Zagadnienie opodatkowania świadczeń o charakterze odszkodowawczym od pewnego czasu budzi kontrowersje. Jakkolwiek zasadniczo kary umowne itp. płatności nie podlegają VAT, to jednak coraz częściej organy podatkowe, polskie sądy czy nawet TSUE dostrzegają wyjątki od tej reguły. Ostatnio można zetknąć się więc z tendencją do rozszerzania opodatkowania na sytuacje, w których występują tego typu płatności.
Trybunał Sprawiedliwości UE 15 października 2020 r. orzekł, że część polskich przepisów warunkujących możliwość uzyskania przez firmę zwrotu VAT naliczonego na nieuregulowanych przez dłużnika fakturach (tzw. ulga na złe długi) jest sprzeczna z prawem unijnym. Przedsiębiorcy powinni więc przejrzeć swoje księgi, bo ten wyrok otwiera furtkę do odzyskania VAT nawet z faktur wystawionych przed laty.
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to dla podatników zmiany dotyczące rozliczeń. Trzeba pamiętać o krótszym niż zwykle terminie składania wniosków o zwrot VAT, tzw. VAT - refund – przypomina Ministerstwo Finansów w komunikacie.
NSA w składzie 7 sędziów podjął uchwałę dotyczącą zachowania przez organ podatkowy terminu do przedłużenia zwrotu różnicy VAT przy dokonywaniu doręczeń w formie dokumentu elektronicznego. Poznaj szczegóły i komentarz eksperta.
Z końcem września br. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot VAT od zakupów dokonanych przez polskich podatników za granicą w 2019 roku. Ze stosownym wnioskiem w tej sprawie należy się zwrócić do właściwego naczelnika skarbowego w Polsce.
Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac nad generalnym skróceniem maksymalnych terminów zwrotu VAT. Z powodu epidemii wydano jednak zalecenia organom podatkowym, aby skracały czas zwrotu VAT do minimum. Tak wynika z odpowiedzi resortu finansów na pytanie zadane w tej sprawie przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zaliczenie zwrotu podatku na poczet zaległości podatkowej odnosi się do wykonanego zwrotu podatku, a nie prawa do zwrotu, jeszcze niezrealizowanego, gdy urząd skarbowy weryfikuje, czy deklarowany przez podatnika zwrot podatku jest zasadny.
Czy jest możliwe zaliczenie zwrotu VAT na poczet zaległości podatkowej w VAT za wcześniejszy miesiąc, jeżeli zasadność zwrotu jest weryfikowana przez urząd skarbowy? Sprawdźmy.
NSA: Przedłużenie terminu zwrotu VAT tylko z datą dzienną Z najnowszego wyroku NSA wynika, że organ podatkowy, przedłużając termin zwrotu, powinien podać konkretną datę, do kiedy go przedłuża. W przeciwnym razie postanowienie jest bezskuteczne.
Przedłużenie terminu zwrotu VAT jest możliwe, gdy organ podatkowy poda konkretną datę, do kiedy przedłuża ten termin. W przeciwnym razie postanowienie jest bezskuteczne.
Kiedy urząd skarbowy może przedłużyć termin zwrotu VAT, a kiedy wydane postanowienie jest bezskuteczne? Wyjaśniamy skutki podatkowe ważnego wyroku NSA.
Pewność stosowania prawa wymaga formułowania rozstrzygnięcia o przedłużeniu w sposób konkretny, niewymagający doszukiwania się tego, jaką datę przesunięcia zwrotu organ miał na uwadze w przyjętych przez siebie okolicznościach. Sprawdź komentarz eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip