia jakości ich pracy. Pytanie tylko, jakimi kryteriami należy się tu kierować? Zapoznaj się z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 sierpnia 2010 r., sygn. ITPB3/423-229/10/PST oraz komentarzem naszego eksperta w tej sprawie.
Ważny od: 28.09. 2010 r.
Zdarza się, że pracodawcy zobowiązują swych pracowników, np. przedstawicieli handlowych, do posiadania w domu stałego łącza internetowego. Wypłacają wówczas najczęściej ekwiwalent na pokrycie kosztów związanych z używaniem „prywatnego” Internetu na potrzeby firmy. Zapoznaj się z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-230/10-4/AS) i upewnij się, jak należy rozliczyć taki ekwiwalent.
Ważny od: 27.09. 2010 r.
Wątpliwości w interpretacji wywołuje kwestia braku umocowania do reprezentowania pracodawcy przy rozwiązywaniu z pracownikami umowy o pracę. Kiedy niewłaściwa reprezentacja pracodawcy daje pracownikowi prawo do wniesienia do sądu pracy pozwu o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub o odszkodowanie? Warto też wiedzieć, czy sam fakt niewłaściwej reprezentacji pracodawcy przy rozwiązywaniu umowy o pracę powoduje nieważność dokonanego rozwiązania umowy o pracę. Rozwiej swoje wątpliwości i poznaj stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.
Ważny od: 22.09. 2010 r.
Ważny od: 21.09. 2010 r.
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłat, których wysokość nie przekracza 200 zł. Pomimo że na pierwszy rzut oka stosowanie przepisów ich dotyczących nie powinno nastręczać trudności, w praktyce podatnicy mają problemy z prawidłowym rozliczaniem takich umów. Zapoznaj się z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 czerwca 2010 r. (nr IPPB2/415-297/10-2/MK), i upewnij się, kiedy od tego rodzaju umów należy pobrać zryczałtowany podatek dochodowy.
Ważny od: 21.09. 2010 r.
Ważny od: 21.09. 2010 r.
Sezon grypowy w pełni, warto więc zadbać o szczepienia ochronne dla pracowników. Można z nich skorzystać np. w ramach pakietów medycznych. Pytanie tylko, czy pracodawcy nie uznają po ostatniej uchwale NSA, że więcej z tym problemów niż korzyści. Regulacje w zakresie rozliczania podatku dochodowego były bowiem na tyle niejasne, że zagadnienie to doczekało się uchwały podjętej przez powiększony skład NSA (sygn. II FSK 1/10). Niestety nie wyjaśnia ona wszystkich wątpliwości. Ale wiadomo na pewno, że to pracodawca poniesie ciężar nieodprowadzanego podatku od przekazanych pakietów. Sprawdź szczegóły w tekście.
Ważny od: 20.09. 2010 r.
Niedawno pisaliśmy na łamach Portalu FK, że w niektórych wypadkach pracodawca może wprowadzić pracownikowi zadaniowy czas pracy. W tej kwestii wypowiedział się również Sąd Najwyższy. Upewnij się zatem, czy jego zdaniem pracownikowi zatrudnionemu w takim systemie czasu pracy należy się wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych i czy zadaniowy czas pracy musi być powiązany z osiągnięciem określonego rezultatu ekonomicznego. Szczegóły poznasz w tekście.
Ważny od: 15.09. 2010 r.
Sądy administracyjne od lat zajmują się problemem skutków podatkowych likwidacji spółki osobowej. Z przepisów wynika, że wkłady zwrócone wspólnikowi występującemu ze spółki osobowej do wysokości, w jakiej zostały do tej spółki wniesione, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Problemem jest natomiast w jaki sposób i czy w ogóle należy opodatkować różnicę między wypłaconą wartością udziałów kapitałowych a wartością wkładów wniesionych przez wspólnika do spółki. Sprawdź, jakie stanowisko zajął w tym zakresie WSA w Warszawie (sygn.: III SA/Wa 1114/10).
Ważny od: 14.09. 2010 r.
Ważny od: 08.09. 2010 r.
Przepisy Kodeksu pracy przewidują, że pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, zaś pracownik, który ją otrzymał nie może nabyć ponownie do niej prawa. Przepis ten wywołuje duże wątpliwości w interpretacji i stosowaniu. Czy to oznacza, że nabycie prawa do odprawy z jednego tytułu (przejścia na rentę lub przejścia na emeryturę) wyłącza możliwość przyznania tego świadczenia z drugiego tytułu? Czy pracownik ma prawo do uzupełniającej odprawy rentowej lub emerytalnej? Zobacz, jakie stanowisko zajął w tych kwestiach Sąd Najwyższy.
Ważny od: 07.09. 2010 r.
Prawo nie pozbawia możliwości zawierania umów pożyczek nieoprocentowanych. W takich przypadkach warto jednak pamiętać o skutkach podatkowych po stronie pożyczkobiorcy. Zarówno bowiem organy podatkowe, jak i sądy są zgodne, że tego rodzaju pożyczki stanowią nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Poznaj najnowszy wyrok WSA i sprawdź argumentację organów podatkowych i innych sądów administracyjnych w tej sprawie.
Ważny od: 07.09. 2010 r.
Przekazywanie środków trwałych podmiotom pozostającym w stałej współpracy z podatnikiem jest powszechną praktyką. Niestety, w świetle obecnego orzecznictwa NSA przedsiębiorcy muszą zachować ostrożność podczas zawierania umów o współpracy obejmujących przekazanie środków trwałych na rzecz podmiotów współpracujących. Dlaczego? Dowiesz się z komentarza eksperta do orzeczenia NSA z 25 lutego 2010 r. (sygn. akt II FSK 1628/08).
Ważny od: 06.09. 2010 r.
Ważny od: 31.08. 2010 r.
Zdarza się, że aby móc podjąć daną działalność należy mieć określone kwalifikacje, skończyć studia kierunkowe. Pytanie tylko, czy tego rodzaju wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności - mogą stanowić koszt podatkowy. Zapoznaj się z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 czerwca 2010 r. (nr IPPB1/415-387/10-2/MT) i upewnij się, jakie warunki muszą być spełnione, by wspomniane wydatki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Ważny od: 31.08. 2010 r.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.