Orzeczenia i interpretacje

W tym dziale znajdziesz najnowsze i najważniejsze orzecznictwo WSA, NSA i SN w zakresie podatków, rachunkowości, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Tutaj publikujemy również najnowsze i najciekawsze interpretacje organów podatkowych. Dzięki nim dowiesz się, jak w praktyce należy stosować przepisy podatkowe, co może uchronić Cię przed konfrontacją z organem skarbowym.

Czy ważny interes podatnika jest wystarczającą przesłanką dla umorzenia zaległości podatkowej?

Nawet istotny interes podatnika nie przesądza o umorzeniu zaległości podatkowej. Co więcej, organ podatkowy ma prawo odmówić udzielenia tej ulgi, nawet gdy podatnik spełnił wszystkie wymogi ustawowe, tak stwierdził WSA w Bydgoszczy w wyroku z 7 lipca 2010 r. - I SA/Bd 230/10. Kiedy zatem można liczyć na takie umorzenie - dowiesz się z komentarza naszego eksperta.

Ważny od: 30.08. 2010 r.

Jak odróżnić typową podróż służbową od nietypowej?

Obowiązki pracownicze wykonywane na rzecz pracodawcy polegają często na przemieszczaniu się pracownika po terenie części lub całości terytorium kraju w ramach tzw. ruchomego stanowiska pracy. Powoduje to wątpliwości w prawidłowym kwalifikowaniu wykonywania pracy. Kiedy zatem można mówić o typowej i nietypowej podróży służbowej pracownika oraz jakimi cechami charakteryzują się te dwa sposoby wykonywania pracy w świetle przepisów Kodeksu pracy? Warto poznać stanowisko, jakie w tej sprawie zajął Sąd Najwyższy.

Ważny od: 25.08. 2010 r.

Czy zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru emerytury?

Problemy w praktyce wywołuje sytuacja, w której zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne wypłacane są po ustaniu zatrudnienia, a ubezpieczony domaga się ich wliczenia do podstawy wymiaru emerytury. Czy ma do tego prawo? Poznaj stanowisko Sądu Najwyższego w tej sprawie.

Ważny od: 25.08. 2010 r.

Czy wartości diet z tytułu zagranicznych podróży służbowych odbywanych przez przedsiębiorcę - kierowcę można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Problem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wartości diet przez przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie transportu wywołuje liczne kontrowersje. Brak jasnych uregulowań nastręcza problemów interpretacyjnych zarówno podatnikom, jak i organom podatkowym. Zapoznaj się z najnowszą interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, która jest korzystna dla podatników. Na jakiej argumentacji oparł się organ, przeczytasz w tekście.

Ważny od: 24.08. 2010 r.

Czy straty z opcji walutowych stanowią koszty uzyskania przychodu?

Rozliczenie podatkowe opcji walutowych budzi wiele kontrowersji. O ile organy podatkowe stoją konsekwentnie na stanowisku, że przychodów z opcji walutowych nie można zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej, tylko do przychodów z kapitałów pieniężnych, a wobec tego stratę należy wiązać ze źródłem przychodów - kapitały pieniężne, to sądy jak dotąd były mniej restrykcyjne w tej sprawie. Ostatni wyrok WSA w Warszawie przychyla się jednak do interpretacji organów. Sprawdź, dlaczego zdaniem sądu takich strat nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Ważny od: 23.08. 2010 r.

Sprawdź, jak prawidłowo opodatkować podatkiem VAT czasopismo wraz z dodatkiem

W praktyce bardzo często dochodzi do sytuacji, w której przedmiotem sprzedaży jest łącznie kilka towarów. Problem wystąpi wtedy, gdy towary te objęte są różnymi stawkami VAT. Wówczas pojawia się pytanie, czy każdy towar opodatkować według właściwej stawki, czy też może do całej sprzedaży zastosować tylko jedną stawkę właściwą dla towaru, który jest towarem głównym. Sprawdź, jak przedstawiony problem rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 maja 2010 r., sygn.: akt I FSK 937/09.

Ważny od: 20.08. 2010 r.

VAT wykazany na fakturze wewnętrznej - płacić, czy nie płacić oto jest pytanie

W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty (art. 108 ust. 1 ustawy o VAT). Przepis ten stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego (art. 108 ust. 2 ustawy o VAT). Sprawdź, czy przepisy te mają zastosowanie do faktur wewnętrznych? W kwestii tej wypowiedział się niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wydając wyrok 7 maja 2010 r. (sygn. III SA/Wa 2200/09).

Ważny od: 19.08. 2010 r.

W jaki sposób pracownik może uwolnić się od winy za niedobór w mieniu powierzonym?

W zakładach pracy często mają miejsce niedobory w mieniu, które często są wynikiem kradzieży lub innych zaniedbań ze strony pracowników. Jednak czasem to pracodawca przyczynia się do powstania niedoborów, nie zapewniając odpowiednich warunków do ochrony mienia powierzanego pracownikom. W jakich sytuacjach pracownik może uwolnić się od odpowiedzialności za niedobór w mieniu powierzonym?

Ważny od: 18.08. 2010 r.

Sposób opodatkowania podatkiem VAT użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego używanym budynkiem (IBPP3/443-348/10/IK)

Ważny od: 18.08. 2010 r.

Czy niepodzielone zyski osiągnięte przed 1 stycznia 2009 r. stanowią przychód w momencie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową?

Przed 1 stycznia 2009 r. nie było jasne, czy niepodzielony zysk wspólników w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową jest przychodem wspólników nowo powstałej spółki. Z dniem 1 stycznia 2009 r. wszedł w życie przepis regulujący tę kwestię. Powstały jednak wątpliwości, czy dotyczy zysków powstałych przed czy po 1 stycznia 2009 r. Zapoznaj się z najnowszym orzeczeniem WSA w tej sprawie oraz komentarzem naszego eksperta. Sprawdź, dlaczego dokonywanie przekształceń, zgodnie ze stanowiskiem sądu, stanie się operacją droższą.

Ważny od: 17.08. 2010 r.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku otrzymywania zaliczek dotyczących eksportu towarów?

Otrzymywanie zaliczek przed wydaniem towarów skutkuje, co do zasady, powstawaniem obowiązku podatkowego w VAT. W przypadku eksportu towarów zasada ta obowiązuje, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. Zgodność tej regulacji z przepisami unijnymi jest jednak kwestionowana. Sprawdź, jakie stanowisko w tej sprawie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 7 maja 2010 r. (sygn. III SA/Wa 2176/09).

Ważny od: 16.08. 2010 r.

Sprzedajesz działki? Upewnij się, czy nie jesteś podatnikiem w podatku VAT?

Załóżmy, że kupiłeś działkę, a następnie podzieliłeś ją na mniejsze i sprzedałeś? Czy musisz płacić VAT? Czy w tej sytuacji sprzedaż działek następuje w ramach działalności gospodarczej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w komentarzu naszego eksperta do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 kwietnia 2010 r., sygn.: I FSK 132/09.

Ważny od: 13.08. 2010 r.

Czy bezimienne ubezpieczenie OC zakupione przez spółkę na rzecz zarządu i rady nadzorczej stanowi przychód członków tych organów?

Spółki dla zabezpieczenia swoich interesów często wykupują ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla swoich organów. O ile w przypadku zarządu jednoosobowego nie ma problemu z ustaleniem u kogo i w jakiej wysokości powstaje przychód podlegający opodatkowaniu, to przy zarządach wieloosobowych - już tak łatwo nie jest. Sprawdź zatem stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych w sprawie opodatkowania bezimiennego ubezpieczenia zakupionego przez spółkę swoim organom.

Ważny od: 09.08. 2010 r.

Organ podatkowy kwestionuje wykonanie usług niematerialnych? Sprawdź, na jakich dowodach się oparł!

Organy podatkowe nie mają prawa z góry kwestionować faktur za usługi niematerialne (np. pośrednictwo przy zawieraniu kontraktów). Ich obowiązkiem jest wykazać, że usługi nie zostały wykonane. Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 18 czerwca 2010 r. (VIII SA/Wa 204/10). Na jakie dowody może się powoływać organ, a przeprowadzenia jakich dowodów może żądać podatnik - dowiesz się z tekstu.

Ważny od: 06.08. 2010 r.

Oddelegowanie pracowników do pracy na terenie Polski na rzecz kontrahenta zagranicznego - jak określić miejsca świadczenia usług

Sprawdź, jak określić miejsca świadczenia usług polegających na oddelegowaniu pracowników do pracy na terenie Polski na rzecz kontrahenta zagranicznego. Zobacz, jak na ten temat wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2010 r., sygn. IPPP3/443-161/10-4/KG/SM.

Ważny od: 05.08. 2010 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma